Foto: DELFI

Pēc vairāku gadu pauzes Latvijā ar jaunu sparu atsācies realitātes šovu, kuros tiek meklēti jauni talanti, bums. To, cik vērtīgs būs šova TV Zvaigzne pienesums Latvijas šovbiznesā, rādīs laiks, bet skaidrs, ka sava jēga talantu šovu ''otrajam vilnim'' ir bijusi.

Pateicoties pēdējo gadu ''zvaigžņu radītājiem'' - šoviem Okartes skatuve, Okartes skatuve 2 un Jaunā talantu fabrika -, Latvija ieguvusi vairākas spilgtas personības, kas ar panākumiem darbojas kādā šovbiznesa sfērā. 

Tiesa, vismaz tikpat daudz jauniešiem šovi devuši veltas cerības uz slavu - kamēr daļa ir sapratuši, ka ar mūziku naudu nenopelnīs, un veiksmīgi realizē sevi citās profesijās, citi joprojām vada gadus, cerot uz lielo slavu.

Veiksmes stāsti – radio dīdžeji muzikanti un TV sejas


Foto: DELFI

Par vienu no veiksmīgākajiem jaunās paaudzes šovu dalībniekiem var dēvēt Kašeru jeb Kasparu Blūmu-Blūmani, kuru iepazinām Okartes skatuves otrajā sezonā.

Iespējams, viņam daudz piemērotāks būtu bijis tieši jaunais šovs TV Zvaigzne, jo gan šova laikā, gan pēc tā ne jau balss un dziesmas bija tie, kas nodrošināja puisim atpazīstamību un labu darbu šovbiznesā - savas stila izjūtas un atraktivitātes dēļ puisis ir topā kā pasākumu vadītājs, aktīvi iesaistās labdarības pasākumos, strādā kā stilists un nupat ticis pie sava modes šova televīzijā.

Par veiksmīgāko mūzikā var saukt Sabīni Berezinu - viņa ir no retajām dalībniecēm, kurai jau izdevies atbrīvoties no talantu šova dalībnieces birkas - meitene atradusi savu virzienu mūzikā - aktīvi izdod dziesmas, koncertē, un tikai retais vairs viņu saista ar talantu šovu.

Viņai uz pēdām slavas un panākumu ziņā min kolēģis Rihards Millers jeb Rikardions, kurš par savu izvēlējies tautai tuvo šlāgeri- viņš ir ļoti pieprasīts muzikants zaļumballēs, guvis respektu no šlāgera grandiem un, kā pats atzīst, ar mūziku labi pelna.

Mūzikā aktīvi darbojas Gints Cālītis, kurš ir pieprasīts viesis lielākajos Latvijas mūzikas klubos, jo viens pats spēj aizstāt veselu grupu. Tālu tikusi arī Marta Ritova - meitene regulāri koncertē, izdod dziesmas un ar labiem panākumiem startējusi Eirodziesmā - viņa ir no tām okartietēm, kuras dziesmas zina arī tie cilvēki, kuri šovu nav skatījušies.

Didzis Bordo mūzikā turpināja darboties, gan kopā ar savu šova mīlestību Kristīni Pāži izveidojot duetu, gan iesaistoties daudzsološajā MyRadiantU, ar ko veiksmīgi startēja Eirodziesmā. Grupa drīzumā sola albumu.

Starp Okartes šovu veiksminiecēm ir arī Antra Stafecka, kuras lēmums atstāt mājās zīdaini, lai dotos šovā, ir attaisnojies - Antra ir viena no pazīstamākajām jaunajām estrādes māksliniecēm, kura karjeru veiksmīgi apvieno ar ģimenes dzīvi, paspējot arī apprecēties un laist pasaulē vēl vienu atvasīti.

Bez darba nesēž arī Okartes skatuves 2 uzvarētājs Mārtiņš Ruskis - kamēr citi dalībnieki laužas sava stila meklējumos, viņš vienu pēc otras iedzied vieglas šlāgerdziesmiņas un ir pieprasīts mūziķis zaļumballēs, pie tam vēl ticis pie darba radio CapitalFM.

Ar vai bez Okartes skatuves savu vietu mūzikā ir izkarojis Arvīds Berķis, arī viņa šova grupas kolēģe Seksīgā Lee turpina muzicēt un nupat izdevusi disku. Lieni daudzi pazīst arī kā radio balsi, un šķiet, ka visam, ko viņa dara, tiek pievērsta uzmanība - meitene ir aktīva jaunā mamma un veselīga dzīvesveida popularizētāja.

Arī Ivars Kļaviņš, kādu laiku pastrādājis ārpus Latvijas un tēvzemē radījis par sevi skandalozu imidžu, galu galā izveidojis veiksmīgu karjeru mūzikā un, kā pats atklāj DELFI Izklaidei, naudu nopelna ar mūziku. Vasarā teju katru vakaru puisis duetā ar Aleksandru Ozolu muzicējis krodziņā Egle, un duets bez darba nesēžot ne brīdi - tā kā puiši labi pārvada mūzikas instrumentus, piedāvājumu darīt dažādus ar mūziku saistītus darbus netrūkst.

No Jaunās talantu fabrikas gan pa īstam populāra kļuvusi tikai viena dalībniece. Šova uzvarētāja Aminata Savadogo turpina muzicēt un šovasar uzstājusies gan pilsētas svētkos, gan Rīgas klubos, gan mūzikas festivālos. Aminata sevi spoži pierādījusi arī šī gada Eirodziesmas konkursā un, kā zina teikt šova veidotāji, gatavo albumu un koncertprogrammu džeza mūzikas stilā.

Vispirms skola, pēc tam slava


Foto: DELFI

Jaunās talantu fabrikas otrās vietas ieguvēja, daudzsološā Elizabete Skrastiņa diemžēl no muzikālās aprites ir pazudusi. Iespējams, zināmu lomu spēlēja tas, ka meitene vēl ir visai jauna un pirms lielās karjeras sākšanas viņai vēl jāpabeidz vidusskola.

Pašpasludinātais Latvijas Bībers jeb Rihards Andris Bērziņš par spīti tam, ka vēl nav sasniedzis pilngadību, turpina aktīvi strādāt, izdodot dziesmas un koncertējot klubos un pilsētu svētkos, tādējādi tuvojoties savam sapnim kļūt no Latvijas Bībera par otru Robiju Viljamsu. Iespējams, abi augstāk minētie jaunieši mums sevi vēl parādīs - šovs pierādīja, ka abiem ir talants, taču skaidrs, ka pabeigt skolu šobrīd ir svarīgāk, nekā kļūt par superzvaigzni.

Lingita Lina Bopulu, šķiet, ņēmusi vērā Olgas Rajeckas ieteikumu vairāk izteikt sevi kā modele, nevis muzicēt - meitene sabiedrību priecē piedaloties modes skatēs un skaistuma konkursos, bet, kā arī viņa pati to savulaik atzinusi, viņas prioritāte ir mācības universitātē, lai iegūtu profesiju un pēc tam stabilu darbu, ja nu mūzikā nekas nesanāks.

Par spīti daudzu neticībai darboties turpina arī Madara Grēgere jeb Madry - tieši viņa ir viena no aktīvākajām jaunu singlu radītājām, tiesa, otrs jautājums par to, cik šie singli aktuāli. Madara nupat absolvējusi Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolu, tā ka faniem atliek cerēt uz to, ka meitenei padomā kas liels, pretējā gadījumā viņa drīz grims aizmirstībā.  

Iestrēguši talantu šovā un sevis meklējumos


Foto: DELFI

Diemžēl vairāki pat ļoti cerīgi Jaunās talantu fabrikas dalībnieki pazuduši līdz ar šova noslēgumu. Edgara Kramiņa favorīte Ieva Pauliņa tik lielus kalnus, kā bija iecerēts, negāž un ar jauniem veikumiem nepriecē, klusē arī viņas kolēģe Gunta Menģele.

Klusē arī daudzsološais Pāvels Fomkins - kā zina teikt šova veidotāji, viņš turpina meklēt sevi mūzikā, taču diemžēl bez gaidītajiem panākumiem. 

Dāvis Mazurenko, kurš šova laikā mēģināja sevi pierādīt kā alternatīvās mūzikas izpildītājs, turpina lauzties pa šo ceļu, spēlējot dažādās plašākai publikai nezināmās grupiņās. Minētajiem jauniešiem ir pēdējais laiks paspīdēt, pretējā gadījumā, drīz viņus nomainīs jaunie talanti un šie tautas mīluļi nogrims aizmirstībā.

Ar sava stila atrašanu vēl mokās arī daži okartieši. Vismazāk populārais grupas Jātnieki dalībnieks - Mārtiņš Jātnieks - vēl mēģināja tikt pie slavas otro reizi, piedaloties šovā Saimnieks meklē sievu, bet ar šo mēģinājumu zaudēja savu popularitāti vispār, jo kļuva arī par šī šova skatītājiem visneinteresantāko personu.

Vismaz šovs parādīja, ka puiša ģimenei ir kārtīga zemnieku saimniecība, tā ka bez darba puisis nepaliks, pat, ja neizdosies muzicēt. Krustu šķērsu savu stilu izmeklējies arī Oskars Deigelis - kad neizdevās radīt jautra brunču mednieka imidžu, puisis mēģināja mesties pavisam pretējā virzienā, paziņojot, ka nu izpildīs tikai kristīgo mūziku.

Galu galā zēns nonāca pie tā paša secinājuma, pie kura daudzi viņa kolēģi - visvienkāršāk tomēr būs palikt standarta popmūzikas un šlāgermūzikas lauciņā. Lēnā garā viņš sakasīja dziesmas pat albumam. To, vai tur iznāks kas prātīgs, vai arī puisim, pieaugušākam kļūstot, nāksies meklēt citu nodarbošanos, lai nopelnītu iztiku, rādīs laiks.

Dziedošie ugunsdzēsēji, stilisti un pastnieki


Foto: Publicitātes foto

Daļa šovā radīto zvaigžņu izvēlējusies, iespējams, prātīgāko ceļu - apvienot muzikālos centienus ar stabilu darbu citā sfērā, tādējādi nodrošinot sevi materiāli un turpinot muzicēšanu savai sirdij tuvajā žanrā, nevis padodoties labāk apmaksāto šlāgeru un zaļumballīšu vilinājumam.

Šajā ziņā vislabāk veicas bijušajiem okartiešiem Anitai Intaitei jeb Košajai un Kristapam Vegneram jeb Vāģim. Abi, sapratuši, ka no pašu iecienītās alternatīvās mūzikas Latvijā neizdzīvos, atraduši citas pamata nodarbošanās. Anita veiksmīgi darbojas kā stiliste un vizāžiste, kamēr Vāģis nesmādē vienkāršo cilvēku darbiņus - iepriekš pastrādājis par pastnieku, nu mūziķis piepelnās kādā ēstuvē.

Taču paralēli šiem darbiem abi turpina visai veiksmīgi lauzties pa Latvijas alternatīvās mūzikas džungļiem, izdodot dziesmas, muzicējot vairākās apvienībās un ar saviem koncertiem esot regulāri viesi dažādās hipsteru kafejnīcās un alternatīvās mūzikas pasākumos.

"Dziedošais ugunsdzēsējs" Jānis Buķelis turpina darboties rokmūzikā - viņa jaunākais projekts ir grupa Dūmi kopā ar Fēliksu Ķiģeli. Tā kā mūziķim jāpelna naudiņa ģimenes uzturēšanai, paralēli jādara kas nopietnāks - Buks joprojām ir vada komandiera vietnieks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Slavenie inženieri un pārdevēji


Foto: DELFI

Tie, kuri uz talantu šoviem devušies kā uz piedzīvojumu, kā piedzīvojumu to arī izbaudījuši, un nu turpina strādāt sabiedrības izpratnē ''normālu'' darbu, reizumis uzdziedot kopā ar šova kolēģiem kādā šova pasākumā.

Piemēram, Mārtiņš Ābelītis, kurš Jaunajā talantu fabrikā pārsteidza ar drosmīgo paziņojumu par savu nevainību, diemžēl ar jaunām dziesmām nepriecē. Par laimi, puisim, kurš jau sākot šovu paziņoja, ka gadījumā, ja neizdosies kļūt par mūzikas profesionāli, viņam padomā tehniskāki darbi, tiešām bijis rezerves plāns - nu viņš strādā par metroloģijas inženieri kādā lielā Ventspils uzņēmumā.

Tāpat arī Edgars Gusts, kurš jau šova laikā tika dēvēts par dziedošo inženieri, muzicēšanu metis pie malas un turpina ierasto darbu ceļu un tiltu būves uzņēmumā.

Arī Ilze Skarbule ir metusi pie malas muzikālos centienus un tikusi pie reālāka darba - meitene strādā apģērbu veikalā H&M, pie tam uzsākusi arī studijas RPIVA.

Karjeras citās sfērās izveidojuši arī vairāki okartieši. Silvestrs Streičs, kurš solīja kļūt par Latvijas rokenrola karali, galu galā izlēma vairāk pievērsties video lietām. Puisis veiksmīgi darbojoties šajā sfērā, veidojot reklāmas un video klipus. 

Interesantu veidu, kā sevi realizēt, atklājusi Okartes skatuvē iepazītā Inga Karpiča - viņa rīko īpašus dziedināšanas seminārus, savienojot mūziku ar meditāciju un pievērsusies ezotēriskām lietām.

Aizmirstībā grimušās šovbiznesa cerības


Foto: DELFI

Kristaps Pujāts ir viens no lielajiem šovu neveiksmes stāstiem - puisis, kurš sevi pieteica ar pat ļoti daudzsološo hitu Vēl tevi mīlēt, pat pameta mācības vidusskolā, lai varētu muzicēt un rebrendingojās par Chris Rayer, lai gūtu vēl lielāku slavu, taču šķiet, ka kaut kas aizgājis pavisam greizi.

Pirms kāda laika puisis ar sociālo tīklu starpniecību centās pārdot savu ģitāru un koncertos nav manīts. Vasaras sākumā puisis ar sociālo tīklu palīdzību lūdzis fanus sameklēt viņam darbu.

Pavisam pazudusi ir arī sākotnēji cerīgā Māra Katarska - viņa savas balss izkopšanas vietā pievērsusies ķermeņa kopšanai, regulāri priecējot vēl saglabājušos fanus ar selfijiem un sporta zāles sasniegumu aprakstu. Zināms, ka meitene vairs nedzīvos Latvijā.

Tautai zudis arī smukais Elvis Elmans, kurš mainījies līdz nepazīšanai, zaudējot savu smukulīša imidžu un tādā veidā, iespējams, arī lielu daļu potenciālo faņu. Pazudis arī enerģiskais Lenny jeb Edgars Balodis, un diez vai plašāka publika vispār atceras tādu mūziķi kā Daniels Leškevičs.

Anete Volmane pēc ne visai veiksmīgā mēģinājuma no jauna pieteikt sevi skatuvei pašmāju Eirodziesmā, šķiet, ir atmetusi dziedāšanai ar roku. Taču meitene vēl jauna, un cerams, ka vēl pierādīs sevi citā profesijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!