Foto: Vida Press

Ukrainas pārstāves "Eirovīzijā" – Krimas tatāru dziedātājas Džamalas (attēlā) – uzvara konkursā bija politisks balsojums, par kuru nav jākaunas, uzskata producents Juris Millers.

Millers sarunā izteicās arī par jauno balsu paziņošanas sistēmu, norādot, ka sen nav bijusi tāda intriga kā vakar.

"Domāju, ka šī sistēma ir interesants jaunieviesums, kas, cerams, tiks pilnveidots turpmāk un izmantots arī nākamgad," bilda producents. Vakar sākumā tika paziņoti valstu žūriju rezultāti, bet pēc tam apkopots skatītāju balsojums.

Izsakoties par Justa Sirmā sniegumu, Millers slavēja, ka jaunais mākslinieks nodziedāja ļoti labi un "kritizēt viņu vai pārmest kaut ko par Justa uzstāšanos būtu vienkārši negodīgi". Millers uzskata, ka atšķirībā no pusfināla Justs arī centās "strādāt ar kamerām".

Pēc Millera domām, Latvijai gan ir viena ļoti liela un hroniska problēma. "Mēs rīkojam nacionālo atlasi kā vieni no pašiem pēdējiem. Tas nozīmē, ka mums paliek ļoti maz laika, lai sagatavotu kvalitatīvu priekšnesumu lielajam finālam, lai veiktu normālu mārketinga kampaņu Eiropā un lai "promoutētu" mūsu dziesmu," skaidroja producents.

Kā piemērs tika minēta Zviedrijas izpildītāja Fransa dziesma "If I Were Sorry" ("Ja man būtu žēl"), kas skanēja ļoti plaši visā Eiropā pirms konkursa.

"Varbūt beidzot pēc Zviedrijas piemēra cilvēki sapratīs, par ko es runāju jau daudzus gadus. Jo "Eirovīzija" nav pašmērķis, lai piedalītos, – tas ir līdzeklis, ko izmantot mākslinieka turpmākās karjeras attīstīšanai. Rīkojot nacionālo atlasi tik vēlu, no aprites tiek izņemts ļoti būtisks instruments," komentēja Millers.

Analizējot uzvarētājas Džamalas sniegumu, Millers uzteica dziedātājas vokālās dotības, uzsverot, ka dziesma nebūt nebija slikta.

"Ja kāds man teiks, ka šis nebija politisks balsojums, es smaidīšu – šis nenoliedzami bija politisks balsojums, bet par kuru man nav kauns," sacīja mūzikas pazinējs.

Pēc viņa domām, to parāda arī apsvērums, ka žūrijas vērtējumā pirmā vieta bija Austrālijai, bet skatītāju vērtējumā pirmā vieta bija Krievijai šova dēļ, lai gan Sergeja Lazareva dziesma "You Are the Only One" ("Tu esi tā vienīgā") nebija tā spēcīgākā.

Millers rezumēja, ka politikas klātbūtne ir raksturīga "Eirovīzijai", jo bieži vien tiek pievērsta uzmanība tieši tām valstīm, kur notiek kādi politiski saspīlējumi.

Kā ziņots, Latvijas pārstāvis Justs Sirmais ar Aminatas Savadogo sarakstīto dziesmu "Heartbeat" ("Sirds puksti") starptautiskā Eirovīzijas dziesmu konkursa finālā ierindojās 15. vietā, bet Stokholmā sestdien notikušajā konkursā uzvarēja Džamala no Ukrainas.

Plašu rezonansi izraisījusī Ukrainas pārstāve izpildīja dziesmu "1944", kas veltīta Krimas tatāru deportācijai, ko 1944. gadā īstenoja Josifs Staļins.

Dziesmas tekstā nav pieminēta Ukrainai piederošās Krimas pussalas okupācija un aneksija, ko pirms diviem gadiem veica Krievija, tomēr Džamalas izraudzīšana par Ukrainas pārstāvi "Eirovīzijai" veicina uzmanības pievēršanu šai aneksijai un Krievijas varas iestāžu veiktajai Krimas tatāru apspiešanai.

"Eirovīzijas" dalībniece Dami Ima no Austrālijas ieņēma 2. vietu. Dienvidkorejiešu izcelsmes māksliniece izpildīja dziesmu "Sound Of Silence" ("Klusuma skaņa"). Savukārt Krievijas pārstāvis Sergejs Lazarevs ar dziesmu "You Are the Only One" ("Tu esi tā vienīgā"), kuram bukmeikeri pirms konkursa prognozēja pārliecinošu uzvaru, ierindojās 3. vietā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!