"Mēs šobrīd atrodamies ļoti nopietnā situācijā ar individuālo aizsarglīdzekļu pieejamību veselības aprūpes iestādēm. Krājumi ir kritiski zemi," tā žurnālistiem pirmdien pēc koalīcijas politiķu sanāksmes paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (A/P). Viņa uzsvēra, ka tieši respiratoru ārstniecības iestādēm pietiekot tikai pusotrai dienai. Šodien ministre jau pauda, ka patiesībā noliktavā Latvijā šobrīd gaida miljons respiratoru, bet pirms to izdales mediķiem nepieciešams veikt kvalitātes pārbaudi. Par to, vai šos respiratorus nosūtīt uz šādu pārbaudi kādā nesertificētā laboratorijā Somijā, šodien lems valdība. Jāpiebilst, ka no publiski pieejamās informācijas izriet, ka vienīgā respiratoru krava, kas atbilst Viņķeles aprakstam ir SIA "TITLED" no Ķīnas vestā. Tā Latvijā varētu būt nonākusi jau pirms nedēļas, bet kā "Delfi" jau rakstīja, līgumā par šo respiratoru iepirkumu iekļauts to ražotājam neatbilstošs testēšanas pārskats. Tikmēr Aizsardzības ministrija, atsaucoties uz savā rīcībā esošu informāciju, "Delfi" apgalvo - ja krava drīzumā netiks pieņemta, uzņēmums to novirzīšot uz Somiju.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

2,9 miljonus eiro vērts līgums par miljona KN-95 stndartam atbilstošu respiratoru piegādi starp SIA "TITLED" un Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centru (VAMOIC) tika noslēgts jau 9. aprīlī. Tā sākotnējais izpildes termiņš bija 24. aprīlis, kas gan vēlāk tika pagarināts par divām nedēļām līdz 5. maijam. SIA "TITLED" valdes loceklis Nauris Grosu "Delfi" kavēšanos skaidroja ar izmaiņām Ķīnas muitas procedūrās, kuru dēļ nācies respiratorus iesaiņot savādāk, nekā sākotnēji paredzēts, un to uzņēmums neesot paspējis izdarīt gana ātri, lai paspētu kravu laikus nogādāt uz sākotnēji nolīgto kravas lidmašīnu. Viņš gan apgalvoja, ka maija sākuma brīvdienās krava beidzot nogādāta Latvijā un noliktavā gaida, kad valsts to pieņems.

Jāpiebilst, ka "Delfi TV ar Jāni Domburu" konstatēja, VAMOIC noslēgtajam līgumam pievienotais ķīniešu valodā rakstītais respiratoru testēšanas pārskata ziņojums attiecas uz cita uzņēmuma – ne līgumā minētā – saražoto produkciju. Grosu to skaidroja ar drukas kļūdām un to, ka šis testēšanas pārskats "krusteniski sajaukts" jeb samainīts vietām ar citu pārskatu, kas uzņēmumam bijis no cita ražotāja piedāvājuma. Grosu arī atsūtīja jaunu testēšanas pārskatu, arī ķīniešu valodā, norādot, ka tas esot īstajam ražotājam atbilstošs. Jāpiebilst arī, ka šī ir jau otrā respiratoru krava, ko Latvija grasās saņemt no SIA "TITLED". Pirmos 50 000 respiratoru Latvijas amatpersonas jau akceptējušas 20. aprīlī.

Pēc raksta publicēšanas, "Delfi TV ar Jāni Domburu" atkārtoti vērsās Aizsardzības ministrijā, lūdzot skaidrojumu, vai, ņemot vērā paša SIA "TITLED" vadītāja atziņas par pretrunām līgumam pievienotajos dokumentos, šis līgums tiek mainīts vai precizēts. Tāpat jautājām, vai respiratori līdz līgumā paredzētajam termiņam – 5. maijam – ir piegādāti. Jautājām arī, vai ņemot vērā šīs Grosu atziņas, konstatētas pretrunas pirmajai SIA "TITLED" respiratoru kravai pievienotajos dokumentos.

Neilgi pēc šī raksta publicēšanas saņēmām ministrijas atbildi: "Aizsardzības ministrija informē, ka atbilde uz jautājumiem ir dota iepriekš (lūdzu skatīt 06.05.2020. sūtītos e-pastus un to pielikumus) un atsūtīto pretjautājumu saturs attiecībā uz iepriekš sūtītajos jautājumos norādītajiem tiesiskajiem vai faktiskajiem apstākļiem pēc būtības nav mainījies. Vienlaikus informējam, ka SIA Titled piegādāto respiratoru krava atrodas VAMOIC noliktavā, bet ņemot vērā, ka kompetentās iestādes nevar pilnībā apstiprināt šīs kravas sertifikātu atbilstību un derīgumu, tad krava nav pieņemta, uzņēmumam par piegādāto preci nav veikta samaksa un IAL izdale nav uzsākta. Ja situācija ar kravas dokumentācijas pārbaudi neatrisināsies tuvākajā laikā, tad saskaņā ar Aizsardzības ministrijas rīcībā esošo informāciju, uzņēmums plāno novirzīt Latvijai piegādāto IAL kravu uz Somiju.

Jāpiebilst, ka "Delfi TV ar Jāni Domburu" nepiekrīt AM interpretācijai, jo tā sniegusi atbildi tikai uz daļu no uzdotajiem jautājumiem par SIA "TITLED" iespējamajām līguma izmaiņām un respiratoru izcelsmes un atbilstības dokumentiem, tādēļ AM uzdoti atkārtoti un precizēti jautājumi. Uz tiem atbilde vēl nav saņemta.

Valsts iestādes līdz šim "Delfi TV ar Jāni Domburu" tā arī nav izsniegušas nekādas fotogrāfijas vai citas liecības, pēc kurām varētu pārliecināties par respiratoru un to iepakojumu izskatu. Nav arī ziņu, vai šīs respiratoru kravas sastāvs pārbaudīts tepat Latvijā Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides institūta laboratorijā, līdzīgi kā tas darīts, piemēram, ar SIA "GP Nord" vestajiem respiratoriem un maskām.

Jau vēstīts, ka Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), kas atbild par respiratoru atbilstību, Aizsardzības ministriju konsultēja respiratoru piegādes līguma noslēguma fāzē, 9. aprīlī, tas ir, dienā, kad VAMOIC noslēdza līgumu ar "TITLED". Saskaņā ar centra pārstāves Sanitas Gertmanes pausto, konsultācija sniegta, balstoties uz tulkotu testēšanas pārskatu. Savukārt 20. aprīlī, kad Latvijā tika nogādāti pirmie 50 tūkstoši "TITLED" respiratoru, PTAC pārstāvis Ivars Jorniņš pārliecinājies, ka "tie patiešām ir tādi paši respiratori, ar kuru testēšanas pārskatu viņš iepazinās 9. aprīlī."

Gertmane arīdzan norādīja, ka aprīļa beigās jau mainīta kārtība, kādā PTAC iesaistīts iepirkto aizsarglīdzekļu vērtēšanā. Proti, tā kļūs oficiāla, kas nozīmē gan oficiālu informācijas pieprasīšanu un dokumentu sūtīšanu, gan, iespējams, arī paraugu testēšanu. Jāpiebilst, ka valdības rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu noteic, ka, atbilstoši Eiropas Komisijas rekomendācijai, epidēmijas laikā publiskajām personām ir atļauts iegādāties individuālos aizsardzības līdzekļus un medicīniskās ierīdes, kam nav uzsākta vai pilnībā pabeigta atbilstības novērtēšanas procedūra un nav CE marķējuma. Jāizpilda gan vairāki nosacījumi – precēm jābūt ražotām saskaņā ar Eiropas standartiem un Pasaules Veselības organizācijas atzītām tehniskām specifikācijām, kā arī jābūt balstoties uz komersantu iesniegtajiem pierādījumiem balstītam PTAC vai Veselības inspekcijas atzinumam par šo preču atbilstību.

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Ilze Viņķele PTAC
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.