Karš un iekšējā drošība
Foto: Marija Golubeva, iekšlietu ministre

Karš nekad nenotiek izolēti, atrauti no norisēm sabiedrībā. Tas tiešā veidā ietekmē visus karojošo pušu pilsoņus, netiešā – visus pārējos tuvumā esošos, arī mūs Baltijas valstīs. Karš aktivizē organizēto noziedzību, ieroču kontrabandu, kibernoziegumus un finanšu noziegumus. Šo noziegumu izmeklēšanai un novēršanai ir piešķirti papildu resursi un uzmanība. Bez pārtraukuma 24/7 režīmā notiek situācijas novērošana un pārrobežu sadarbība.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Karš nozīmē jaunu skatu uz mūsu iekšējo un ārējo drošību. Beidzot, pēc ilgu gadu korupcijas skandāliem un minstināšanās, uz mūsu Austrumu robežas top moderna robežas infrastruktūra. Protams, robežas drošības garants nav tikai modernas patruļtakas, atmežota robeža un žogs, bet arī uzlabojumi modernā uzraudzības aprīkošanā un robežsargu ekipējumā. Robežsargiem vairs nebūs jālaipo pa stigām, kuras pašiem jāizcērt.

Drošība jaunajā – kara – realitātē prasa regulāru un savlaicīgu informācijas apmaiņu. Tāpēc Baltijas valstu iekšējās drošības dienestu vadītāji regulāri un cieši sadarbojas kopējās noziedzības novēršanā, robežapsardzē un bēgļu jautājumos.

Īpašu lomu pēdējo mēnešu laikā esam pievērsuši iekšējās drošības jautājumiem, tai skaitā Latvijai nedraudzīgo spēku provokācijām. Policija jau kopš karadarbības pirmajām dienām seko līdzi norisēm interneta vidē, ko savai propagandai izmanto ne tikai Krievijas militārā uzbrukuma atbalstītāji Latvijā un provokatori, bet arī viltus palīgi kara bēgļiem. Ir svarīgi savlaicīgi pamanīt un labot baumas, apzinātu vai neapzinātu dezinformāciju, kas diskreditē Ukrainas civiliedzīvotājus vai kūda pret tiem.

Par likumpārkāpumiem, kas vērsti pret Ukrainas bēgļiem kopš kara sākuma, ir ierosinātas vairāk nekā 130 resoriskās pārbaudes, sākti vairāk nekā 60 administratīvo pārkāpumu procesi un 40 kriminālprocesi, tai skaitā, par automašīnu bojāšanu, Ukrainas karoga zādzību un dedzināšanu.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Valsts drošības dienests ir uzsācis vairākus kriminālprocesus saistībā agresijas un noziegumu īstenošanu, slavināšanu un attaisnošanu, naida izraisīšanu pret Ukrainas iedzīvotājiem. Kriminālprocesi ir uzsākti saistībā ar interneta vidē publicētiem izteikumiem, un nepārtraukti notiek arī citu gadījumu izvērtēšana.

15. martā Valsts drošības dienests uzsāka kriminālprocesu par Krievijas bruņoto spēku veiktajiem kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci un mieru Ukrainā (saskaņā ar Krimināllikuma 71.2, 72. un 74. pantu). Šā kriminālprocesa ietvaros tiek apzināti kara bēgļi no Ukrainas, kuri foto, video vai audio ir dokumentējuši Krievijas bruņoto spēku noziegumus vai un sniedz liecības par tiem. Šie noziegumi ir acīmredzami un neapšaubāmi, un par to attaisnošanu, slavināšanu, noliegšanu vai rupju noniecināšanu Latvijā iestājas kriminālatbildība.

Kara situāciju un bēgļu plūsmu pieaugumu noziedznieki cenšas izmantot savām iecerēm, tāpēc liela cilvēku skaita migrācija būtiski palielina cilvēktirdzniecības riskus. Lielākā daļa no bēgļiem ir sievietes, bērni un seniori. Par cilvēktirdzniecības risku būtisku pieaugumu ir ziņojusi gan ANO Bēgļu aģentūra, gan Eiropols, gan nevalstiskās organizācijas, kuras iesaistās palīdzības sniegšanā bēgļiem. Īpaši liela uzmanība ir jāpievērš bērniem, kuri bēgļu gaitās dodas bez saviem vecākiem. Būtiski ir šādās situācijās nodrošināt, ka tiek iesaistītas bāriņtiesas, lai nozīmētu ārkārtas aizbildni un arī šādā pasargātu tos no cilvēktirdzniecības noziedzniekiem.

Valsts policijai kopā Robežsardzi ir plāns cilvēktirdzniecības risku samazināšanai, Ukrainas kara bēgļiem ieceļojot Latvijā. Tas ietver gan preventīvu kontroli pie iekšējām un ārējām robežām, gan arī rīcību cilvēktirdzniecības risku identificēšanai un nosaka skaidrus rīcības algoritmus.

Daudzi cilvēki Latvijā ir snieguši pajumti, ziedojumus un veltījuši savu brīvo laiku, lai palīdzētu Ukrainas bēgļiem. Tomēr ir svarīgi sniegt šo atbalstu koordinēti un sadarbojoties, lai izvairītos no tā, ka pakļaujam cilvēkus dažādiem riskiem. Tāpat ir ieteicams vienmēr pārliecināties par ziedojumu vācēju reputāciju, viņu iepriekšējo pieredzi vai cilvēku atsauksmēm par konkrētajiem labdarības koordinatoriem. Diemžēl ir cilvēki, kuri grib iedzīvoties pat uz citu nelaimes rēķina.

Īpašs paldies ikvienam, kas vēršas iekšlietu dienestos un informē par redzēto un piedzīvoto. Šobrīd sabiedrības uzticība dienestu darbam ir ļoti svarīga. Svarīgi ir izmantot uzticamu informāciju, kuru sniedz dienesti un mediji – gan par robežšķērsotājiem, gan dažādām provokācijām. Šobrīd baumas izplatās tikpat ātri kā pavasarī raksturīgie kūlas ugunsgrēki. Tāpēc attiecībā uz jebkuru izpausmi aicinu ikvienu rīkoties atbildīgi un valstiski.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form