Foto: Mākslas cienītāji un lietpratēji pulcējas īpašas izstādes atklāšanā
Foto: DELFI

Mākslas un kultūras mīļotāji un lietpratēji šonedēļ kuplā skaitā bija sanākuši fonda "Mākslai vajag telpu" (MVT) Vasaras mājā Esplanādē – tur tika atklāta izstāžu cikla LMA100, kas veltīts Latvijas Mākslas akadēmijas simtgadei, pirmā izstāde Indulis Zariņš/Ieva Iltnere un Envija.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Starp pasākuma viesiem bija gan mākslinieki, gan viņu draugi un mākslas mīļotāji, gan arī dažādas radošas personības. Viesu vidū bija mūziķis Juris Kulakovs, producents un režisors Andrejs Ēķis, politiķa Kārļa Leiškalna kuplā saime un daudzi citi.

Mākslas cienītājus gaidīja arī muzikāls pārsteigums – jaunās dziedātājs Evijas Vēberes priekšnesums.

Ar šo izstādi tiek aizsākts Mākslas akadēmijas simtgadei veltīts izstāžu cikls, atzīmējot tās nozīmi mākslas izglītībā Latvijā, kā arī latviešu māksliniekus, kas ir bijuši saistīti ar šo augstākās izglītības mākslas iestādi.

Pirmā izstāde ir labi pazīstamās gleznotājas un LMA pasniedzējas Ievas Iltneres interpretatīvs kopdarbs ar LMA studenti Enviju par gleznotāju un reiz bijušo akadēmijas rektoru Induli Zariņu, kurš 18. jūnijā svinētu savu 90 gadu jubileju.

Iltnere kopā ar jauno mākslinieci Enviju radījusi interpretāciju izstādes formā par Zariņu, vairāk pievēršoties viņa akadēmiskajai dzīvei, esot profesoram un rektoram vienlaicīgi. Izstādē izmantoti Zariņa pieraksti, uzrunas, lekciju teksti uz kuriem tieši un netieši atbildes meklējusi Envija, veidojot dialogu starp divām mākslinieku paaudzēm, runājot par to, cik radīšanas process ir mokošs.

Induli Zariņu un jauno mākslinieci Enviju vieno mīlestība pret vieliskumu, pret glezniecību un valodu, pret grafomāniju un rakstīšanu. Pati Envija saredz ekscentriskumu gan Zariņa, gan viņas darbos, taču viņa uzsver, ka šo ekscentriskumu slāpē laikmets, kurā dzīvo. Ar šo izstādi jaunā māksliniece centīsies parādīt, ka "mākslinieka domāšana" ir vislielākais mākslas darbs, kas notiek radošajā procesā, taču skatītājam šis process nereti paliek apslēpts. Izstādē Envija uzdod jautājumu, vai pastāv plaisa starp paaudzēm, vai arī tomēr radošās mokas un prieks visām mākslinieku paaudzēm ir līdzīgs. Māksla uzdod un rod atbildes uz tiem pašiem jautājumiem caur paaudzēm – māksla bieži vien ir nodarbināta pati ar sevi. Dzīves un esības refleksija. Lai to panāktu, izstādē jaunā māksliniece Zariņa tekstus citē, aprauj un dod tiem atbildes.

Envijas radošo pieeju un interpretatīvo darbu par Induli Zariņu uzraudzījusi un papildus iedvesmojusi gleznotāja Ieva Iltnere, kas ir pazīstama latviešu mākslas vēsturē ar izteikti elegantu glezniecības stilistiku. Viņas darbos ir estetizēta vide un cilvēku figūras iegūst eksotisku veidolu, kā arī pievēršas ornamentālām plaknēm. Ieva Iltnere beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju, šobrīd ir glezniecības apakšnozares asociētā profesore. Izstādēs piedalās kopš 70-to gadu beigām un māksliniecei bijušas aptuveni desmit personālizstādes, no kurām kā nozīmīgākā minama izstāde "Astoņas istabas" 2007. gadā "Rīgas galerijā", kas tika nominēta prestižajai Purvīša balvai. Kā jauno mākslinieci, kas kopā ar viņu radīs interpretāciju par Induli Zariņu, māksliniece izvēlējās studenti Enviju, kas šobrīd studē maģistra programmā glezniecības nodaļā Latvijas Mākslas akadēmijā. Par sevi Envija saka šādi: "Eņģelis reklāmas kostīmā man kaut ko pastāstīja. Ko ļoti skaistu un šausminošu reizē. Es cenšos atcerēties un nodot šo ziņojumu jums. Bet var jau būt, ka es esmu vienīgā, kas te neko nesaprot."

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Andrejs Ēķis Juris Kulakovs Mākslai vajag telpu
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form