06.07.2015
19:36
1
19:36
I'll be back: nezināmi fakti par leģendāro filmu 'Terminators'
Šonedēļ Latvijas kinoteātros sāk demonstrēt filmu 'Terminator Genisys' – jau piekto filmu šajā slavenajā franšīzē. Kopš 1984. gada paaudzes jau nomainījušās, bet Terminators joprojām ir viens no zināmākajiem tēliem kino vēsturē. Gaidot jauno filmu, piedāvājam dažus, iespējams, nezināmus faktus par šīs sāgas vēsturi.

1
Oriģinālās filmas režisors Džeimss Kamerons apgalvo, ka ideja par slepkavu kiborgu viņam ienākusi prātā sapnī. Citās domās bija zinātniskās fantastikas autors Harlans Elisons, kurš Kameronu apsūdzēja plaģiātismā un vēlāk pat tika minēts kā idejas līdzautors. Runa šeit ir par 1964. gadā uzņemtu seriāla ‘The Outer Limits’ epizodi ‘Soldiers’, kurā divi karavīri tiek atsūtīti no nākotnes.
Vida Press

2
Pirmajā ‘Terminatorā’ Arnolds Švarcenēgers pasaka tikai 16 frāzes jeb kopumā 58 vārdus. Viena no slavenākajām, protams, ir „I’ll be back”, taču sākumā Švarcenēgers nemaz neesot gribējis to izrunāt, aizbildinoties, ka ar viņa austriešu akcentu tas izklausīsies briesmīgi. Arnolds mēģināja Kameronu nomainīt to uz „I will be back”, tomēr beigās ļāvās pierunāties.
Vida Press

3
Savukārt otrajā ‘Terminatorā’ Švarcenēgers pasaka 700 vārdus. Ņemot vērā to, ka viņa honorārs par filmu bija 15 miljoni dolāru, frāze „Hasta la vista, baby” izmaksājusi 85 716 dolārus.
Vida Press

4
Tā kā Mels Gibsons no Terminatora lomas atteicies, sākotnēji tā bijusi paredzēta bijušajam amerikāņu futbolistam O.J. Simpsonam, taču Kamerons to noraidījis, jo uzskatīja, ka neviens neticēs tam, ka Simpsons varētu kādu nogalināt. Kopš 2008. gada viņš ir cietumā, kur izcieš 33 gadus ilgu cietumsodu.
Vida Press

5
Pēc tam Terminatora loma tika piedāvāta aktierim Lansam Hendriksenam, jo saskaņā ar scenāriju viņam bija jābūt salīdzinoši neuzkrītošam, lai varētu iejukt pūlī. Rezultātā, kā zināms pie lomas tika Ārnijs, bet Hendriksens nospēlēja detektīva Vukoviča lomu.
Vida Press

6
Savukārt otrajā filmā, kad Švarcenēgers jau bija kļuvis par „labo”, T-1000 loma bija paredzēta mūziķim Billijam Aidolam. Kamerons jau sācis zīmēt skices ar Aidola piedalīšanos, bet rokeris guvis traumu, krītot no motocikla. Tā pie lomas tika Roberts Patriks.
Vida Press

7
Problēmas bija arī jauniņo aktieri Edvardu Fērlongu – viņa balsi pēc otrā ‘Terminatora’ nofilmēšanas vajadzēja ierakstīt pa jaunam, jo Fērlongs filmas laikā piedzīvoja balss lūzumu.
Vida Press

8
Oriģinālās filmas budžets 6,6 miljoni bija pieticīgs pat 1984. gadam, tomēr tas pārspēja visu iesaistīto cilvēku cerības – ASV filma nopelnīja 40 miljonus un vēl tikpat citās pasaules valstīs.
Vida Press

9
Arī Švarcenēgers par panākumiem bija skeptisks. Tobrīd viņš piedalījās filmā ‘Konans Iznīcinātājs’ un uz kāda žurnālista jautājumiem par citiem projektiem atbildēja, ka filmējas kaut kādā mēslainā filmā, kas atņem pāris nedēļas laika.
Vida Press

10
Otrā filma ‘Terminator 2: Judgement Day’ tika uzņemta jau par milzīgu budžetu – 100 miljoniem dolāru. Tobrīd tā bija pati dārgākā filma pasaulē, taču attaisnoja izdevumus un nopelnīja 520 miljonus. Nākamās Kamerona filmas ‘Titāniks’ (1997) un ‘Avatars’ (2009) bija vēl dārgākas, bet arī daudz pelnošākas.
Vida Press

11
Trešo filmu ‘Terminator 3: Rise of the Machines’ vairs neuzņēma Kamerons, taču arī tās ienākumi bija iespaidīgi. Švarcenēgers uz to brīdi bija pelnošākais aktieris pasaulē un par šo lomu saņēma 29,25 miljonus dolāru lielu honorāru, kurā pat neietilpa tādas „nelielas ekstras” kā 1,5 miljonus vērti pārlidojumi ar reaktīvo lidmašīnu.
Vida Press

12
Ceturtā filma ‘Terminator Salvation’ 2009. gadā tika uzņemta bez Švarcenēgera piedalīšanās, bet tagad „Dzelzs Ārnijs” ir atgriezies. Jaunā filma ‘Terminator Genisys’ uzņemta par 155 miljoniem ASV dolāru un pirmajās piecās dienās atpelnījusi tajā ieguldītos līdzekļus.
Vida Press

13
Starp citu, pirmajā ‘Terminatorā’ mēs uzzinām, ka globālais tīmeklis ‘Skynet’ ticis palaists 1997. gada 29. augustā. Interesanta sagadīšanās: reālais domēns ‘Google’ tika reģistrēts divas nedēļas vēlāk.
Vida Press