Noskaidrots vēja ātrums, ar kādu vilks nopūta sivēntiņu mājas
Foto: Publicitātes foto

Zinātniekiem izdevies noteikt vēja ātrumu, ar kādu vilks pasakā "Trīs sivēntiņi" nopūta rukšu mājiņu jumtus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lai spētu nopūst māju jumtus, vilkam vajadzēja radīt vēju, kura ātrums bija vismaz 4,8 kilometri sekundē. Tas ir apmēram 48 reizes lielāks par pašu spēcīgāko tornado vēja stiprumu, informē žurnāls "Physics Special Topics".

Zinātnieki izveidojuši algoritmu, ar kura palīdzību var aprēķināt vēja ātrumu, ņemot vērā jumta platību, svaru un citus parametrus. Tad šajā algoritms tika pielāgots četru kvadrātmetru lielam jumtam, kurš gatavots no salmiem, sarkanās priedes un šīfera.

Iznākumā fiksēts, ka vilkam bija jāpūš 4,8 – 8,3 kilometrus sekundē stiprs vējš. Tiesa, šādu vēja stiprumu nav iespējams izveidot, jo tas pārsniedz pat skaņas ātrumu.

"Vilkam, lai nopūstu visvieglāko – salmu – jumtu, būtu 34 reizes jāpārsniedz visspēcīgākā tornado spēks. Domājams, ka vilks nespētu sasniegt tādu vēja stiprumu," secina zinātnieki.

Zinātnieki vēl bilst, ka, visticamāk, pārvērtējuši sivēntiņu celtņu un jumtu izturīgumu, tāpēc tālākos izmēģinājumos centīsies modelēt situāciju, kas būs vēl tuvāka tai, kāda aprakstīta pasakā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form