11. maijā, kad veselības ministre Ilze Viņķele (AP) paziņoja, ka Latvijā izveidojies individuālo aizsardzības līdzekļu (IAL), tostarp respiratoru, akūts trūkums, privātie komersanti dažādu valsts iestāžu slēgto iepirkumu ietvaros Latvijā bija nogādājuši jau vairāk nekā pusotru miljonu respiratoru. Ar šo apjomu saskaņā ar šo preču izdali koordinējošā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) aprēķiniem pietiktu vairākiem mēnešiem. Tomēr, kā izrādās, paralēli publiskajiem izteikumiem par IAL atbilstību būtisku daļu no Ķīnas piegādāto preču iestādes bez publiskiem paziņojumiem atteicās pieņemt. "Lauma Fabrics" vestu kravu jau aprīļa beigās "izbrāķējis" to pasūtījušais Nacionālais veselības dienests (NVD), samazinot iepirkuma apjomu no miljona līdz 60 tūkstošiem. Pēc tam aizsardzības resora pasūtītās un SIA "TITLED" atvestās teju miljonu lielās kravas pieņemšanu atteicies saskaņot Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Respiratorus pieņēma pēc tam, kad Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paziņoja, ka "mums ir jābūt spējai ar veselo saprātu konstatēt, vai tā prece tomēr ir vai nav derīga", un valdība slēgtā sēdē nolēma šīs kravas pieņemšanai piemērot "vienkāršotu preču kvalitātes pārbaudi". Ko tieši šis formulējums nozīmē, nav skaidrs. PTAC pat atzīst, ka konkrēta procedūra, kā šāda pārbaude veicama, nav noteikta.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Jau vēstīts, ka maija sākumā, pamatojoties uz līgumu, noslēgtu ar Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru (VAMOIC), SIA "TITLED" piegādāja miljonu respiratoru, taču radās problēmas ar kravas pieņemšanu, jo PTAC nevarēja pilnībā apstiprināt piegādāto respiratoru izcelsmi un kvalitāti apliecinošo dokumentu atbilstību. Tādēļ pagājušajā otrdienā, 12. maijā, valdība steigšus lēma par "elastīgāku pieeju" individuālo aizsarglīdzekļu pārbaudēs. Uzreiz pēc tam, 13. maijā, pamatojoties uz šo valdības lēmumu, PTAC saskaņoja "TITLED" piegādātās respiratoru kravas pieņemšanu. Par to liecina PTAC pārstāves Lindas Rinkules atzīme uz respiratoru kravas pavadzīmes. Tur PTAC pārstāve atsaucas ne tikai uz valdības rīkojumu, bet arīdzan uz Igaunijas Vides pētniecības institūta ziņojumu par šo respiratoru filtrācijas līmeni, kā arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) "Tuberkulozes un plaušu slimību centrā" notikušu testu.

Uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" lūgumu izsniegt uz pavadzīmes rakstītajā piezīmē minētos dokumentus PTAC atbildēja, ka nav nedz sastādījis, ne parakstījis līgumu ar SIA "TITLED", tādēļ šādi dokumenti jāprasa Aizsardzības ministrijai. VAMOIC, kas ministrijas paspārnē pārvalda līgumus turpretī norādīja, ka tam šādu dokumentu nav. "Kā jau minēju, kvalitātes kontrole Covid-19 iegādātajām precēm, kas nav medicīnas preces, ir PTAC kompetence – mums pieņemšanai vajag viņu apstiprinājumu atbilstībai," norādīja VAMOIC pārstāve Aija Jakubovska.

Iepriekš jau vēstījām par nepilnībām SIA "GP Nord" Latvijā nogādāto respiratoru un medicīnas masku izcelsmi un atbilstību apliecinošajos dokumentos. Šajā darījumā PTAC kā kontrolējošā iestāde nebija iesaistīts. Ziņojām arī par "TITLED" pirmo jau aprīlī atvesto 50 000 respiratoru kravu. Šajā gadījumā, kā atklājām, līgumam par respiratoru piegādi bija pievienots ražotājam neatbilstošs testēšanas pārskats un norādīts neatbilstošs ražotāja nosaukums. Šīs kravas pieņemšanā 20. aprīlī PTAC piedalījās, tomēr toreiz nekādus iebildumus par neatbilstībām dokumentos necēla.

Kavēti termiņi, nepareizi stiprinājumi


Jau ziņots, ka šā gada martā NVD ar vairākiem komersantiem noslēdza līgumus par masku un respiratoru piegādi. No "GP Nord" iepirktos 80 tūkstošus respiratoru piegādāja 29. martā, vēl 20 tūkstoši piegādāti 9. aprīlī. 36,3 tūkstošus marta beigās un aprīļa sākumā iepirka no Jēkabpils uzņēmuma "Tavol", kas vienīgais starp piegādātājiem ir vietējais ražotājs.

Vērienīgākais no NVD līgumiem 26. martā noslēgts ar "Lauma Fabrics" un līdzās piecu miljonu masku piegādei paredzēja pirkt miljonu KN95 standartam atbilstošu respiratoru par 2,12 eiro gabalā, neskaitot PVN. Kopējā līguma summa, ieskaitot PVN un transportēšanas izmaksas, tobrīd sasniedza 6,753 miljonus eiro. Šis ir viens no līgumiem, par ko 27. martā intervijā "Delfi TV ar Jāni Domburu" runāja veselības ministre Ilze Viņķele, solot, ka tuvākajā nedēļā notiks piegādes. Saskaņā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopoto informāciju jau ar šādu respiratoru daudzumu pietiktu divarpus mēnešiem.

NVD publiskotā informācija par līdz šim notikušajām masku un respiratoru piegādēm liecina, ka "Lauma Fabrics" līdz aprīļa vidum NVD piegādājusi nepilnu desmito daļu jeb 78 tūkstošus no paredzētā 1 miljona respiratoru. Maija pirmajā dekādē atklājās, ka 29. aprīlī "Lauma Fabrics" un NVD starpā noslēgta vienošanās, ar kuru piegādājamo respiratoru skaits samazināts no miljona līdz 60 tūkstošiem. Uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumu par šādas vienošanās iemesliem no NVD pārstāves Sintijas Gulbes tika saņemta lakoniska atbilde: ""Lauma Fabrics" saskaņā ar noslēgto līgumu ilgstoši kavēja respiratoru piegādi. Ņemot vērā, ka aprīļa beigās jau sākās VAMOIC noslēgto līgumu piegādes, NVD pieņēma lēmumu ar "Lauma Fabrics" līgumu nepagarināt." Uz precizējošiem jautājumiem, vai ar VAMOIC noslēgtajiem līgumiem domāts līgums ar "TITLED" un kādēļ līgumu ar "Lauma Fabrics" nolemts lauzt, atbildes līdz šī raksta publicēšanas brīdim nav saņemtas.

Savukārt "Lauma Fabrics" valdes priekšsēdētājs Edijs Egliņš rakstiskā atbildē "Delfi TV ar Jāni Domburu" apstiprināja - NVD nav apmierinājusi ne tikai neiekļaušanās sākotnēji solītajos respiratoru piegādes termiņos, bet arī 21. aprīlī piegādāto respiratoru kvalitāte. Konkrētās piegādes ietvaros NVD bija paredzēti 540 tūkstoši respiratoru. "Tā kā atvesto respiratoru modifikācija - stiprinājumi pie ausīm - atšķīrās no līgumā atrunātā, tad NVD atteicās pieņemt šos respiratorus. Turklāt 24. aprīlī internetā parādījās sūdzība par šo Ķīnas respiratoru ražotāju. "Lauma Fabrics" piekrita, ka NVD pretenzija ir pamatota, un piedāvāja NVD šo respiratoru vietā atvest citus respiratorus no cita ražotāja ar tādu modifikāciju, kā atrunāts līgumā, bet tas aizņemtu papildu laiku. Papildu piegādes laiks NVD nebija pieņemams tāpēc abas puses vienojās, ka esošais līgums tiek grozīts un nepiegādātie respiratori izņemti āra no līguma."

Par marta nogalē slēgtajā līgumā paredzēto aizsarglīdzekļu – masku un respiratoru - piegādēm NVD "Lauma Fabrics" samaksāja priekšapmaksu 80% apmērā. Egliņš "Delfi TV ar Jāni Domburu" apliecināja – priekšapmaksa par respiratoriem būs jāatmaksā. Puse summas jau esot atmaksāta, bet otra atbilstoši līguma nosacījumiem tikšot atmaksāta līdz šā mēneša beigām.

Nomainīts ražotājs

Kā jau ziņojām, VAMOIC divus līgumus par respiratoru piegādi bija noslēdzis ar vienu piegādātāju - SIA "TITLED". Pirmo par 50 000 KN95 respiratoru piegādi, otru - par miljonu respiratoru. Otrai kravai Latvijā bija jānonāk jau līdz 24. aprīlim, tomēr tas nenotika. SIA "TITLED" piegāde kavēšanos skaidroja ar izmaiņām Ķīnas muitas procedūrās, un līgums tika pagarināts līdz 5. maijam. Beigu beigās šī krava Latvijā nogādāta un muitas procedūras izgājusi 1. maijā. Līdz ar to 29. aprīlī, kad NVD atteicās no SIA "Lauma Fabrics" vestajiem respiratoriem, citas līdzvērtīga apjoma respiratoru kravas Latvijā vēl nebija, un arī citu centralizēto iepirkumu par alternatīvām piegādēm nebija.

Ar 1. maiju datētajā Latvijas muitas deklarācijā norādīts, ka kravu pavada "test report" ar numuru 20006814 jeb "testēšanas pārskats". Kā tagad "Delfi" apgalvo VAMOIC, "pieņemot kravu, PTAC konstatēja importa deklarācijai pievienotā testa pārskata dokumenta noformēšanas neprecizitāti (uzņēmuma nosaukums) un kravu nepieņēma", savukārt vēlāk, 13. maijā, komersants iesniedzis precizētu testa pārskatu un kravu PTAC pieņēmis. Šis pārskats pievienots arī līgumam ar SIA "TITLED" ar papildvienošanos, kas noslēgta 14. maijā.

Līdzīga ir paša PTAC interpretācija par sākotnējo atteikumu un vēlāko nostājas maiņu. "PTAC nevarēja pieņemt SIA "TITLED" piegādāto respiratoru kravu, jo piegādātājs nevarēja viennozīmīgi pierādīt piegādāto preču atbilstību piemērojamam Ķīnas standartam GB-2626. Tika iesniegts Ķīnas akreditētās iestādes izsniegts testa pārskats, tomēr tas bija izsniegts citam ražotājam, nekā norādīts uz preces. Tika sniegti paskaidrojumi, ka abi uzņēmumi, gan tas, kas norādīts uz preces, gan tas, kas minēts testa pārskatā, ir viena koncerna uzņēmumi, kas sadalījuši savu darbību attiecīgi ražošanā un vairumtirdzniecībā. Piegādātājam tika pieprasīts iesniegt testa pārskatus, kas izsniegti konkrētā ražotāja precei, un tika pieprasīts veikt preču testēšanu ES paziņotajā iestādē, lai gūtu pārliecību, ka prece atbilst noteiktajām prasībām," norāda PTAC.

Apskatot līguma dokumentus, "Delfi TV ar Jāni Domburu" konstatēja, ka 14. maijā starp VAMOIC un SIA "TITLED" noslēgta vienošanās, saskaņā ar kuru līgumam pievienoti jau trīs testēšanas pārskati, daļa ķīniešu, daļa angļu valodā, kas veikti dažādās Ķīnas akreditētās laboratorijās, un preču tehniskajos aprakstos divos pielikumos kā ražotāji norādīti četri uzņēmumu nosaukumi - "Zhangjiagang Likang Protective Equipment Co Ltd", "Zhangjiagang Likang Protective Products Co Ltd", "Elizabeth (Guangzhou) Medical Products Co Ltd" un "Elizabeth (Guangzhou) Medical Technology Co Ltd". Kā novēroja "Delfi", pēdējais minētais uzņēmuma nosaukums minēts kā respiratoru ražotājs gan VAMOIC piegādāto preču iepakojumiem pievienotajās lapās, kas nosauktas par atbilstības deklarācijām, gan tajā testēšanas pārskatā, kas daļēji ir angļu valodā. Šis testēšanas pārskats datēts ar 13. maiju, līdz ar to secināms, ka laikā no 1. līdz 12. maijam, tostarp brīdī, kad Ministru kabinets lēma par respiratoru pārbaudi vienkāršoti, Latvijas valsts iestāžu rīcībā nebija dokumentu, kas apliecinātu respiratoru izcelsmi un atbilstību kvalitātes standartiem.

Arī SIA "TITLED" valdes loceklis Nauris Grosu kavēšanos skaidro līdzīgi. "Elizabeth (Guangzhou) Medical Products" un "Elizabeth (Guangzhou) Medical Technology" esot viens un tas pats uzņēmums, tikai pirmais – uzņēmuma pārdošanas daļa, bet otrais – rūpnīca. PTAC radušies iebildumi, jo uz pašu respiratoru iepakojumiem norādīta rūpnīca, kā to prasot Ķīnas muitas regulējums, bet sākotnēji PTAC uzrādītais testēšanas pārskats izdots pārdošanas daļai. Grosu PTAC iesniedzis apliecinājumu, kas pirms tam sniegts Ķīnas muitai, kurā norādīts uz šo saistību, un pasūtījis citai Ķīnā akreditētai laboratorijai jaunu testēšanas pārskatu, kurā būtu norādīts tieši ražotnes nosaukums. Tas arī 13. maijā saņemts un vēlāk pievienots līgumam.

Neskaidrā vienkāršotā pārbaude

12.maijā Ministru kabinets izskatīja Aizsardzības ministrijas iesniegto informatīvo ziņojumu "Par esošajiem individuālo aizsardzības līdzekļu kvalitātes testēšanas izaicinājumiem centralizētajās individuālo aizsardzības līdzekļu iegādēs", kurā par "TITLED" miljona respiratoru kravu teikts: "Pēc PTAC pieprasījuma ir vajadzīga papildu testēšana akreditētā laboratorijā." Paralēli uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumiem ministrijas atbildē teikts citādi: "Kompetentās iestādes nevar pilnībā apstiprināt šīs kravas sertifikātu atbilstību un derīgumu."

12. maijā valdība nolēma ziņojumu pieņemt zināšanai un "noteikt, ka komersantu piegādātie individuālie aizsardzības līdzekļi tiek pieņemti pēc vienkāršotas preču kvalitātes pārbaudes".

Ko tieši nozīmē "vienkāršotā pārbaude", neviena valsts iestāde gan nav spējusi izskaidrot. Pats PTAC atzīst - šāda procedūra nekur nav noteikta. "Ņemot vērā, ka respiratoru pārbaude ES paziņotajās iestādēs ir laikietilpīga un ir izveidojušās garas rindas uz šo preču testiem, bet valstī ir steidzami nepieciešami respiratori, Ministru kabinets 12. maijā lēma, ka individuālos aizsardzības līdzekļus var pieņemt valsts iepirkumos, arī negūstot pilnīgu pārliecību par preču atbilstību, bet veicot vienkāršotus testus, kas indikatīvi apstiprina to piemērotību noteiktajiem mērķiem, vienlaicīgi veicot šo preču testus ES akreditētā laboratorijā un neatbilstību gadījumā komersantam uzņemoties par to atbildību. Konkrētajā gadījumā tika novērtēta šo respiratoru filtrācijas efektivitāte, kas atbilda FFP2 klasei, kā arī Tuberkulozes un plaušu slimību centrs novērtēja šo respiratoru lietošanu un atzina tos par piemērotiem. Vienkāršotā procedūra nav nekur noteikta, un tā balstās uz galvenajiem parametriem kā filtrācija un respiratora lietojamība. Cik PTAC ir zināms, tad līdzīgus vienkāršotos testus veic arī Igaunijā un Somijā, un uz tiem pamatojas valsts iepirkumos," norāda iestāde.

Tiesa gan, ar valdības 12. maija lēmumu nav grozīts tās agrākais rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, kas joprojām paredz, ka respiratoru iepirkumos PTAC jāsniedz atzinums par preču atbilstību, pamatojoties uz piegādātāja iesniegtiem pierādījumiem.

Nav skaidri saprotams, vai PTAC pārstāves uzraksts uz pavadzīmes jau uzskatāms par šādu atzinumu vai vēl ne, jo ir atsauce tikai uz valdības lēmumu un 13. maijā Ķīnā izdoto testēšanas pārskatu, kā arī Igaunijas institūta un Latvijas slimnīcas ziņojumu un testu, noslēdzot to ar norādi par nepieciešamību pēc testēšanas ES akreditētā laboratorijā.

Publiski šobrīd nav pieejami precīzi dati, cik un kam izdalīja līdz valdības 12. maija lēmumam piegādātos respiratorus. NVD publiskotā informācija šobrīd sniedz priekšstatu par to, kādām ārstniecības iestādēm kādā daudzumā nogādāti NVD līgumu ietvaros iepriekš piegādātie respiratori. Savukārt VUGD uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumu, kam izdalīti 50 tūkstoši respiratoru, kurus 20. aprīlī ar VAMOIC noslēgtā līguma ietvaros piegādāja "TITLED", līdz šī raksta publicēšanas brīdim nav atbildējis.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Lauma Koronavīruss Covid-19 Ministru kabinets NVD PTAC Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.