Latvijā sākuši dzimt Žikivatori un Tofiki
Foto: stock.xchng

Līdz ar lielāku seriālu izvēli un attiecīgi vecāku redzesloka paplašināšanu bērniem Latvijā sāk dot aizvien neparastākus vārdus, piemēram, Žikivators, Ampadists, Galaktions vai Gonorata, turklāt izrādās, ka vecāki saviem bērniem vārdu vēlas nomainīt jau uzreiz pēc atgriešanās no dzemdību nama.

Kā portālam NRA paskaidrojusi Rīgas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Viktorija Paņko, nomainīt bērna vārdu nebūt nav vienkārši - jāiesniedz vismaz divi dokumenti, kas apliecina, ka bērnu sauc citā vārdā, nekā reģistrēts, savukārt, lai pats bērns drīkstētu rakstīt iesniegumu par personvārda maiņu, viņam jāsagaida 15 gadu vecums.

"Igauņiem ir reģistrs ar visu valstu tradicionālajiem personvārdiem. Piemēram, kāds Anglijas pilsonis jau pusgadu pārsūdz lēmumu, ar kuru viņam Igaunijā ir liegts bērnam dot specifisku vārdu, kas nav raksturīgs Anglijai. Igaunijā ir speciāla tieslietu ministra vadīta komisija, kas izvērtē šādus vecāku iesniegumus un atļauj vai neļauj vārdu reģistrēt," stāstījusi Paņko.

Pēc Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, latviešiem dikti patīk bērniņiem dot vārdus deminutīvā - mums ir Vitālīte, Zentiņa, Zidrīte, Žanīte, Agrītis, divas Lavīzītes, Latvītes, Brīvītes, Gaismītes un Trautiņas, trīs Vairītes, Spārītes, Saulstarītes, četras Zīlītes, Smaidītes, Ārītes un tikpat daudz Vilnīšu, piecas Zvaigznītes, deviņas Steidzītes un Bitītes.

Tāpat pēdējā laikā ir vērojama tendence bērnam uzreiz dot dubultvārdu - Latvijā reģistrētas arī trīs Šarlotes Lotes un četras Ritas Vitas, kur abiem dubultvārdiem vārdadiena ir vienā datumā - attiecīgi 5. un 28. novembrī.

Daži dubultvārdi ir fonētiski ļoti līdzīgi (Mārtiņš Mārcis, Māra Mārīte, Viktorija Vika), bet citi ir ļoti atšķirīgi (Jānis Patriks, Mārtiņš Ričards, Morgana Iluta, Žiljēns Ģirts, Žižī Rita) vai ar savdabīgu nozīmi (Rūta Gaida, Skaidrīte Maiga, Gaida Anita, Ilga Jautrīte, Inese Steiga, Gaida Skaidrīte, Imants Ziedonis).

Kā vēsta portāls, samaksājot valsts nodevu - trīs latus, nereti bērni izvēlas atteikties no otrā vārda, ja tas traucē.

Daži īpatnējākie pēdējā gada laikā dotie vārdi (iekavās norādīts, cik cilvēkiem Latvijā vārds ir oficiāli reģistrēts): Adverts (1), Entonī (1), Fricis Krustiņš (1), Itālijs (1), Latis Miķelis (1), Timotē Tjoma (1), Žikivators (1), Atoms (2), Atstars (2), Batja (2), Bonaventūra (2), Gonoreta (2), Laimstars (2), Avtonoms (3), Emerantina (3), Iluminata (3), Kajetons (4), Līgotnis (4), Ostins (5), Tamirlans (5), Honorata (5), Fortunata (5), Gatiņš (5), Galaktions (6), Turaids (6), Skolastika (8), Fausta (8), Ihtiandrs (10), Stalins (10), Zigeta (10), Agota (10), Jautris (11), Tamerlans (11), Hortenzija (13), Tofiks (13), Mistridija (14), Sholastika (16), Laimutis (17), Staļina (24), Gonorata (26).

Comment Form