Pirmo līgumu par medicīnisko cimdu iegādi Aizsardzības ministrijas (AM) Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) noslēdza tikai 27. maijā, gandrīz divus mēnešus pēc 2. aprīļa, kad aizsardzības resors pārņēma iepirkumu organizēšanu. Šī līguma ietvaros sterilus cimdus piegādāja SIA "Brief", bet otrais līgums par šādu preču piegādi ar SIA "CHEMISPEC" noslēgts 9. jūnijā. Abos gadījumos līgumi paredz vairāku simtu tūkstošu cimdu piegādes un abi šie uzņēmumi saskaņā ar publiski pieejamo informāciju pirms Covid-19 krīzes nav aktīvi darbojušies medicīnas preču jomā. Abi uzņēmumi piegādā viena un tā paša Ķīnas ražotāja cimdus, taču cena par cimdu pāri atšķiras vairāk nekā par trešdaļu. Abi iepirkumi veikti faktiski bez konkurences – ministrija skaidro, ka vispirms piegādāt cimdus piedāvāts septiņiem pretendentiem, bet SIA "Brief" vienīgā iesniedza piedāvājumu. Pārējie seši pretendenti "Delfi" atklāja, ka vairākums no tiem cimdus valstij nemaz neesot plānojuši piedāvāt, atlikušie atteikušies piegādes grūtību dēļ. Otrajā gadījumā vienīgā alternatīva bijis pirmā pasūtījuma saņēmējs, bet abos gadījumos starp uzrunātajiem nav bijuši visi agrāk piedāvājumus iesniegušie uzņēmumi.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

27. maijā ar SIA "Brief" noslēgtais līgums paredz, ka tā valstij piegādās vienreiz lietojamus sterilus, nepūderētus cimdus, kopā 408 902 pārus par kopējo summu 363 201,88 eiro bez PVN, jeb – par 0,89 eiro par vienu pāri. Tie ražoti Ķīnā un 13. jūnijā – tātad dažas dienas pēc līgumā paredzētā 14 dienu piegādes termiņa – valsts pārstāvji parakstījušies par to saņemšanu. Savukārt līgums ar SIA "CHEMISPEC" slēgts 7. jūnijā un tā izpildes termiņš vēl nav pienācis. Līgums paredz, ka uzņēmums valstij piegādās 481 000 vienreiz lietojamu, sterilu, nepūderētu cimdu pāru par kopējo summu 259 740 eiro bez PVN jeb par 0,54 eiro par vienu pāri. Abu līgumu tehniskajos pielikumos minēts viens un tas pats cimdu ražotājs – Ķīnas uzņēmums "Fitone Latex Products Co. Ltd".

"Brief" izkonkurēja sešus vai nevienu?

AM jau agrāk publicētajās specifikācijās redzams, ka valsts plāno iepirkt lateksa, nitrila vai ekvivalenta materiāla sterilus un nesterilus dažādu izmēru cimdus, kas atbilst Eiropas EN 455 standartam. Saskaņā ar ES Direktīvu 93/42/EEC – I klase.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā publicēts saraksts ar valstij izteiktajiem IAL piegādes piedāvājumiem laikā kopš marta vidus līdz aprīļa sākumam, kad centralizētos iepirkumus pārņēma AM un VAMOIC. Šajā sarakstā cimdi, ar dažādu apraksta detalizācijas pakāpi, minēti 54 reizes, gan ne vienmēr precizējot, kuri no tiem ir sterili. Sarakstā nav minētas SIA "Brief" vai SIA "CHEMISPEC", tajā iekļauti lielākoties mazpazīstami uzņēmumi, kā arī privātpersonas, bet visplašākais cimdu piedāvājumu klāsts ir no Arābu-Latvijas tirdzniecības kameras.

Savukārt AM ar aprīļa vidu datētajā savulaik "Delfi ar Jāni Domburu" izsniegtajā piedāvājumu tabulā minēti 13 potenciālie cimdu piegādātāji, tostarp daļa no NVD sarakstā iekļautajiem. Šeit minētas arī zāļu lieltirgotavas, tostarp atkārtoti ar dažādiem piedāvājumiem "Strauts Pharmaceuticals". Taču arī šajā sarakstā nav abu uzņēmumu, ar kuriem vēlāk noslēgti līgumi.

Tagad, jūnijā, atbildot uz jautājumiem par pirmo cimdu iepirkumu, AM apgalvoja, ka līgums ar SIA "Brief" slēgts, jo citas izvēles nebija. Iesniegt piedāvājumus uzaicināti septiņi komersanti tomēr piedāvājumu pozīcijā "Medicīniskie vienreiz lietojamie cimdi (sterili, nepūderēti)" iesniedzis tikai SIA "Brief". "Delfi" sazinājās ar pārējiem sešiem nosauktajiem uzņēmumiem, un noskaidroja, ka četri no tiem - SIA "Ameri", SIA "Artropulss", SIA "TAVOL" un SIA "MedAmber" nekad nemaz neesot apsvēruši iespēju valstij tādus piegādāt. Tos interesējušas citas preces kā maskas, respiratori vai halāti. Savukārt SIA "Scanmed" un SIA "Dokumeds" tiešām cimdu piegādi apsvēruši, bet esot izvēlējušies nepretendēt iespējamu sagādes grūtību dēļ. AM atbildēs nepaskaidroja, kāpēc līdzās šiem pretendentiem netika uzrunāti citi iespējamie piegādātāji.

Savukārt otrajā cimdu iepirkumā piedāvājumi saņemti no diviem uzņēmumiem – SIA "Brief" un SIA "CHEMISPEC". "CHEMISPEC" tajā uzvarējis, jo piedāvājis zemāko cenu, tagad skaidro AM.

Piegāde no Ķīnas – 155 tūkstoši eiro?

Gan SIA "Brief", gan SIA "CHEMISPEC" līgumos iekļautie dokumenti nerada šaubas par cimdu izcelsmi vai atbilstību – abos gadījumos norādīts, ka tos ražo uzņēmums "Fitone Latex Products Co., Ltd.". Cimdi ir sterili, to izejmateriāls – latekss. Līgumiem pievienoti arī testēšanas pārskati un Eiropas Savienības (ES) pilnvarotās iestādes "TÜV SÜD" izsniegtu sertifikātu kopijas, kas apliecina, ka ražotājs ieviesis un uztur ES standartiem atbilstošu kvalitātes kontroles sistēmu. Veselības inspekcijas pārstāve Jeļena Cīrule savos komentāros uz jau saņemto, SIA "Brief" cimdu pavadzīmes norāda: "EUDAMED (ES medicīnas iekārtu datubāzē -red.) ir informācija gan par ražotāju, gan par ražotāja ES pārstāvi, gan par sertifikātu."

SIA "Brief" līgumā lasāma norāde "0.51 EUR/pāris – preces cena, 0.38 EUR/pāris - šīs ir transportēšanas izmaksas par pāri, izmantojot SmartLynx transportēšanas pakalpojumus". Šādi rēķinot, tikai cimdu piegāde būtu izmaksājusi vairāk nekā 155 000 eiro. Tas ir krietni dārgāk nekā savulaik izmaksāja medicīnisko masku transportēšana ar "airBaltic", kad ar nacionālo aviokompāniju Nacionālais veselības dienests (NVD) slēdza atsevišķu līgumu par no "GP Nord" nopirkto masku un respiratoru nogādāšanu Latvijā. NVD mājaslapā publicētā informācija liecina, ka toreiz preču nogādāšana līdz Urumči lidostai, pārvadājuma atļauju nokārtošana, preču iekraušana lidmašīnā un to atgādāšana no Rīgas izmaksājusi 95 tūkstošus eiro. SIA "CHEMISPEC" līgumā atrunas par transportēšanas izmaksu ietekmi uz cimdu galacenu nav.

"Delfi TV ar Jāni Domburu" aviokompānijai "Smartlynx" uzdeva jautājumu par to, kādas cenas šī firma piedāvā kravu pārvadājumiem starp Latviju un Ķīnu, taču "Smartlynx" sabiedrisko attiecību pārstāvis atbildēja, ka firmas vadītāji "šobrīd par šo tēmu nav gatavi publiski runāt".

SIA "Brief" valdes locekle Ildze Voita uz "Delfi" jautājumu, vai cimdu piegāde tik tiešām izmaksājusi tik daudz, atbildēja, ka tas bijis tikai piemērs, cik izmaksā aviotransports, bet beigu beigās piegādi īstenojusi cita starptautisko pārvadājumu kompānija. Kura tieši un par kādu tieši cenu, Voita gan neminēja. Līgumā iekļautā viena cimdu pāra cena jebkurā gadījumā palikusi nemainīga – 0,89 eiro par pāri.

Uz vispārīgāku jautājumu par līgumā paredzētās cenas veidošanos, Voita atbildēja uzskaitot vairākus faktorus – bez transporta cenā iekļautas arī ražošanas un muitas formalitāšu izmaksas, atalgojums aģentam Ķīnā, kurš pasūtītās preces fiziski sargājis, kā arī "risku cena". "Lūdzam ņemt vērā, ka, izpildot valsts iepirkumu, viss risks, kas saistīts ar IAL iegādi, no priekšapmaksas izdarīšanas ražotājam brīža, transportēšanu uz Latviju, līdz brīdim, kamēr pasūtītājs samaksā par piegādāto preci, noteiktu dienu laikā pēc piegādes (kopumā tās ir 24-45 dienas, kuru laikā ir jāiesaldē apgrozāmie līdzekļi), ir uzņēmēja pusē un attiecīgi tas tiek iecenots preces gala cenā," raksta Voita, precīzāk gan neizdalot, cik, kurš no šiem faktoriem izmaksājis.

Tikmēr SIA "CHEMISPEC" valdes loceklis Ēriks Baibekovs sarunā ar "Delfi" nevēlējās komentēt konkurentu cenu, norādot, ka to var ietekmēt dažādi faktori. "Mēs paši vedam gandrīz bez peļņas. Vienkārši gribējām dabūt darbu," apgalvoja Baibekovs.

SIA "Brief" vadītāja Voita savukārt norādīja, ka cimdu, cenas mainoties pa dienām un pat stundām, jo augot pieprasījumam no tādām valstīm kā Brazīlija un Bangladeša. Viņa to salīdzināja ar cenu izmaiņām biržā: "Nereti bijušas situācijas, kad saviem klientiem piedāvājām fiksēt cenas līdz plkst. 12:00 un plkst. 17:00 tekošajā darba dienā, pretējā gadījumā var nākties nākamajā dienā pārskatīt darījuma noteikumus un sākt sarunas ar ražotāju no nulles punkta."

Citi "Delfi" uzrunātie medicīnas preču piegādes nozarē strādājošie uzņēmumi apliecināja, ka šīs cenas ir mainīgas ar tendenci palielināties. SIA "Brief" līgums slēgts par divām nedēļām agrāk nekā ar SIA "CHEMISPEC".

Ķīnā vairumtirdzniecībā divkārt, Latvijas aptiekā – par trešdaļu lētāk

"Fitone Latex Products Co., Ltd." ražotne atrodas Guandunas provincē Ķīnā un ražo lateksa cimdus un prezervatīvus. Ķīnas interneta tirdzniecības milža alibaba.com vietnē redzamajā uzņēmuma profilā norādīts, ka vairāk nekā 80% savas produkcijas tas ražo vietējam tirgum, bet vēl daļu eksportē uz Āfriku un Austrumeiropu. Kā uzņēmuma ražoto cimdu vairumtirdzniecības cenas (pērkot no 210 000 pāru) norādīti 0,19 līdz 0,30 dolāri jeb, pārrēķinot, 0,17 līdz 0,27 eiro par pāri.

Tikmēr, kā pārliecinājās "Delfi", dažādos internetveikalos un aptiekās Latvijā mazumtirdzniecībā sterili lateksa medicīniskie cimdi tiek tirgoti par cenām sākot no 0,32 eiro par pāri. Spriežot pēc norādītajiem ražotājiem, līdzīgi, kā VAMOIC iepirktie, arī šie cimdi Latvijā nonākuši no Austrumāzijas.

Piemēram, "Apotheka" tirgoto cimdu "ANSELL CIMDI STER.MEDIGRIP LATEX POWD.FREE 7.5" cena par 100 pāru iepakojumu ir 56,48 eiro, tātad, 0,5648 eiro par pāri jeb par trešdaļu lētāk nekā "Brief" piegādātie un gandrīz tikpat, cik ar "Chemispec" līgumā paredzētā cena. To piegādājs ir vairumtirgotājs "Magnum medical". "Aphoteka" komunikācijas vadītāja Inga Cīrule "Delfi TV ar Jāni Domburu" apliecināja, ka ar konkrēto cimdu ražotāju "Magnum medical" sadarbojas jau gadiem ilgi, un, atbilstoši ES direktīvas prasībām, šie cimdi ir reģistrēti kā medicīnas ierīce. "Apotheka" tirgoto sterilo cimdu aizsardzības klase ir IIa, proti, augstāka nekā centralizētajā iepirkumā iepirkto cimdu aizsardzības klase.

Valsts vajadzības mēneša laikā trīskāršojas


21. aprīlī Ministru kabinets izskatīja informatīvo ziņojumu par IAL sagādēm, kurā bija norādīts, ka dažādām valsts iestādēm kopā nedēļā nepieciešami 11 307 pāri šādu sterilu cimdu, iepretim vairāk kā 431 tūkstotim nesterilo. Savukārt maija beigās, kad VAMOIC noslēdza līgumu ar "Brief" par cimdu piegādi, vajadzības, saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopojumu, bija palielinājušās vairāk nekā trīskārt, sasniedzot 36 133 pārus nedēļā. Tikmēr nesterilo cimdu apjoms krietni pārsniedza miljonu.

Nav zināms, vai un kā valsts it kā centralizēti apgādājamie iepirkuši vai saņēmuši cimdus gandrīz vismaz divarpus mēnešu laikā līdz pirmajām cimdu piegādēm centralizēto iepirkumu ietvaros. Jāpiebilst, ka par nesterilu cimdu iegādi VAMOIC nenoslēdza nevienu līgumu vēl ilgāk - līdz pat ārkārtējās situācijas pēdējām dienām jūnija pirmajā dekādē.

Sterilo cimdu pieaugums saistās ar Veselības nozares vajadzību pieaugumu - no 750 līdz 14 585 cimdu pāriem nedēļā, kā arī ar pašvaldību prasījumiem. Tās kopumā prasa vairāk nekā 10 000 sterilo cimdu pāru nedēļā, taču prasījumi ir ļoti dažādi – tā, piemēram, Rīgas, Valkas, Salaspils, Bauskas un citu pašvaldību civilās aizsardzības komisijas sterilus cimdus nav pieprasījušas nemaz, tikmēr Saldus un Alūksne – katra 2000 pārus nedēļā.

Saskaņā ar maija beigu pieprasījumiem, kas, pēc VUGD pārstāves apliecinājuma, nav mainījušies arī jūnija pirmajā pusē, ar SIA "Brief" piegādātajiem cimdiem pietiek vairāk nekā 11 nedēļām jeb nepilniem trim mēnešiem. Valdības aprīlī dotais uzdevums VAMOIC bija iepirkt IAL tādā apjomā, lai izveidotu valsts iestādēm krājumus vismaz trīs mēnešiem uz priekšu, un arī AM vairākkārt norādījusi, ka iepērkamais IAL "apjoms noteikts no attiecīgajā brīdī aktuālā VUGD apkopotā prioritāšu saraksta, nedēļas apjomu reizinot 12 nedēļām". Tomēr jūnijā, neilgi pirms ārkārtējās situācijas beigām, kad tika atcelti arī publisko iepirkumu atvieglojumi, tika noslēgts vēl viens līgums par sterilu cimdu piegādi ar jau minēto SIA "CHEMISPEC". Nemainoties valsts vajadzībām, ar abos līgumos paredzēto apjomu, cimdu valstij pietiktu jau aptuveni pusgadam.

No bērnu precēm līdz armijas betonam


Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju ne SIA "CHEMISPEC", ne SIA "Brief" pamatdarbība līdz Covid-19 krīzei nav bijusi saistīta ar IAL iepirkumiem un piegādēm.

SIA "CHEMISPEC" dibināts 2015. gadā un nodarbojas ar ķīmisko piedevu pievienošanu naftas produktiem. Tā apgrozījums pagājušogad pārsniedzis 13 miljonus eiro, bet peļņa – miljonu. Uzņēmuma valdes locekļi un patiesie labuma guvēji ir Ēriks un Alens Baibekovi. A. Baibekovs vairākkārt ziedojis un maksājis biedra naudu partijai "Saskaņa" un dažādu mediju ziņās piesaukts gan kā jaunuzņēmumu viedotājs, īpaši izceļot dalību "Booking Group", gan mediju nozares uzņēmējs, ar kuru saistītas vairākas radiostacijas un interneta ziņu lapas.

Arī SIA "Brief" dibināta 2015. gadā, tomēr tās līdzšinējā uzņēmējdarbība bijusi ar krietni mazāku vērienu. Tā kā savu pamatdarbības veidu norādījusi mazumtirdzniecību internetā. Laikraksts "Dienas Bizness" 2016. gadā par to rakstīja: "Pamanījusi brīvu nišu tirgū, Ildze Magazeina (tagad Voita – red.) izveido bērniem domātu ergonomisko preču internetveikalu smartkids.lv." Uzņēmuma peļņa iepriekšējos četros darbības gados kopā sasniedz aptuveni 56 000 eiro, bet apgrozījums pagājušogad pirmoreiz pārsniedzis 100 000 eiro slieksni, sasniedzot 137 848 eiro. Uzņēmuma pamatkapitāls no dibināšanas bija viens eiro, bet šogad marta sākumā tas palielināts līdz 3000 eiro. Voita visu šo laiku bijusi SIA "Brief" valdes priekšsēdētāja un vienīgā īpašniece. Kā liecina gada pārskats, uzņēmumā bijuši divi darbinieki.

"Delfi TV ar Jāni Domburu" uzmanību SIA "Brief" "uzvaras gājiens" dažādos krīzes laika iepirkumos piesaistīja jau martā, kad dažādas valsts iestādes IAL iepirkumus vēl neveica centralizēti. Tobrīd šo uzņēmumu kā vienu no saviem galvenajiem IAL piegādātājiem bija izvēlējusies Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūra, kura ar SIA "Brief" noslēdza divus līgumus par dažādu IAL piegādēm, par kopējo vērtību 131 298,98 eiro. Tas bija ar atrāvienu apjomīgākais IAL iepirkums, ko veica NVA līdz aprīļa sākumam, kad iepirkumus centralizēja Aizsardzības ministrijas un VAMOIC paspārnē.

Voita "Delfi" skaidroja, ka patiesībā uzņēmums arī iepriekš piedalījies valsts iepirkumos un ir arī Latvijas drošības un aizsardzības industriju federācijas biedrs. "Mēs vairākas reizes gadā braucam uz izstādēm, meklējam piegādātājus, meklējam rūpnīcas. Braucam uz Ķīnu, Singapūru, Eiropu, Ameriku. Vienkārši šobrīd ir tāda situācija, ka visi šie kontakti, kas bija iepriekšējos piecos gados nodibināti, šobrīd mēs viņus liekam lietā," teica Voita.

Iepirkumu uzraudzības biroja interneta vietnē pieejama informācija par trim SIA "Brief" uzvarām iepirkumos. Tā piegādājusi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) betona barjeras par aptuveni 38,5 tūkstošiem eiro, "Latvijas Valsts mežiem" termokameras par aptuveni 16 000 eiro un "Latvijas dzelzceļam" cimdus par aptuveni 3000 eiro.

Jāpiebilst, ka jau pēc raksta publicēšanas Voita sazinājās ar "Delfi", un attiecībā uz NBS betona barjeru norādīja, ka "šī informācija neatbilst patiesībai, jo pasūtītājs atkāpās no līguma".

Divu nedēļu laikā pēc līguma par cimdu piegādi VAMOIC ar SIA "Brief" noslēdza vēl divas vienošanās par dažādu IAL piegādi. Visu trīs līgumu kopējā summa pārsniedz 5,7 miljonus eiro. Par to – turpmākajās publikācijās.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aizsardzības ministrija DELFI plus VUGD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.