No 'Apple' reklāmas līdz 'Svešajam': Ridlijam Skotam – 80
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Seram Ridlijam Skotam – vienam no visu laiku labākajiem britu kino režisoriem – ceturtdien, 30. novembrī, aprit apaļi 80. Šis ir visai nopietns skaitlis. Pirmkārt, tādēļ, ka šāds vecums ir godājams jebkurai personai. Otrkārt, varam vien nobrīnīties, jo Skots kino industrijā ir pavadījis vismaz pusi sava mūža, tajā atstājot patiešām nenovērtējamu ieguldījumu. Viņš spēj to darīt vēl joprojām, un, visticamāk, tādā pat garā arī turpinās līdz mūža beigām.

Viņa filmas ievērojis jebkura ranga kino skatītājs. Vienalga vai "Svešais", "Gladiators", vai "Marsietis", Skots ir radījis tos visus un ir pelnījis cieņu un apbrīnu. Pat tad, ja ik pa laikam iznāk arī pa kādai neveiksmei, kā, piemēram, "Robins Huds" vai "Exodus: Dievi un Valdnieki". Godinot kino meistaru apaļajā jubilejā, atskatīsimies uz viņa paveiktajiem darbiem, kā arī ielūkosimies, ko varam sagaidīt nākotnē.

Ridlija Skota pirmsākumi ir meklējami tālajā 1937. gadā Anglijā, Sautšīldsas ciematā. Tur kopā ar brāļiem Frenku un Toniju Skotiem lielu daļu bērnības Ridlijs pavadīja mātes apgādībā. Tēvs karoja Otrajā pasaules karā Anglijas frontē. Par laimi, māte Skotu ģimenei bija pietiekami stingra, lai ieaudzinātu dēlos kārtīgu cieņu pret sevi un, kā tas vēlāk atklājās režisora filmās, arī pret sieviešu dzimumu kā tādu.

Interesanti pieminēt, ka Skota ģimenē režisoru netrūkst. Filmas Holivudā ir veidojis arī brālis Tonijs Skots (piemēram, labi zināmo "Labākais šāvējs" ar Tomu Krūzu), kurš gan diemžēl pirms pieciem gadiem izdarīja pašnāvību. Tāpat filmu industrijai nodevušies ir arī abu brāļu atvases. Pagaidām gan bez īpaši nozīmīgiem panākumiem. Līdz kādam noteiktam brīdim, iespējams.

Tags

Apple Kannu kinofestivālā Kevins Speisijs

Comment Form