Simtiem tūkstošu masku un cimdu, tūkstošiem litru dezinfekcijas līdzekļu – ko no valsts prasa dažādas nozares
Foto: EPA/Scanpix/LETA

See more

Dažādām valsts un pašvaldību institūcijām, Covid-19 epidēmijas laikā ik nedēļu būtu nepieciešamas vismaz 635 430 ķirurģiskās maskas, vairāk nekā 420 tūkstoši vienreiz lietojamu cimdu un vismaz 86 637 respiratori, vairāk nekā 54 tūkstoši vienreiz lietojamu halātu, kā arī liels daudzums citu individuālās aizsardzības līdzekļu. To liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vadītās Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas apkopotā informācija, kuru portālam "Delfi" izsniedza Iekšlietu ministrija.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šajos aprēķinos, kas tapuši, apkopojot divpadsmit ministriju, kā arī vairāku nevalstisko organizāciju sniegto informāciju, iekļautas gan ārstniecības iestāžu vajadzības, gan aplēses par to, cik un kādi aizsarglīdzekļi nepieciešami, piemēram, Ieslodzījumu vietu pārvaldei, Iekšlietu ministrijas struktūrām. Tie liecina, ka nevalstiskajām organizācijām kas rūpējas par vecu un slimu cilvēku aprūpi mājās, proti, Latvijas Sarkanajam krustam un Latvijas Samariešu apvienībai epidēmijas laikā ik nedēļu būtu nepieciešami teju 42 tūkstoši ķirurģisko masku un 5285 respiratori, kā arī attiecīgi 1435 un 12 800 vienreiz lietojamu halātu. Individuālie aizsardzības līdzekļi, tiesa gan, krietni mazākā daudzumā, vajadzīgi arī "Latvenergo", "Gaso" un "Rīgas siltuma" darbiniekiem, kuru ikdienas darbs saistīts ar saskarsmi ar cilvēkiem.

VUGD apkopotajā informācijā nav iekļauti dati par pašvaldību sadarbības teritoriju civilās aizsardzības komisiju pieteiktajām vajadzībām. Pašvaldību pieteiktais dažādu aizsardzības līdzekļu apjoms ir ļoti iespaidīgs - tās VUGD pieteikušas, ka tām ik nedēļu vajadzīgi vairāk nekā 150 tūkstoši respiratoru un 73 tūkstoši litru roku dezinfekcijas līdzekļa. Savukārt "Sadales tīkls" uzreiz pieteicis savas vajadzības veseliem trim mēnešiem, nevis vienai nedēļai, tādēļ VUGD sagatavotajā tabulā iekļautais apjoms šķiet īpaši iespaidīgs - no tā izriet, ka energouzņēmumam vajadzīgs trīspadsmit reizes vairāk respiratoru nekā visām slimnīcām kopā.

Jau vēstīts, ka VUGD sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu ir izveidojis sarakstu ar Covid-19 uzliesmojuma laikā nepieciešamajiem individuālajiem aizsardzības līdzekļiem. Šajā sarakstā iekļautas trīspadsmit prioritāšu grupas, kas ietver divu veidu medicīniskās aizsargmaskas, respiratorus, vienreizlietojamus cimdus, bahilas, kombinezonus, halātus, aizsargbrilles, sejas ekrānus, ķirurģiskās cepures un dezinfekcijas līdzekļus. Pagājušajā nedēļā valdība nolēma, ka par šo aizsarglīdzekļu centralizētu iepirkšanu turpmāk būs jāgādā Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centram. Tādēļ Aizsardzības ministrijā tiek veidota īpaša Valsts centralizēto rezervju iepirkumu grupa. Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons šodien solīja, ka ministrijas mājaslapā būs pieejama informācija gan par nepieciešamo individuālo aizsarglīdzekļu daudzumu, gan par tehniskajām prasībām. Publiski pieejama būšot arī informācija par ar uzņēmējiem noslēgtajiem līgumiem. Aizsardzības ministrija no Nacionālā veselības dienesta pārņems arī aizsargmasku un respiratoru centralizēto iepirkumu organizēšanu. Raksturojot līdzšinējo situāciju, Garisons pauda pārliecību, ka galvenais iemesls, kādēļ šis process līdz šim bijis apgrūtināts, ir sarežģījumi ar loģistiku. "Piedāvājumu ir daudz, bet liela daļa atduras pret transportēšanas ierobežojumiem," viņš teica.

VUGD apkopotā informācija liecina, ka visvairāk dažādu individuālās aizsardzības līdzekļu ir nepieciešams veselības aprūpes nozarei. Taču daudz no tās neatpaliek arī labklājības resors – valsts un pašvaldību, kā arī privātajiem sociālās aprūpes centriem ik nedēļu būtu vajadzīgi vairāk nekā 200 tūkstoši sejas masku, vairāk nekā 9000 respiratoru, vairāk nekā 224 tūkstoši vienreiz lietojamu cimdu, 400 litri virsmu dezinfekcijas līdzekļa un 500 litri roku dezinfekcijas līdzekļu. VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis šodien lēsa, ka veselības aprūpes iestādēm un mediķiem vajadzīgi aptuveni 40% no kopējā pieteikto aizsargmasku daudzuma , bet Labklājības ministrijai, kas atbild par valsts sociālās aprūpes centriem - vēl 37% no aizsargmaskām.

Vairāk nekā 40 tūkstoši sejas masku un vienreizējās lietošanas cimdu ik nedēļu vajadzīgi arī Tieslietu ministrijas Ieslodzījumu vietu pārvaldei. 18 tūkstošus ķirurģisko masku nedēļā vēlas arī Valsts zemes dienests.

Salīdzinoši pieticīgas ir iekšlietu resora vajadzības: Valsts policijai, Valsts robežsardzei, Valsts ugunsdzēsības un glabšanas dienestam, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei un citām Iekšlietu ministrijas iestādēm nedēļā vajadzīgas 11 225 maskas, nepilni 6000 respiratoru, aptuveni 25 tūkstoši medicīnisko cimdu, kā arī nedaudz vairāk nekā 1000 vienreiz lietojamu aizsargkombinezonu un nepilns pustūkstotis vienreiz lietojamu cepurīšu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija VUGD iesniegusi aplēses par Valsts vides dienestam, Dabas aizsardzības pārvaldei, Nacionālajam botāniskajam dārzam un Dabas muzejam nepieciešamo individuālo aizsarglīdzekļu daudzumu vienai nedēļai. Ekonomikas ministrijas pieteikto aizsarglīdzekļu daudzuma lauvastiesu veido kapitālsabiedrību pieteiktās vajadzības. Aizsarglīdzekļi vajadzīgi ne tikai jau pieminētajam "Sadales tīklam", kas iesniedzis kļūdainu aprēķinu, bet arīdzan "Latvenergo", "Rīgas siltumam" un "Gaso". No Zemkopības ministrijas pārraudzībā esošajām iestādēm individuālie aizsarglīdzekļi vajadzīgi tikai Pārtikas un veterinārajam dienestam, turklāt tā vajadzības uz kopējā fona ir visnotaļ pieticīgas, liecina VUGD sagatavotais informācijas apkopojums. Finanšu ministrija ar aizsarglīdzekļiem vēlas apgādāt Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekus. Viņiem epidēmijas laikā ik nedēļu esot vajadzīgi 9000 pāru vienreiz lietojamu cimdu, gandrīz 5000 respiratoru un mazliet vairāk nekā 7000 ķirurģisko masku.

Kultūras ministrijai aprēķinus par sev nepieciešamajiem aizsarglīdzekļiem iesnieguši gan sabiedriskie mediji - Latvijas Televīzija un Latvijas Radio, gan vairākas kultūras jomas izglītības iestādes. Visvairāk - 1000 maskas, 1000 respiratorus un vēl 500 pārus cimdu nedēļā pieprasījis Latvijas Radio, tikmēr Latvijas Televīzijas pieteikums ir pieticīgāks - nedēļā nepieciešamas tikai 200 maskas, 200 respiratori un tikpat daudz cimdu. Izglītibas un zinātnes ministrijas sagatavotajā ar aizsarglīdzekļiem apgādājamo iestāžu sarakstā iekļautas vairāk nekā 30 izglītības iestādes, lielākoties koledžas un tehnikumi. Šajās iestādēs strādājošo aizsardzībai nedēļā vajadzīgi gandrīz 5000 masku, 1548 respiratori, teju 5000 pāru vienreizlietojamo cimdu, 344 litri virsmu dezinfekcijai paredzētu dezinfekcijas līdzekļu un teju 240 litri roku dezinfekcijas līdzekļa.

Covid-19 epidēmijas laikā Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ik nedēļu vajadzīgas 500 sejas maskas un respiratori, kā arī 500 vienreiz lietojami halāti un tikpat daudz aizsargbriļļu. Zemessardzei šie aizsarglīdzekļi nepieciešami divkārt lielākā daudzumā.

Jāatgādina, ka gādāt par ārstniecības iestāžu un mediķu apgādāšanu ar aizsargmaskām un respiratoriem bija uzticēts Nacionālajam veselības dienestam, taču, kā "Delfi" jau vēstīja, līdz šim Latvijā saņemtas vien divas no piecām šo aizsarglīdzekļu piegādēm, proti, vien aptuveni ceturtdaļa no plānotā aizsargmasku daudzuma un desmitā daļa no plānotā respiratoru daudzuma, jo aizvadītās nedēļas nogalē gaidītā krava no Ķīnas ar 4,5 miljoniem masku un gandrīz miljonu respiratoru tā arī nepienāca. Kravu ar 1 miljonu aizsargmasku Latvijā iecerēts nogādāt rīt, liecina nacionālās aviokompānijas "airBaltic" paziņojums.

VUGD apkopotie dati, ko "Delfi" rīcībā nodeva Iekšlietu ministrija, liecina, ka slimnīcām vien ik nedēļu vajadzīgi gandrīz 109 tūkstoši ķirurģisko masku un 13 255 respiratori, ambulatorajām ārstniecības iestādēm nedēļā nepieciešami vismaz 47 138 ķirurģiskās maskas, bet ģimenes ārstiem ik nedēļu vajadzīgi vairāk nekā 69 tūkstoši masku un 6300 respiratoru. Maskas un respiratori ir vienīgie aizsarglīdzekļi, kas, saskaņā ar VUGD sniegto informāciju, slimnīcām, ģimenes ārstu praksēm un ambulatorās veselības aprūpes iestādēm ir izsniegtas divām nedēļām. Par to, vai un kuras institūcijas šobrīd ir pietiekami apgādātas ar citiem individuālās aizsardzības līdzekļiem, piemēram, vienreiz lietojamiem cimdiem, bahilām un aizsargbrillēm, VUGD sagatavotā tabula skaidrību nesniedz. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests šodien rakstiskā atbildē "Delfi" norādīja, ka ir iepirkti visi kombinezoni, bahilas, aizsargbrilles un citi individuālās aizsardzības līdzekļi, kam valdība piešķīra naudu šā gada 3. martā.

Tags

Koronavīruss Covid-19 Latvijas Samariešu apvienība Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests VUGD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form