Atklāts pēdējā Ēģiptes faraona Ramzesa III noslēpums
Foto: AFP/Scanpix

Eiropas arheologi izanalizējuši Ēģiptes faraona Ramzesa III mūmiju, lai noteiktu viņa nāves cēloni - izrādās, ka "dievu izredzētais valdnieks" miris noasiņojot, jo viņam pārgriezta rīkle.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta televīzijas kanāls CNN, faraonu noslepkavojuši sazvērnieki ar viņa sievu Teiji un dēlu Pentaveru priekšgalā.

Ramzess III piederēja Ēģiptes valdnieku 20. dinastijai, kura valdīja Jaunās valsts beigu posmā līdz 11. gadsimtam p.m.ē. un ar kuru saistās faraonu valsts varenības noriets.

Itālijas Mūmiju izpētes institūta arheologu grupa ar vēsturnieku Albertu Cinku priekšgalā atklājusi, ka faraons gājis bojā viņa sievas un dēla organizētā apvērsuma rezultātā.

Pētot Ramzesa III un viņa dēla - sazvērnieka mūmijas, zinātnieki "izgaismoja" tās no iekšpuses ar datortomogrāfa palīdzību, bet pēc tam detalizēti analizēja ievainojumus un citus ādas bojājumus, kā arī paņēma kaulu paraugus radniecības noteikšanai.

Izrādījās, ka Ramzesa III kaklā bijusi griezta, septiņus centimetrus gara brūce, kas sniegusies līdz pat mugurkaula skriemeļiem.

Faraona traheja bijusi pārgriezta ar asu priekšmetu, skarot arī visus lielos asinsvadus šajā kakla rajonā. Kā uzskata arheologi, šāds ievainojums nav savienojams ar dzīvību - valdnieka nāve iestājusies jau dažas minūtes pēc uzbrukuma.

Turklāt brūces iekšpusē atrasts amulets - Hora acs, kas Ēģiptē tiek uzskatīts par valdnieku varas un veselības simbolu. Šāda amuleta ievietošana brūcē nozīmē, ka tā nav paspējusi sadzīt līdz mumifikācijas procesa sākumam.

Pēc Ramzesa III nāves apstākļu noskaidrošanas zinātnieki sāka pētīt viņa iespējamā slepkavas mirstīgās atliekas. No tā kauliem iegūtais ģenētiskais materiāls tika salīdzināts ar faraona gēniem. Analīze apstiprināja, ka faraons un 18 līdz 20 gadus vecais vīrietis bijuši tēvs un dēls.

Nākamais solis bija noskaidrot dēla nāves apstākļus, izanalizējot datortomogrāfa izdarītos uzņēmumus. Tādējādi atklājās daži neparasti viņa apbedīšanas paņēmieni.

Pirmkārt, faraona dēla iekšējos orgānus un smadzenes mumificēšanas laikā neizņēma, kas ir pretrunā ar ēģiptiešu apbedīšanas tradīcijām. Jaunā vīrieša ķermenis bijis ietīts kazas ādā - šo dzīvnieku Ēģiptē uzskatīja par "netīru" no valdnieka ģimenes piederīgo apbedīšanas viedokļa.

Otrkārt, uz jaunieša kakla bija daudz iespiedumu, bet krūšukurvis - nedabīgi paplašināts. Šīs iezīmes ļāva Cinkam un viņa kolēģiem secināt, ka vīrietis ticis apglabāts dzīvs, vai arī nožņaugts neilgi pirms apbedīšanas.

Apkopojot šos atklājumus, pētnieki secinājuši, ka Ramzess III patiešām nogalināts sazvērestības rezultātā, kuras iniciatori bijuši viena no viņa sievām un viņas dēls.

Šie atklājumi palīdzēs ēģiptologiem atšifrēt vairākas līdz šim nesaprastas vai nepareizi saprastas frāzes tā sauktajā Turīnas papirusā, kas vēsta par valsts apvērsumu un Teijes un viņas līdzdalībnieku tiesu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form