Respiratoru iepirkumi: no Ķīnas pirka par trešdaļu dārgāk nekā no vietējā vācu respiratoru ražotāja
Foto: DELFI

Jūnija sākumā dažas dienas pirms ārkārtējās situācijas beigām Aizsardzības ministrijas (AM) Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs (VAMOIC) ar SIA "Brief" noslēdzis līgumu par 132 800 Ķīnā ražotu respiratoru piegādi par 8,80 eiro gabalā. Iepirkti tiek FFP3 jeb augstākās kategorijas respiratori, ko izmanto arī mediķi, kas nonāk ciešā kontaktā ar Covid-19 pacientiem. Šāds respiratoru apjoms saskaņā ar valsts iestāžu apkopoto informāciju, atbilst nepilnu trīs mēnešu vajadzībām. Taču līgumā paredzētā cena ir ievērojami augstāka nekā tā, par kuru šīs kategorijas respiratorus valsts līdz šim iepirka no vietējā uzņēmuma SIA "TAVOL", kas Latvijā tos ražo vācu kompānijai "Dräger" – par šādu apjomu cena atšķiras par teju 400 tūkstošiem eiro. AM skaidro, ka piegādātājs izvēlēts starp diviem pretendentiem, jo piedāvājis zemāko cenu un ātrāko piegādi, tomēr "TAVOL" šajā iepirkumā piedalīties nemaz nav uzaicināts. Tikmēr SIA "Brief" respiratoru piegādi kavējis par vairāk nekā divām nedēļām, beigu beigās nomainot arī līgumā paredzēto respiratoru ražotāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Rakstu sērijā par Covid-19 krīzes laika iepirkumiem iepriekš jau vēstīts, ka 28. maijā noslēgtajā līgumā starp SIA "Brief" un VAMOIC par sterilu nepūderētu cimdu piegādi noteiktā cena ir ievērojami augstāka nekā līgumā ar citu piegādātāju paredzētā, kaut abi valstij piegādā viena ražotāja preci. 5. jūnijā ar "Brief" noslēgts cits līgums – par medicīnisko masku un FFP3 respiratoru piegādi. Respiratori tiek iepirkti par 8,80 eiro gabalā un kopsumma par 132,8 tūkstošiem respiratoru ir 1 168 640 eiro bez PVN.

No Ķīnas jūnijā - dārgāk nekā iepirkumos martā un maijā


Šī cena ir par aptuveni trešdaļu augstāka nekā tā, par kuru valsts, vispirms Nacionālā veselības dienesta (NVD) pēc tam VAMOIC personā, iepirka tādas pašas aizsardzības kategorijas respiratorus šā gada aprīļa sākumā un maija vidū. Proti, gan Covid-19 krīzes sākumā martā, kad aizsarglīdzekļu iepirkumus organizēja NVD, gan maija vidū, kad tos jau gandrīz pusotru mēnesi bija pārņēmis VAMOIC, FFP3 respiratori tika pirkti tikai no viena piegādātāja – Jēkabpils uzņēmuma "TAVOL", kurš ražo respiratorus vācu kompānijai "Dräger". Gan agrā pavasarī, gan vēlāk FFP3 respiratori ar ventili no "TAVOL" pirkti par 5,80 eiro gabalā, liecina NVD un VAMOIC slēgtie līgumi. Katrā no piegādēm "TAVOL" piegādājis kopumā 10 800 FFP3 respiratorus.

"TAVOL" ir viena no kompānijām, ar kurām nu jau bijušais NVD direktors Edgars Labsvīrs ar šā gada 6. aprīli datētā vēstulē ieteica VAMOIC turpināt pārrunas. Labsvīra parakstītajā vēstulē iepretim "TAVOL" nosaukumam izdarīta atzīme, ka uzņēmums piegādājis ļoti kvalitatīvu preci . "Delfi TV ar Jāni Domburu" rīcībā esošā informācija liecina, ka "TAVOL" piegādātos "Dräger" respiratorus izmantoja, piemēram, Latvijas Infektoloģijas centrā.

Iepriekš, pamatojot lēmumu lauzt respiratoru piegādes līgumu ar "Lauma Fabrics", NVD "Delfi TV ar Jāni Domburu" norādīja, ka aprīļa beigās, kad tas notika, VAMOIC gatavojies slēgt līgumu ar "TAVOL", kas "ir spējīga nodrošināt līdz 40 000 skaidras izcelsmes un augstākās kvalitātes respiratoru nedēļā".

Aizsardzības ministrijas mājaslapā publicētā informācija liecina, ka ar "TAVOL" maijā noslēgti trīs līgumi, taču – par salīdzinoši nelielām piegādēm, kas ir mazākas nekā bijušā NVD direktora atbildē norādītās. Ar uzņēmumu noslēgtie līgumi paredz kopumā 34 120 respiratoru piegādi. 10 800 no tiem ir FFP3 jeb augstākās aizsardzības klases respiratori par 5,80 eiro gabalā.

Latvijas ražotājs pārdod norvēģiem par agrāko cenu


"TAVOL" īpašniece Tatjana Afanasjeva par vērienīgo, vairāk nekā 130 tūkstošu FFP3 respiratoru iepirkumu teicās uzzinājusi no "Delfi TV ar Jāni Domburu". "Man neviens par šādu apjomu nav jautājis, nekas nav piedāvāts. Tāda pieprasījuma nav bijis ne maijā, ne jūnijā par tik lielu apjomu," sacīja "Tavol" vadītāja.

Jautāta, par kādu cenu "Tavol" tagad piedāvā FFP3 klases "Dräger" respiratorus, Afanasjeva uzsvēra, ka cena šobrīd nav mainījusies – FFP3 respirators ar vārstu valstij arvien tiktu piedāvāts par 5,80 eiro gabalā, bet FFP3 respiratori bez vārsta – nedaudz lētāk, tas ir, par 5,25 eiro gabalā. No tā izriet - ja respiratoru apjomu, ko paredz līgums ar "Brief", iepirktu no "Tavol", tā cena kopsummā būtu par 398 400 eiro zemāka.

"Tavol" vadītāja gan atzīst, ka nevarētu piegādāt vairāk nekā 130 tūkstošus FFP3 respiratoru tik īsā termiņā kā noteikts ar "Brief" noslēgtajā līgumā, proti, 19 kalendāro dienu laikā. "Protams, 100 tūkstoši respiratoru šobrīd noliktavā man nav, taču, ja šāds pasūtījums būtu, mēs to varētu izpildīt un piegādāt pa daļām," tā "Tavol" vadītāja. Līdzīgi no Norvēģijas nesen saņemts liels pasūtījums, kas tiks piegādāts pa daļām pusgada garumā.

Jēkabpilī esošais uzņēmums šobrīd strādā pie ražošanas jaudu palielināšanas – tās plānots pieckāršot paaugstinātā pieprasījuma dēļ. Komentējot ar "Brief" noslēgtajā līgumā fiksēto, Ķīnā ražoto FFP3 respiratoru cenu 8,80 eiro gabalā, viņa ironiski sacīja: "Kāds te taisa labu biznesu!"

Piegāde nenotiek ilgāk nekā mēnesi, tad maina ražotāju


Aizsardzības ministrija, atbildot uz "Delfi TV ar Jāni Domburu" jautājumiem par to, kā izraudzīti piegādātāji, norādīja, ka šajā iegādē 17 uzņēmumi uzaicināti iesniegt precizētu piedāvājumu, bet FFP3 respiratorus piegādāt piedāvājuši tikai divi no tiem, proti, SIA "Brief" un SIA "Multum". SIA "Tavol" nav bijusi starp 17 uzrunātajiem, savukārt kā SIA "Brief" priekšrocības AM nosauca zemāku cenu un ātrāku piegādes termiņu. Precīzā piedāvājumos iekļautā cena gan nav zināma, jo AM atteicās šo informāciju sniegt, atsaucoties uz pienākumu sargāt iepirkuma dalībnieku komercnoslēpumu. Saskaņā ar "Delfi TV ar Jāni Domburu" rīcībā esošo informāciju SIA "Multum" piedāvājusi valstij iegādāties jau minētās vācu kompānijas "Dräger" respiratorus, no kuriem daļa tobrīd jau atradusies uzņēmuma noliktavā Latvijā.

SIA "Brief" valdes locekle Ildze Voita iepriekš rakstiskā atbildē "Delfi TV ar Jāni Domburu" masku un respiratoru piegādes līgumā iekļautās cenas komentēja sekojoši: "Cenas atbilst piedāvājuma izteikšanas brīža tirgus cenām un tajās ir iekļautas visas izmaksas, lai preces tiktu piegādātas atbilstoši tehniskajai specifikācijai un līguma noteiktajā termiņā."

Ar SIA "Brief" noslēgtā līguma pielikumos atrodamā informācija liecina, ka uzņēmums piedāvājis Ķīnas rūpnīcas "JINHUA MEIXIN PROTECTIVE EQUIPMENT FACTORY" ražotus FFP3 respiratorus. Līgumā iekļauti vairāki ražotāja kvalifikāciju apliecinoši dokumenti uz kopumā 25 lapaspusēm - testēšanas pārskats, ES pilnvarotās iestādes izsniegts sertifikāts un atbilstības deklarācija.

Kā noskaidroja "Delfi" 13. jūlijā, kad kopš līgumā paredzētā piegādes termiņa bija pagājušas jau divas nedēļas un piecas dienas, respiratori joprojām nebija valsts rīcībā. Kad šis raksts jau bija sagatavots publicēšanai, VAMOIC "Delfi TV ar Jāni Domburu" informēja: "Būs līguma grozījumi par FFP3 - cits ražotājs, līguma noteikumi nemainās. Papildvienošanās šobrīd parakstīšanas procesā. Pamatlīgumā paredzētie noteikumi – cena, apjoms, piegādes laiks, soda sankcijas u.c. paliek spēkā."

Vēlāk iestāde precizēja, ka šobrīd daļa no FFP3 respiratoriem ir ienākusi, bet nav uzsākts to pieņemšanas process, jo tos ražojis cits uzņēmums, ne līgumā paredzētais. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) jaunā ražotāja dokumentus esot atzinis par atbilstošiem.

VAMOIC un Aizsardzības ministrija, līdz šim nav atbildējušas un jautājumiem, kad SIA "Brief" par ražotāja nomaiņu informējusi valsti, kas ir jaunais ražotājs un kā pamatota tā nomaiņa.

Savukārt SIA "Brief" valdes locekle Ildze Voita e-pastā "Delfi TV ar Jāni Domburu" apgalvoja, ka nepiegādā valstij līgumā paredzētos respiratorus, "jo Ķīnas Tautas Republikas valdība noteica ierobežojumus uz eksportu konkrētajam ražotājam un tā rūpnīcai", neko vairāk par šādu lēmumu nekonkretizējot. Uz jautājumu, kad SIA "Brief" informēja pasūtītāju Latvijā, Voita pēc būtības neatbildēja: "Līgumā noteiktajā kārtībā SIA "Brief" informēja VAMOIC par apstākļiem, kas ir ietekmējuši līguma izpildi." To, kāda ražotāja respiratoru piegādi SIA "Brief" plāno, Voita neatklāja, atbildot, ka "SIA "Brief" līguma ietvaros piegādās preces atbilstoši noslēgtajā līgumā un tehniskajā specifikācijā noteiktajām prasībām".

Tags

Koronavīruss Covid-19 Aizsardzības ministrija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form