Foto: Publicitātes foto

Jau sestdien, 26. janvārī, Latvijas Televīzijas rīkotajā autoru un izpildītāju konkursā "Supernova 2019" sāksies cīņa par ceļazīmi uz "Eirovīziju". Šogad dziesmas un priekšnesumus, kas pretendē pārstāvēt Latviju starptautiskajā konkursā, vērtēs žūrija, kuru jau otro gadu vadīs radio "Pieci.lv" mūzikas redaktors Rūdolfs Budze jeb Dj Rudd. Abos pusfinālos viņam šogad pievienosies pieredzējušie mūziķi Linda Leen un Ralfs Eilands, kā arī Radio SWH programmu producents, mūziķis Artis Dvarionas.

Jau vēstīts, ka tiks aizvadīti divi pusfināli, no kuriem pirmais gaidāms 26. janvārī, bet otrais – 2. februārī. Savukārt konkursa "Supernova 2019" lielais fināls notiks 16. februārī, un tad arī izšķirsies, kurš iegūs tiesības Latviju pārstāvēt "Eirovīzijā".

Katrā konkursa pusfinālā startēs astoņi dalībnieki, bet iespēju sacensties finālā iegūs puse jeb četri dalībnieki.

Pirmajā pusfinālā 26. janvārī startēs Samanta Tīna, Edgars Kreilis, Elza Rozentāle, Aivo Oskis, Alekss Silvers, Līga Rīdere, "Kris & Oz" un "Laime Pilnīga".

Otrajā pusfinālā 2. februārī uz skatuves kāps Adriana Miglāne, Markus Riva, "Dziļi Violets" feat. Kozmens, "Laika Upe", "Double Faced Eels", Kristiāna Bumbiere, Kristīne Pastare (Peress) un "Carousel".

Vaicāts pēc kādiem kritērijiem vērtēs "Supernova" dziesmas, mūziķis Ralfs Eilands, kurš 2013. gadā grupas "PeR" sastāvā pats uzstājās uz "Eirovīzijas" skatuves, atklāj, ka šī gada konkursantu dziesmas vēl nav dzirdējis.
Foto: Lauris Vīksne

"Speciāli esmu izvairījies no šiem skaņdarbiem, lai, sēžot žūrijas krēslā, tos varētu vērtēt kā jebkurš ārzemju pusfināla vai fināla skatītājs – dzirdot un redzot priekšnesumus pirmo reizi. Tas, manuprāt, man šogad arī būs svarīgākais kritērijs – pirmais iespaids." Ralfs Eilands, kurš vairākkārt sadarbojies ar Maestro Raimondu Paulu, Latvijas Radio bigbendu un uzstājies daudzos Baltijas lielākajos mūzikas festivālos, divreiz bijis arī starptautiskā "Eirovīzijas" dziesmu konkursa mūzikas industrijas profesionāļu žūrijā, kur vērtējis "Eirovīzijas" pusfinālā un finālā iekļuvušās dziesmas.

Savukārt Radio SWH programmu producents Artis Dvarionas, kurš līdztekus producenta darbam radio veido raidījumus, populārāko dziesmu topus un ir līdzatbildīgs par rotācijā iekļaujamo dziesmu izvēli, atzīst, ka dziesma viena pati konkursā ir bezspēcīga – lai cik laba tā būtu.
Foto: Lauris Vīksne

"Tieši izpildījums vienmēr ir bijis izšķirošs. Harizma, sirsnīgums, dinamika, pārsteidzoši pavērsieni vai scenogrāfijā izceltie mūsdienu tehniskie sasniegumi ir tie, kas sazobē ar trāpīgu dziesmu nodrošina panākumus un ir saucami par šī konkursa veiksmes atslēgu," saka Dvarionas. Dažiem šī gada "Supernova" konkursantiem šajā ziņā, viņaprāt, ir labs potenciāls. Kā dziesmu autors, vokālists un menedžeris Artis Dvarionas savulaik darbojies vienā no pašmāju alternatīvā roka savulaik redzamākajām grupām "R.A.P.", pēcāk bijis līdzdibinātājs arī poproka grupai "TāTāTā".

Savukārt dziedātāja Linda Leen "Eirovīziju" redz galvenokārt kā platformu māksliniekam, kurš identitātes un radošajā ziņā ir noformējies un gatavs nākamajam solim savā karjerā – starptautiskam tirgum.
Foto: Liene Pētersone

"Manuprāt, svarīgāka par ieņemto vietu finālā ir iespēja konkrētajam māksliniekam sasniegt jaunu auditoriju, kas, iepazīstot viņu, pēc tam vēlas sekot viņa muzikālajām gaitām, klausās un pērk mūziku, veido un paplašina koncertdzīves un augsta līmeņa sadarbību iespējas. Reizi gadā mums ir dotas trīs minūtes Eiropas nacionālo TV kanālu praimtaimā 200 miljonu skatītāju auditorijai, ko mūzikas industrijas jomā nav iespējams ne nopirkt, ne kā citādi noorganizēt. Šī iespēja ir jāizmanto gudri," atzīst Linda Leen, kura savā līdzšinējā muzikālajā karjerā radījusi sešus solo albumus un trīs koncertu DVD/Bluray, saņēmusi sešas "Zelta mikrofons" balvas un veiksmīgi sadarbojusies gan ar latviešu, gan pasaulē zināmiem māksliniekiem.

LTV autoru un izpildītāju konkursa "Supernova 2019" priekšsēdētājs, Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" mūzikas redaktors un viens no pieprasītākajiem pašmāju mūzikas producentiem DJ Rudd ir pārliecināts, ka "Supernova" ir svarīga ne tikai "Eirovīzijas" konkursa kontekstā.

"Pirmkārt, tā ir platforma, kas ļauj mūziķiem sevi parādīt lielai auditorijai. Šī ir vieta, kur kopā var sanākt gan pieredzējuši skatuves mākslinieki, gan plašākai auditorijai līdz šim nezināmi. Runājot par jaunajiem dziedātājiem, "Supernova", manuprāt, pilda arī tādu kā filtra funkciju. Man patīk pavērot, ko dalībnieki dara pēc konkursa. Daudzi no viņiem pazūd no industrijas, tā pa īstam sevi tā arī nepiesakot. Tikai tos, kuri turpina darboties, neskatoties uz konkursa iznākumu, var sākt uztvert nopietni," saka Dj Rudd.

Jau vēstīts, ka abos pusfinālos un finālā konkursa dalībnieku sniegumu vērtēs žūrija, taču lielu lomu spēlēs arī skatītāju balsojums. Šajā sezonā, balsojot par savu favorītu, no viena tālruņa numura varēs nosūtīt tikai vienu īsziņu un veikt tikai vienu zvanu.

Balsot varēs arī konkursa mājaslapā. Jau trešo gadu papildus tiks ņemti vērā arī unikālie dziesmu klausījumi mūzikas straumēšanas platformā "Spotify".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!