Foto: DELFI

Roka un popa dziesmu aptaujas Muzikālā banka fināla skatītāju rindās bija arī cienījamais vokālais pedagogs un skatuves eksperts Edgars Kramiņš. Viņš priekšnesumus izvērtēja kā absolūti neatkarīgs eksperts, un viņa viedoklis par finālistiem atšķiras no tautas un žūrijas kopīgi izspriestā.

Vai Kaupera vokāls ir infantils un kas pietrūkst 'Prāta vētrai'

Foto: DELFI

"Es gribu ticēt tam, ka sabalso to, kas tautai patīk. Ja viņiem patīk Prāta vētra, es to respektēju. Ja tas tiešām tā ir. Bet man kā skatītājam nepietiek vien ar pieklājīgu izpildījumu un grupas skatuves harizmu.

Man viens kolēģis teica tā - viņš nevar klausīties Prāta vētru, jo solistam ir infantila balss. Tie nav mani vārdi, bet, jā, arī es saskaros ar līdzīgām izjūtām," atzīstas Kramiņš.

Viņš iesaka klausītājiem izmēģināt salīdzināt, kā skan Kaupera balss, ja to salīdzina, piemēram ar Ances Krauzes un Mārtiņa Ruska lieliskajiem vokāliem. Eksperts atklāj, ka nekad nav bijis uz Prāta vētras koncertu un viņam īsti nav motivācijas to kādreiz izdarīt.

"Mani varētu pierunāt aiziet uz Samantas Tīnas vai Aijas Vītoliņas koncertu - man ir kaut kāda ticība, ka tur mainās tēli, raksturi. Varbūt izturētu vienu daļu Ivo Fomina koncerta. Arī vienu daļu no Dona.

Prāta vētra? Nē, nekad! Esmu, protams, viņus redzējis un dzirdējis jauktos koncertos, bet tā, lai skrietu uz viņu koncertu... Nē, man kaut kas tajā grupā ļoti pietrūkst," godīgi atzīstas eksperts.

Viņš iezīmē vēl kādu interesantu tendenci, kas attiecas ne tikai uz Prāta vētru, bet arī citiem māksliniekiem ar stāžu. Nereti grandu dziesmas nav gana spēcīgas, taču uzticīgie fani balso, jo patīk pats mākslinieks. Eksperts uzskata, ka mūziķiem pašiem jāizvērtē, vai tiešām katru dziesmu vērts iesniegt Muzikālajā bankā.

"Bieži vien mūziķi iesniedz dziesmas tikai tāpēc, ka viņi baidās būt aizmirsti. Tā ir vislielākā problēma," spriež Kramiņš.

Skatuviskā neveiksme - Andrejevas un Goran Goras numurs

Foto: DELFI

"Vokāli mani sarūgtināja un lika vilties Laura Reinika, Jāņa Stībeļa, Aijas Andrejevas un ekspertes Ingas Šļubovskas-Kancevičas sniegums," atklāj Kramiņš. Par skatuvisku neveiksmi viņš uzskata arī Andrejevas un Goran Goras numuru, kas gan izpelnījās samērā augstu - piekto - vietu.

"Bija dziesmas, kuras es līdz galam nesapratu, jo tās muzikāli bija uzbūvētas nepareizi. Arī Goran Goras un Aijas Andrejevas dziesma muzikāli bija neveiksmīgi būvēta.

Uzreiz pēc viņiem uzstājās cits duets - Ance Krauze un Andris Ērglis, un ikviens varēja novērtēt, ka otrajiem skan krietni labāk.

Sievietes un vīrieša duetam nevar likt fonā vīru kori - tā ir ļoti liela neveiksme jau pašā pamatā. Milzīgs bars veču "noēd" Goran Goru - viņa faktiski nav. Un nav arī sieviešu, kas atbalstītu Aijas skanējumu, līdz ar to viņas balss pazūd.

Lai man piedod konkursanti, bet es dodu priekšroku tām dziesmām, kurās mūziķi vismaz cenšas dziedāt. Nevis vienkārši runā.

Ne dziesma, ne aranžija, ne izpildījums mani nepaņēma. Likās tāds pārprasts Rammstein. Un viss tas pretnostatījums ar minēto nākamo numuru - tas viss ļoti gandēja man ausi.

Arī Musiqq numurs šogad bija vājāks nekā pagājušogad. Es vispār nepieņemu dziesmas, kurās ir četri vārdi, kuri griežas uz riņķi," kritizē eksperts.

Vājāka muzikālā dramaturģija bijusi arī Donam, Ivo Fominam, Prāta vētrai un abām Raimonda Paula dziesmām ar Guntara Rača vārdiem, kuras izpildīja Mārtiņš Ruskis un Sabīne Berezina.

Dona izgājiens – pārāk atklāta manipulācija

Foto: F64

Šogad trešajā vietā palika iepriekšējo trīs gadu uzvarētājs Dons. Mūziķim, kā jau allaž, izdevās piecelt kājās publiku un dažus pat saraudināt, dziedot duetā ar zēnu invalīdu ratiņos. Kramiņš gan šādu izrādīšanos uzreiz atkodis.

"Dons mani vokālā un skatuves harizmas ziņā ļoti iepriecināja. Taču man nepatīk, ja es redzu visus gājienus. Skatoties uz viņa numuru, profesionālis uzskatāmi redz, ka ar katru kustību viņš spēlē uz skatītājiem, manipulē ar publiku," Dona uzstāšanos analizē Kramiņš.

Pagājušogad mūziķis uz skatuves uzveda mazu meitenīti, šogad Dons it kā nejauši zālē atrada invalīdu, ar ko sadziedāties. Profesionālim redzams, ka tie visi ir iestudēti gājieni.

Viņam tīkot Dona harizma, taču nepatīk, ka kā profesionālim no malas ir skaidrs katrs viņa gājiens. "Es redzu, ko viņš dara, lai paņemtu publiku. Zinu, ka viņš pēc numura iepauzēs, vēlreiz paklanīsies. Es vienkārši redzu viņam cauri!

Dons uz skatuves ir ļoti paredzams, bet tas ir vienkārši mans profesionālais kretīnisms, kas man traucē," spriež Kramiņš. Viņš uzsver, ka no otras puses viss iepriekš minētais ir arī uzslava, jo pierāda, ka Dons izcili apguvis tehniku, kā pakļaut sev publiku un manipulēt ar pūļa emocijām.

"Donam ir laba enerģētika, un vokāli es vienmēr audzēkņiem uzsveru - paskatieties, kādi viņam zobi! Divi lieli kā zaķim. Tad, kad arī jūs iemācīsieties dziedāt kā Dons, divos zobos, arī jums tā lieta aizies," ar humoriņu teic eksperts.

Īstie uzvarētāji Kramiņa vērtējumā

Foto: DELFI

Eksperts uzsver, ka Muzikālās bankas fināls viņam sagādājis arī gana daudz patīkamu pārsteigumu. Bijis prieks par veiksmīgo darba organizāciju aizskatuvē, kā arī Kramiņš sev no jauna atklājis vairākus skatuves māksliniekus.

"Daudzi netic, bet es iepriekš tiešām nezināju nevienu dziesmu, nezināju, kurš ir piecpadsmitniekā," var atklāt Kramiņš. Klausoties koncertu, viņš nonācis pie nelāgas atziņas - kopiespaids bijis pārāk "gaudulīgs". Prasījies vairāk jestru ritmu un dažādības.

Starp 15 finālistiem ekspertu pašu muzikāli un emocionāli visvairāk uzrunājuši četri priekšnesumi.

"Enerģētikas un muzikālās valodas ziņā mani uzrunāja Astro'n'out un Jauno Jāņu orķestris. Tie, bija vienīgie, kuri man neļāva koncerta pirmajā daļā aizmigt.

Ļoti patika arī The Sound Poets, bet viņu priekšnesums diemžēl pazuda koncerta pirmās daļas gaudulīgumā," teic Kramiņš.

Viņš norāda uz to, ka otrās vietas ieguvēji The Sound Poets, kuru numurs bijis baudāmāks, nekā uzvarētāju Prāta vētras sniegums, pēc uzstāšanās secības diemžēl atradušies krietni neizdevīgākā pozīcijā. Tas pats attiecas uz vēl kādu grupu.

"Man ļoti patika arī Dabasu Durovys, bet viņi tajā visā lēno dziesmu gūzmā pazuda. Uz cita fona viņi būtu ļoti labi izcēlušies.

Par visām šīm grupām man milzīgs prieks, jo tas apliecina, ka Muzikālajā bankā parādās izpildītāji ar bagātu iekšējo pasauli un savu mūzikas valodu. Vairs nav tāda vecā muzikālā standarta," uzsver Kramiņš.

Viņš bilst, ka noteikti nenožēlo to, ka atbraucis uz Muzikālo banku - bijis interesanti atbraukt kaut vai tāpēc, lai novērtētu visu Latvijas popmūzikas ziedu vienuviet. "Un te ir tā retā iespēja visus kopā dzirdēt dzīvajā. Lai kā man patīk vai nē - ir interesanti analizēt," priecājas Kramiņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!