Skanīgu muzikālo filmu izlase dažādām gaumēm
Koncerta sajūta mājās
Baudījums, ko sniedz mūzika, jo sevišķi klātienes pieredzē, nav salīdzināms ne ar ko, savukārt mūziķu neparastās personības vilina, bet dzīvesstāsti – iedvesmo. Laikā, kad liegta ir iespēja mūzikas burvību piedzīvot uz savas ādas, ne mazāk kvalitatīvā un emocionālā muzikālā ceļojumā piedāvā doties kinomāksla, atklājot gan mūzikas radītāju un atskaņotāju dzīves spožumu, gan arīdzan cīņu pašiem ar sevi un slavas nastu. No pašmāju dumpiniekiem līdz pasaulslaveniem rokmūzikas celmlaužiem un klasiķiem – mūzika, kas veldzē, iedvesmo un aizved ārpus ikdienišķā.
Kinorežisors Aleksejs Učiteļs radījis spēlfilmu-fantāziju par leģendāro krievu rokzvaigzni Viktoru Coju ar latviešu aktieru Artūra Skrastiņa un Ingas Tropas piedalīšanos. Tā veidota kā ceļa filma (road movie), savukārt vēstītājs ir autobusa vadītājs Pāvels, kurš bija iesaistīts liktenīgajā negadījumā, taču par Coju neko nezina. Visu viņš uzzina pa ceļam uz Sanktpēterburgu kopā ar mūziķa zārku no Coja tuviniekiem – sievas un mīļākās, producenta un kolēģa no grupas "Kino", mazā dēlēna un jaunas fotogrāfes, kura Cojā jau sen bezcerīgi iemīlējusies. Neviens no viņiem sākumā nemaz nenojauš, kas ir viņu šoferis, bet pirmais, kurš to sapratīs, bez pēdām pazudīs vienā no ceļmalas pieturām. Ar ko beigsies šis sirreālais ceļojums?
Kinorežisore, fotogrāfe un māksliniece Aija Bley radījusi pilnmetrāžas dokumentālo spēlfilmu par leģendārās pankroka grupas "Inokentijs Mārpls" dalībniekiem Dambi (Raimonds Lagimovs) un Skripu (Ivo Stankevičs). Filma vēsta par rokenrolu mūža garumā, atklājot ne vien skatuves prožektoru spozmi, bet arī reālās dzīves skarbo pusi, un aizved muzikālā ekskursijā līdz pat 1985. gadam, kad tika dibināta grupa "Inokentijs Mārpls" (toreiz tās nosaukums bija "Aklā zarna"), un nogādā atpakaļ mūsdienās, kad grupa fanus pulcē nu jau vairākās paaudzēs. Savējā skatu no malas sniedz mūzikas žurnālists un dīdžejs Uldis Rudaks, kuru ar "Inokentiju Mārplu" vieno draudzība 30 gadu garumā.
"Céline" ir amerikāņu režisora Džefa Vūlnofa biogrāfiskā drāma par pasaulslaveno kanādiešu dziedātāju Selīnu Dionu. Filmā iemūžināta viņas dzīve – sākot no dziedāšanas sava tēva klubā agrā jaunībā līdz pasaules slavai un panākumiem. Selīna Diona piedzima nabadzīgā ģimenē, tomēr jau kopš bērna kājas viņā bija ielikta mīlestība pret mūziku. Iedvesmojošais stāsts atklāj dziedātājas karjeras ceļa pavērsienus, līkločus un krustceles, kas viņu no pavisam parastas meitenes padarīja par elegantu dāmu, kas ar savu spēcīgo un neatkārtojamo balsi spējusi savaldzināt miljoniem klausītāju visā pasaulē.
Braiena Singera iesāktā un Dekstera Flečera pabeigtā oskarotā biogrāfiskā drāma "Bohēmista rapsodija" ar Rami Maleku galvenajā lomā stāsta par viena no pagājušā gadsimta rokmūzikas celmlaužiem – Fredija Merkūrija – ceļu pretī mūzikas slavas virsotnēm un cīņu pašam ar savi, kā arī nāvējošu slimību. Tas ir stāsts, kas atklāj, kā radās grupas "Queen" ikoniskākās dziesmas, kā mainījās Merkūrija personība līdz ar slavu un bagātību un kā, palicis vienatnē, viņš atskārta skaudrāko – ka bez savas grupas nespēj radīt un justies laimīgs. Tajā iemūžināts arī leģendārais "Live Aid" labdarības koncerts – pēdējā reize, kad "Queen" un Merkūrijs kopā muzicēja uz skatuves. Rami Maleks par lomu šajā filmā ieguva "Oskaru" kategorijā "Labākais aktieris".
Laimē balvas, atbildot pareizi uz jautājumiem! Atbildes meklē "Ko skatīties?" rakstos un konkursa noteikumus – Tet+ Helio Facebook lapā
Amerikāņu aktiera Bredlija Kūpera debija režijā "A Star Is Born" ar viņu pašu un dziedātāju Lady Gaga galvenajās lomās vēsta par mūziku, mīlestību un atkarību. Muzikālā filma ir klasisks un jau vairākkārt ekranizēts Holivudas mīlasstāsts, kas savu aktualitāti aizvien nezaudē. Šķietami nu jau visu dzīvē un muzikālajā karjerā pieredzējušais mūziķis Džeksons Meins satiek jauno dziedātāju Eliju un iemīlas viņā. Iedrošinot viņu un atbalstot, uzsākas straujš un panākumiem caurvīts kāpiens pa muzikālās karjeras kāpnēm, taču līdz ar to abu personīgās attiecības kļūst arvien problemātiskākas, jo Džeksons grimst arvien dziļāk atkarību purvā. Lady Gaga dziesma "Shallow" no filmas ieguva "Oskaru" kategorijā "Labākā oriģināldziesma".
"Rocketman" ir sera Eltona Džona dzīves un karjeras iedvesmota muzikāla biogrāfiskā filma, kas ieguvusi marķējumu "fantāzija". Galvenajā lomā redzams Tarons Egertons, kurš atklāj, kā talantīgais, bet kautrīgais Redžinalds Dvaits kļuva par vienu no ikoniskākajām popkultūras zvaigznēm visā pasaulē, vēstot par viņa kāpšanu slavas zenītā līdz 1977. gada izrāvienam. "Rocketman" izkliedē robežu starp radoša un dzīvi alkstoša cilvēka sapņiem un realitāti, pierādot, ka ticība savam mērķim, stāvēšana pāri ikdienišķajam un nepadošanās ir panākumu atslēga, kas – neizbēgami – nozīmē arī zaudējumus un cīņu pašam ar saviem dēmoniem. Mirdzošas žaketes, lielas brilles un muzikāls lidojums pāri pelēcībai.
Damjēns Šazels, kura kontā ir tādas filmas kā "La La Land" un "Pirmais cilvēks uz Mēness", atklāj mūzikas apgūšanas skaudrāko daļu, kas ikdienā un skatuves prožektoriem paliek nepamanīta. Endrjū ir jauns un ambiciozs džeza bundzinieks, kurš ir apņēmības pilns kļūt par labāko no labākajiem ne vien ASV austrumkrasta mūzikas vidusskolā, bet arī visā pasaulē. Jaunieša degsmi un talantu pamana despotiskais pasniedzējs Terenss un iekļauj viņu sava džeza orķestra sastāvā, uz visiem laikiem izmainot Endrjū dzīvi. Viņa vēlme būt labākam par visiem labākajiem apvienojumā ar Terensa nežēlīgajiem pedagoģijas paņēmieniem ātri vien pārvēršas apsēstībā un liek viņam nokļūt gan uz fizisko spēju, gan arī veselā saprāta robežas. Galvenās lomas atveido Dž. K. Simonss un Mailzs Tellers, un filma ieguvusi trīs "Oskara" balvas – nominācijās "Labākais otrā plāna aktieris" (Dž. K. Simonss), "Labākā montāža" un "Labākā skaņas apstrāde".
Denija Boila, kura darbu sarakstā atrodas tādas pasaulslavenas filmas kā "Vilcienvakte" un "Graustu miljonārs", muzikālā komēdijfantāzija rāda pasauli, kurā visi ir aizmirsuši grupu "The Beatles" un tās dziesmas. Visi, izņemot Džeku, radošo dzirksti meklējošu mūziķi, kurš uzstājas šauros klubos Anglijas mazpilsētā par smiekla naudu. Brīdī, kad viņš atskārst, ka bītli "neeksistē" un nekad nav eksistējuši, viņš globālo amnēziju izmanto savā labā un bruģē ilgi gaidīto un izsapņoto panākumu un slavas ceļu. Tas ir sirreāls un humoristisks stāsts par mūziku, draudzību, mīlestību un sapņu piepildīšanu, lai tur vai kas. Filmā epizodiskā lomā parādās arī rudais meiteņu mīlulis Eds Šīrans.
Biogrāfiskā dokumentālā drāma "Notorious" ir stāsts par bēdīgi slaveno reperi B.I.G. (Kristofers Volless), atklājot viņa dzīves pēdējos gadus. Tas ir stāsts par apdāvinātu zēnu no Bruklinas, kuru audzināja māte viena pēc tam, kad tēvs ģimeni pameta. Kad bērni rotaļu laukumā apsaukā Kristoferu par pārāk melnu, resnu un neglītu, māte nejaucēniem piekodina, ka viņš kādudien būs slavens un tad viņi redzēs. "Notorious" atklāj Vollesa skarbo ielu dzīves pieredzi apvienojumā ar viņa stāstnieka talantu, kas nogādāja viņu repa topu augšgalā. Bīstamā un neprognozējamā ielu dzīve un tās nerakstītie likumi ir bieži apspēlēta tēma viņa dziesmās, kā arī iemesls viņa nāvei 1997. gada martā, kad pēc kādas ballītes viņš saņēma nāvējošu šāvienu.
Oskarotā kinorežisora Paolo Sorentino greznā drāma "Youth" ar lielisku aktieri plejādi – Maiklu Keinu, Hārviju Keitelu un Reičelu Veisu – atklāj mūzikas radošās dzirksts spēku, kas burtiski spēj dāvāt otru jaunību. Radošie draugi Freds un Miks viens otru pazīst mūža garumā. Freds ir slavens komponists un diriģents, kurš savu nelokāmo principu dēļ atsakās no Elizabetes II uzaicinājuma uzstāties prinča Filipa dzimšanas dienas koncertā. Tikpat populārs un vienīgi sev uzticīgs ir arī kinorežisors Miks. Izsmalcinātajā Šveices atpūtas namā viņš ne vien mielo acis un prātu, bet arī cenšas notvert mūzu, jo jārada vēl viens izcils scenārijs. Abi draugi ir smalki vērotāji un baudītāji, kuri labsirdīgi smīkņā par pasaules nejēdzībām un apjauš, ka arī pieklājīgā vecumā mūžs nebūt vēl nav galā.
Bredlija Volša muzikālais mīlasstāsts atklāj šauro un trauslo robežu starp radošumu un mīlestību. Spītējot pagātnes nebūšanām un radošajām neveiksmēm un nespējot gūt panākumus plašākā publikā, kantri dziedātājs Greidijs apvienojas ar pagurušu mūzikas autori Šeinu. Lai gan sākotnējais abu satikšanās mērķis bija dziesmas radīšana, tomēr abi atskārš, ka viens otram kļūst kas krietni vien vairāk par radošo iedvesmu un profesionālo partneri – savas sadarbības rezultātā viņi nonāk gan pie lieliskas un panākumus gūstošas dziesmas, gan pie patiesas un nesavtīgas mīlestības, kas veldzē un iedvesmo.
Režisora Pītera Farelija filma "Green Book" ir patiesos notikumos balstīts stāsts par pirmklasīgu melnādaino pianistu doktoru Donu Šērliju un viņa mazizglītoto šoferi Toniju Lipu, kuri pagājušā gadsimta sešdesmito gadu Amerikā dodas koncertturnejā. Līdzi viņiem ir "Zaļā grāmata" – ceļvedis, kurā uzskaitītas afroamerikāņiem drošas vietas. Ceļojuma laikā viņi saskaras gan ar rasismu, gan ar negaidītu cilvēcību, un, par spīti abu atšķirīgumam, viņu starpā rodas patiesa draudzība. Filma guva gan plašu publikas atzinību, gan plūca laurus "Oskara" balvu ceremonijā, tiekot pie trim zeltainajām statuetēm – kategorijās "Labākā filma", "Labākais oriģinālais scenārijs" un "Labākais otrā plāna aktieris" (Maheršals Ali).
Projekta ''Ko skatīties” veidotāji: saturs – Katrīna Āboliņa un Sabīne Košeļeva, foto – publicitātes foto un "Vida Press", dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Emīls Cinītis, redaktore – Kristīne Melne, projekta vadītāja – Marta Cīrule, mediju komunikācijas eksperte – Inese Skaraine.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.