Foto: Vida Press
Viens likums, viena taisnība visiem – ja izdari noziegumu, tiec sodīts. Tas attiecas arī uz slavenībām – ne viena vien zvaigzne savās mājās pie sienas var piekārt fotogrāfiju, kurā redzams neilgi pēc aresta.

Ar nūju iekausta vjetnamieti

Foto: Vida
Aktieris Marks Valbergs, kurš šovbiznesa karjeru sāka kā reperis Marky Mark, bērnībā un tīņa gados nebija nekāds paipuisītis. Ģimenē Marks bija jaunākais no deviņiem bērniem, viņu vilināja ielu dzīve, un mēļo pat, ka jau 13 gadu vecumā topošajam aktierim radusies atkarība no kokaīna.

Ielās Marks iejutās ātri vien – kad puikam bija 15 gadu, pret viņu tika ierosināta lieta par afroamerikāņu bērnu apvainošanu. Valbergs esot metis viņiem ar akmeņiem un izkliedzis rasistiskas piezīmes. Turklāt šādi gadījumi bijuši vismaz divi. Nopietnākas nepatikšanas Marku sagaidīja vēl pēc gada – vispirms viņš ar koka nūju pamatīgi piekāva pusmūža vecuma vjetnamieti, bet pēcāk tajā pašā dienā citam vjetnamietim vienkārši piegāja klāt un iebelza pa aci.

Pēc aresta Marks iecirknī turpināja lamāt iebraucējus, pat lepojoties ar to, ka vienam "pāršķēlis galvu".

Par nodarījumiem Valbergu apsūdzēja slepkavības mēģinājumā un tiesa viņam piesprieda divu gadu cietumsodu. Aiz restēm pusaudzis gan pavadīja vien 45 dienas, toties sodāmība vilkās līdzi visu dzīvi.

Ar pusotru mēnesi cietumā pietika – iznācis brīvībā, Marks savas ielu bandas vadoņiem paziņoja, ka bandīta dzīvei liek punktu. "Kad biju uzsācis šīs kriminālās gaitas, zināju – es agri vai vēlu nonākšu aiz restēm. Trīs no maniem brāļiem bija sēdējuši, māsa cietumā bija tik bieži, ka man jau skaits sajucis. Un te nu es pats biju cietumā – blakus tādiem vīriem, kam gribēju līdzināties. Tad sapratu, ka tas nemaz nav tas, ko vēlos. Es biju nonācis īstā ellē, kur negribēju atgriezties," vēlāk savas sajūtas raksturojis aktieris.

Pēc soda izciešanas Vālbergs devās pie vietējā mācītāja, izsūdzēja grēkus un solījās kļūt par pavisam citu cilvēku. "Es esmu izdarījis daudzas lietas, ko nožēloju, un par tām pavisam noteikti esmu samaksājis," pirms desmit gadiem kādā intervijā izteicās aktieris. "Kad sāku darīt labas lietas un godīgi uzvesties, es jutu – vainas apziņa atkāpjas. Un tagad naktīs es atkal varu gulēt mierīgi."

Pirms gada Valbergs arī atklāja, ka ir uzmeklējis vienu no piekautajiem vjetnamiešiem un viņam personiski atvainojies.

Auto avārijā mirst divas sievietes

Foto: Vida Press
Aktieris Metjū Broderiks, seriāla "Sekss un lielpilsēta" zvaigznes Sāras Džesikas Pārkeres tagadējais vīrs, 1987. gadā izraisīja nopietnu satiksmes negadījumu. Ziemeļīrijā, braucot ar īrētu BMW, viņš iestūrēja citā braukšanas joslā un auto satriecās ar "Volvo". Divas sievietes, kas brauca tajā automobilī – 30 gadus vecā Anna un viņas māte – mira notikuma vietā. Savukārt Metjū lauza kāju, ribas, viņam tika konstatēts smadzeņu satricinājums un traumēta plauša.

Avārijas brīdī toreiz 25 gadus vecais Broderiks bija kopā ar savu mīļāko – "Netīro deju" aktrisi Dženiferu Greju. Abi tikās slepus, un tieši pēc incidenta atklājās pāra sakars.

Policijai Broderiks klāstīja, ka pēc avārijas neko no iepriekš notikušā īsti neatceras – aktierim neesot bijis ne jausmas, kā viņa stūrētais auto nonācis pretējā braukšanas joslā: "Es to dienu neatceros. Es pat neatminos, kā no rīta no gultas izkāpu. Atceros tikai to, kā slimnīcā pamodos ar pavisam jocīgām sāpēm kājā."

Broderiks tika apsūdzēts nonāvēšanā, ko izraisījusi bīstama braukšana, un viņam draudēja piecu gadu cietumsods. Pēcāk apsūdzības samazināja uz neuzmanīgu braukšanu un aktierim piesprieda vien naudas sodu 175 ASV dolāru apmērā. "Farss, ne taisnīgums," toreiz kliedza mirušo dāmu radi.

28 mēneši par kokaīna tirdzniecību

Komiķis Tims Alens 1978. gadā kādā lidostā tika arestēts par kokaīna glabāšanu – pie viņa atrada 650 gramus šīs aizliegtās vielas. Policijā 25 gadus vecais Alens atzinās narkotiku tirdzniecībā, atklāja daudzu citu dīleru vārdus, tādējādi apsūdzība no mūža ieslodzījuma tika samazināta uz trim gadiem. Brīvībā viņš iznāca pēc tam, kad aiz restēm bija pavadījis divus gadus un četrus mēnešus.

Par zvaigzni gan Alens kļuva vien vairākus gadus pēc šī notikuma – toreiz viņš bija vien daudzsološs stand up komiķis. "Brīdis, kad mani policija pieķēra ar narkotikām, droši vien izglāba man dzīvību," uzskata Alens. "Cietumā es pieaugu – līdz tam es biju palicis pusaudža gados. Biju dusmīgs pusaudzis, par kādu kļuvu 11 gadu vecumā, kad auto avārijā tika nogalināts mans tēvs. Kad nonācu cietumā, reālā dzīve man devā tādu bliezienu, ka aizrāvās elpa."

Esot jau slavas zenītā – dažus gadus pēc kases grāvēja "Santaklauss" iznākšanas uz lielajiem ekrāniem – Alens atkal nokļuva policijas redzeslokā. 1997. gadā viņu pieķēra, "Ferrari" traucoties ar 100 kilometru stundā lielu ātrumu vietā, kur jābrauc teju divreiz lēnāk. Veiktais alkohola tests uzrādīja 0,15 promiles, aktierim piesprieda gadu nosacīta cietumsoda un ārstēšanos rehabilitācijas iestādē.

Foto: Vida Press

Cietumā ienāk un iziet

Kardašjanu ģimenītes pārstāve Hloja pirms desmit gadiem stājās tiesa priekšā par auto vadīšanu alkohola reibumā. Tiesa piesprieda triju gadu pārbaudes laiku, ko zvaigznīte neizturēja – atkal sēdās pie stūres iedzērusi.

Tad nu tika noteikts, ka Hlojai jādodas aiz restēm, tomēr piespriesto 30 dienu vietā cietumā viņa nosēdēja vien trīs stundas. Kā izrādījās, cietums bija pārbāzts, un 22 gadus vecā Hloja kā nekaitīgākā no ļaundarēm tika palaista brīvībā.

Vēlāk kādā intervijā Hloja atzinās, ka šie nav bijuši viņas vienīgie noziegumi – 15 gadu vecumā viņa bez atļaujas sēdusies pie savas mātes Krisas auto stūres. "Es braucu ar mammai nozagto "Range Rover", ar ko devos pie vecāka puiša. Un mani apturēja policija. Un aizveda uz iecirkni!" tīnes gados piedzīvotās šausmas atminas Hloja. "Kad māte ieradās man pakaļ, viņa kliedza: "Man ir tāds kauns par tevi! Paskaties uz sevi, kas tev ir mugurā?!"

Foto: Vida Press

Ar nazi nakstsklubā

Foto: Vida Press
Hiphopa moguls Jay Z, viens no mūdienu ietekmīgākajiem mūzikas industrijas darboņiem, 1999. gadā iekūlās incidentā kādā naktsklubā. Viņš ar nazi vēderā sadūra kādu ierakstu izdevēju, ko uzskatīja par vainīgu sava jaunā albuma nopludināšanā. Nākamās dienas vakarā mūziķis pats pieteicās policijā un pēc liecības sniegšanas par 50 000 ASV dolāru drošības naudu tika atbrīvots. Tiesā reperis savu vainu atzina, un viņam tika piespriests triju gadu nosacīts cietumsods.

"Es sāku ar to puisi runāties, mēs sastrīdējāmies, bet tad es devos pie bāra. Tā nu es tur sēdēju, skaļā balsī ar sevi runāju, līdz, pats īsti nesaprotot, ko daru, metos pie viņa, dusmās apmāts. Un izcēlās īsta elle," vēlāk atminējās Jay Z, kura draugus pēcāk centās apsūdzēt par kautiņa izraisīšanu, kā aizsegā reperis sadūra savu naidnieku.

"Bet es pie pirmās iespējas padevos policijai. Nebija iemesla riskēt ar dzīvību, ar karjeru viena prāta aptumšošanās brīža dēļ. Un es sev nosolījos – tādā situācijā vairs nekad nenonākšu."

Pie stūres reibumā – atkal, atkal un atkal

Seriāla "24 stundas" zvaigzne Kīfers Sazerlends pamācošās latviešu reklāmas par braukšanu reibumā laikam nav redzējis – pieķerts, pie stūres sēdot iereibis, viņš ir pat četras reizes. Un par to viņam nācies arī kādu laiciņu pavadīt aiz restēm.

Pirmoreiz reibumā pie auto stūres viņš tika pieķerts 1989. gadā, tad sekoja incidenti 1993., 2004. un 2007. gadā. Beidzamajā no šīm reizēm policija Sazerlendu apturēja pēc tam, kad viņš bija veicis neatļautu apgriešanās manevru. Alkohola tests noskaidroja, ka "Emmy" un "Zelta globusa" balvu ieguvušais aktieris ir reibumā, un bija zināms – Sazerlends jau izcieš piecu gadu nosacīto sodu par iepriekšējo pārkāpumu. Kopā šie nodarījumi rezultējās 48 dienu ilgā cietumsodā.

"Esmu sevī ļoti vīlies par šīs nepareizās izvēles izdarīšanu," tiesā pavēstīja aktieris. "Un no sirds atvainojos ģimenei, draugiem un kolēģiem, kam esmu sagādājis sirdēstus."

Ar dzeršanu Kīferam problēmas esot jau ilgus gadus – ar vienu divām glāzītēm Sazerlendam nekad nepietiekot. "Ja viņš iedzer, tad turpina dzert, līdz krīt," ārzemju mediji citējuši viņa draugu stāstīto. Un pierādījumu tam netrūkst – ir ne viens vien paparaci foto, kuros redzams, kā Sazerlendu viņa miesassargi pēc kārtīgas ballītes ienes viesnīcā. Pa laikam aktieris iekuļas arī kautiņos, bet reiz kādas Londonas viesnīcas foajē pat uzbruka Ziemassvētku eglītei. Uzvarēja tomēr koks – ņēma un uzkrita iereibušajam aktierim virsū.

Sapīpējies marihuānu, kails spēlē bungas

Foto: Vida Press
1999. gadā aktiera Metjū Makkonahija mājās ieradās policija – kaimiņi bija ziņojuši par pārlieku troksni. Savrupmājā likumsargus pārsteidza neparasts skats – Makkonahijs, izģērbies pavisam kails, spēlēja bongo un dejoja. Pārmeklējuši māju, policisti atraduši marihuānu, aktieri nogādājuši iecirknī, tomēr apsūdzība pēcāk atsaukta. Makkonahijs vien sodīts par pārāk skaļu uzdzīvi, saņemot 50 dolāru sodu.

Notikušo Holivudas zvaigzne nenožēlojot: "Kāpēc gan lai es savā mājā nedrīkstētu sist bungas, tērpies savā dzimšanas uzvalciņā?" Vienu mācību no notikušā gan viņš esot guvis: "Nekad divos no rīta never vaļā logu, lai ielaistu svaigu jasmīnu smaržu. Vari pamodināt kaimiņus."

Rauj aiz matiem sievu un palaiž brīvībā ķenguru

Reperis Vanilla Ice nav bijis likumpaklausīgs pilsonis – viņam ar policiju darīšana bijusi ne reizi vien. 1991. gadā viņš tika arestēts par to, ka ar pistoli draudēja kādam bezpajumtniekam, kas pienācis pie viņa auto un centies notirgot sudraba ķēdīti.

Desmit gadus vēlāk viņu aizturēja par uzbrukumu sievai – mūziķis arī pats atzinās, ka izrāvis dzīvesbiedrei krietnu matu kumšķi, atturot viņu no izlēkšanas no braucoša auto. Tiesa Vanilla Ice piesprieda nosacītu sodu un lika iziet īpašu ģimenes terapijas kursu. 2008. gadā par sievas speršanu un iekaustīšanu viņš tika arestēts atkal, bet jau pēc dienas no cietuma mūziķi izlaida. Sieva atzinās, ka vīrs esot viņu tikai nedaudz pagrūdis.

Vanilla Ice kontā ir arī autovadīšanas noteikumu pārkāpumi – reiz viņš pēc apturēšanas policistiem uzrādījis vadītāja apliecību, kam jau beidzies derīguma termiņš, citreiz krietni pārkāpis atļautā ātruma ierobežojumu.

Vēl pirms vairākiem gadiem tika sodīts par to, ka no mājas izbēga viņa pieradinātie ķengurs un āzis, kas rajonā blandījās nedēļu, līdz tika notverti. Mūziķis tika sveikā ar 220 dolāru lielu naudas sodu.

Pagaidām beidzamais no likumpārkāpumiem notika 2015. gada februārī – Vanilla Ice apzaga kādu Floridas māju, ko uzskatīja par pamestu. Policija noskaidroja, ka viņš piesavinājies mēbeles, velosipēdus un vairākas citas lietas. Tiesā pārkāpējam piesprieda 100 stundas sabiedriskā darba un lika atmaksāt mājas saimniekiem radušos zaudējumus.

Foto: Vida Press

Pusgads par narkotiku tirgošanu

Foto: Vida Press
1994. gadā sešu mēnešu cietumsods tika piespriests tagad slavenajam reperim 50 Cent. 19 gadu vecais jaunietis tiesā atzinās heroīna un kokaīna tirgošanā un, lai gan par nodarījumu draudēja triju līdz sešu gadu cietumsods, 50 Cent tika cauri sveikā ar pusgadu, pavadītu īpašā labošanas iestādē. Pats gan viņš uzsvēra, ka narkotikas neesot lietojis, vien tirgojis.

2002. gadā, būdams jau itin slavens mākslinieks, 50 Cent atkal iekūlās nepatikšanās – saņēma sodu par neatļautu ieroču glabāšanu. Turklāt, visticamāk, būtu ticis cauri sveikā, jo policija viņa auto pārmeklēja tikai tāpēc, ka tam bija neatļauti aptumšoti stikli.

Vēl pēc trim gadiem 50 Cent saņēma divu gadu nosacītu sodu par uzbrukumu – koncertā ielēca pūlī un sāka kauties. Jāteic gan, saprast puisi var – stāvot uz skatuves, viņš no publikas saņēma tieši sejā iemestu ūdens pudeli.

Cietumā nemaz nebija tik traki!

Foto: Vida Press
Aktiera Kristiana Sleitera kriminālo nodarījumu virkne nav no mazajām – 1989. gadā viņš tika arestēts par braukšanu pie stūres alkohola reibumā, 1994. gadā policija viņu aizturēja par mēģinājumu iekāpt lidmašīnā ar pielādētu ieroci, 1997. gadā viņš, iedzēris tekilu un būdams arī narkotiku iespaidā, uzbruka savai draudzenei.

Par uzbrukumu draudzenei aktierim nācās vispirms 100 dienas pavadīt rehabilitācijas iestādē, bet tad vēl teju divus mēnešus cietumā. Iznācis no tā, Sleiters atkal devās uz ārstēšanās iestādi, kur pavadīja vēl trīs mēnešus.

2005. gadā Sleiters atkal nonāca policijā. Šoreiz tika aizturēts par seksuāla rakstura uzbrukumu – Ņujorkā uz ielas iepļaukāja svešas sievietes dupsi. Apsūdzības drīz vien tika atsauktas – ar noteikumu, ka vismaz pusgadu Sleiters nekādās nepatikšanās neiekulsies. "Cietumā nemaz nebija tik traki. Man vismaz bija laiks, ko veltīt pašam sev, iepriekš es to nedarīju," atminas aktieris, kas no apreibinošām vielām atturoties jau vairākus gadus.

Mūziķis vai bandīts?

Reperis un producents Kelvins Broudass jeb viens no ietekmīgākajiem mūzikas industrijas pārstāvjiem Snoop Dogg var lepoties ar lērumu fotogrāfiju, kas veiktas aresta brīdī. Tiesas prāvu un cietuma pieredzes viņam netrūkst. 90. gadu sākumā policijā Snoop Dogg bija biežs viesis – pie viņa regulāri atrada gan narkotikas, gan ieročus. 1993. gadā viņš tika vainots konkurējošas bandas locekļa slepkavības līdzdalībā, bet reperis tika cauri sveikā, pateicoties skandalozā advokāta Džonija Kohrena darbībai. Lai gan Snoop Dogg bija pie stūres automobilim, no kura repera miesassargs nošāva konkurentu, triju gadu ilgā tiesāšanās beidzās bez soda piespriešanas.

Nekas nemainījās arī, atnākot jaunajam gadu tūkstotim. Marihuāna Snoop Dogg un viņa pavadoņu busiņā bija vienmēr, un ikreiz, kad par kādu pārkāpumu auto apturēja policija, reperim nācās maksāt sodu par aizliegto vielu glabāšanu. Nopietnākas problēmas zvaigzni sagaidīja 2003. gada augustā – ūziķi un erotiskās filmas "Girls Gone Wild: Doggy Style" veidotājus iesūdzēja par to, ka viņi aicinājuši divas mazgadīgas jaunietes kameru priekšā atkailināt krūtis, par to piedāvājit marihuānu un ekstazī. Pēc gada lietā tika panākts izlīgums.

Raizes Snoop Dogg nereti sagādājis arī lidostu darbiniekiem – centies lidmašīnā ienest policista steku, marihuānu, ieroci, reiz ar biedriem sarīkoja grautiņu "duty-free" veikalā. Reperim uz laiku bijusi liegta iebraukšana vairākās valstīs – Lielbritānijā, Austrālijā, Norvēģijā.

Foto: Vida Press

Sodīts par skaistumkaralienes izvarošanu

Viens no visu laiku labākajiem bokseriem Maiks Taisons un likums vienmēr bijuši pretējās frontēs. Jau 12 gadu vecumā viņš tika aizturēts par rokassomiņu zādzībām un kopumā esot bijis arestēts vairāk nekā 40 reizes. Viņam arī 1992. gadā tika piespriests sešu gadu cietumsods par 18 gadus vecas skaistumkonkursa uzvarētājas izvarošanu. Taisons apgalvoja, ka viss noticis pēc abpusējas vienošanās, turklāt seksu vairāk esot gribējusi jaunā dāma.

Boksera šofere gan apgalvoja, ka jaunieti redzējusi šoka stāvoklī, arī ārsti pavēstīja – viņas fiziskais stāvoklis liecinot par izvarošanu. Taisons turklāt gan ar izmeklētājiem, gan tiesā runājis, kā jau bokserim ierasts, – uzbrūkoši un agresīvi. Visticamāk, tieši sportista runas tonis licis amatpersonām un zvērinātajiem nemaz daudz uzmanības nepievērst Taisona stāstītajiem faktiem, bet ātri vien notiesāt.

Cietumā Taisons pievērsās islāmam, kļuva teju par paraugieslodzīto un 1995. gadā par labu uzvedību tika izlaists brīvībā, taču pavisam no noziedznieka ceļa nenogāja – regulāri tika pieķerts, pārkāpjot satiksmes noteikumus vai narkotiku iespaidā, iesaistījās kautiņos naktsklubos. Tikai 2011. gadā Maiks apņēmās kļūt par labu cilvēku un nu jau ilgu laiku no arestiem ir izvairījies.

Foto: Vida Press

Atkarības, kas maksā karjeru


Pirms desmit gadiem aktrise
Lindsija Lohana
tika arestēta par braukšanu reibinošu vielu iespaidā. Izrādījās, tas bija tikai sākums viņas noziedznieces ceļam. Aresti par auto stūrēšanu reibumā, pieķeršana ar kokaīnu rokassomiņā, uzbrukums un pat apsūdzība smagu miesas bojājumu nodarīšanā padarīja Lindsiju par tabloīdu zvaigzni, bet diemžēl arī liedza viņai tikt pie vairākām perspektīvām lomām. Toties daudz laika Lohana pavadīja dažādās ārstēšanas iestādēs un sarunās ar psihoterapeitiem.

Aprēķināts, ka savulaik Loena astoņus gadus pēc kārtas bijusi nosacīti atbrīvota no soda – 2015. gada maijā beidzās pēdējais no šiem termiņiem. Aktrise pati gan dievojusies, ka nekāda "lielā dzērāja" neesot un kokaīnu lietojusi labi ja četras piecas reizes mūžā: "No pašas pirmās reizes, kad tiku arestēta, prese man sāka sekot. Bet tā bija pirmā reize, kad lietoju narkotikas. Biju klubā, satiku cilvēkus, ko man nevajadzēja sastapt, iešņaucu un iekāpu auto. Tas bija tik stulbi."

Foto: Vida Press

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!