Zemene, Liene Buldure
Foto: AFI

Piektdien, 4. septembrī, aprit tieši pieci gadi kopš leģendārā puskailās meitenes Zemenes (attēlā) skrējiena laukumā Pasaules čempionāta kvalifikācijas spēles laikā starp Latvijas un Portugāles futbola izlasēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Toreiz vēl astoņpadsmit gadus jaunā meitene Liene Buldure, kura sevi dēvēja par Zemeni, tērpusies tikai apakšbiksēs, mača 54. minūtē izskrēja laukumā. Skrienot pa laukumu, viņa uz brīdi apķērās Portugāles izlases futbolistam Rikardu Karvalju un pēc tam skrējienu turpināja, līdz policisti viņu no laukuma aizveda. Zīmīgi, ka tieši pēc Zemenes skrējiena Portugāles izlase guva divus vārtus un ar rezultātu 2:0 sagrāva Latvijas valstsvienību, kas bija acīmredzami apmulsusi. Tiesa, pati Zemene pēc spēles šo korelāciju noliedza.

Pēc spēles pret jauniņo meiteni tika ierosināta lieta un viņa stājās tiesas priekšā, bet neilgi pēc skandāla norimšanas Zemene Latviju pameta, un pēdējos gadus par Latvijas vienīgo strīkeri nekas daudz nav bijis dzirdams. Arī tagad informācija par to, ko dara meitene, atšķiras - vieni apgalvo, ka Zemene no melnmates kļuvusi par gaišmati un atgriezusies Latvijā, citi runā, ka viņa vēl aizvien dzīvo ārzemēs un Latvijā ierodas reti.

Jau toreiz bija skaidrs, ka šis skrējiens ir organizēta akcija, bet piecus gadus galvenais vaininieks, apvienības Jaffa Riga vadītājs Artūrs Mednis, publiski noliedza jebkādu saistību ar šo skrējienu. Tagad, piecus gadus pēc skrējiena, Mednis sarunā ar izklaides portālu Mango atklāj, ka skrējiena organizatori ir bijuši Jaffa Riga un Bad Dog.

Jautāts, kāds tad bijis šī skrējiena mērķis, Mednis atzīst, ka pēc pieciem gadiem vairs tā īsti neatceroties, bet, iespējams, tā bija reklāmas kampaņa vai nu Converse kedām vai Nordea bankai. "Tas tika darīts, lai visiem būtu jautri, reklamētu Latvijas futbolu un lai padarītu nezināmu cilvēku slavenu, jo viņa pēc tam gatavojās piedalīties talantu šovā," stāsta Mednis un atklāj, ka sākotnēji bijis iecerēts, ka laukumā varētu izskriet kails puisis. 

"Piedāvāju Zemenei aprunāties ar viņas brāli, kas bija panks, bet viņa teica, ka brālis nekad nepiekritīs, ja vien neskries arī viņa pati. Teicu, ka baigi žēl, bet viņa piekrita skriet, un tad jau es padomāju, ka brālis nemaz nav vajadzīgs," stāsta Mednis.

Organizatori skrējienam gatavojušies nopietni - nedēļu pirms spēles tika iegādātas biļetes, slepeni izpētīts futbola laukums, lai zinātu, no kurienes skriet un no kurienes skrējienu filmēt. Tāpat jau nedēļu pirms skrējiena tika radīta leģendārā pastkarte ar puskailu Zemeni un futbola bumbu, lai gan tad vēl nav bijis zināms, vai pasākums izdosies. Vēlāk Portugāles futbola fanu klubs iegādājies 100 pastkartes ar Zemenes autogrāfu par 2000 eiro.

Savukārt sporta komentētājs Krišjānis Kļaviņš, kurš komentēja leģendāro spēli, sarunā ar izklaides portālu Mango atzina, ka Zemenes skrējiens vēl aizvien spilgti iespiedies viņa atmiņā, jo tas bijis "neordinārs un Latvijā nebijis notikums". 

"Tā bija interesanta ideja, un galvenais, ka jauniešiem to arī izdevās īstenot. Tas noteikti ir atstājis neizdzēšamu iespaidu uz strīkeru kultūru Latvijā," vērtē Kļaviņš, lai gan piekrīt tam, ka Latvijā par īpašu strīkeru kultūru nav iespējams runāt, jo pēc Zemenes neviens nav uzdrīkstējies atkārtot ko līdzīgu.

"Varbūt tieši tagad, atceroties un atzīmējot Zemenes skrējiena piecgadi, kāds sadūšosies un izskries laukumā 9. septembrī, kad Latvijas futbola izlase tiksies ar Šveices valstsvienību," pieļauj Kļaviņš, bet uzsver, ka nekādā gadījumā nevēlas kādu mudināt to darīt.

 "Tā tomēr ir administratīvi sodāma rīcība, jo nevar tā vienkārši nomesties pliks un skriet pa futbola laukumu," atzīst Kļaviņš un stāsta, ka ārzemēs strīkeru kultūra ir daudz attīstītāka kā Latvijā un pliko skrējieni pa laukumu notiek nesalīdzināmi daudz reižu biežāk. "Ārzemēs ir prakse uz ķermeņiem uzzīmēt kādas firmas reklāmu un tad par noteiktu samaksu izskriet spēles laikā, bet šobrīd pret to nolemts cīnīties, televīzijām vienojoties, ka šie strīkeri spēļu laikā gluži vienkārši netiks ne filmēti, ne rādīti."

Iespējams, pats to neapzinādamies, arī Krišjānis Kļaviņš pēc šīs spēles kļuvis ievērojami populārāks, jo internetā cirkulē viņa komentārs Zemenes izskriešanas brīdī, kas neoficiāli tiek dēvēts kā "Kailums uz laukuma!" un ko Mango piedāvā noklausīties arī saviem lasītājiem.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form