Meža zvēru dzīve ziemā

Tuvojas beigām viens no siltākajiem gadiem, kopš cilvēki mēra klimatiskos rādītājus. Arī par nokrišņu trūkumu Latvijā nevaram sūdzēties. Kā šajā netipiski siltajā decembrī uzvedas Latvijā mītošie meža zvēri un putni?
Meža zvēru dzīve ziemā
1
Putni ir rosīgi. Klajās vietās var paveikties ieraudzīt kādu plēsīgo putnu. Peļu klijāni šajā gada laikā ir biežāk ieraugāmie plēsoņas. Tie daudzviet sēž stabu galos un uz citiem paaugstinājumiem klajākās vietās.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
2
Daudzviet itin lielā skaitā sastopamas arī pelēkās vārnas.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
3
Aktīvi rosās mazie lidoņi – zīlītes un garastītes, kas ziemā kļūst par izteiktiem kompāniju putniem! Zīlīšu barā iemaldās arī pa kādam dzilnītim vai mizložņai, tuvumā redzami arī dzeņi – visbiežāk mazie vai dižraibie.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
4
Turpretim vientulīgi šai laikā dzīvo melnās dzilnas, kas ziemas klusumā izceļas ar ļoti skaļo uzvedību. Pārsvarā tās redzamas un dzirdamas mežos un citās ar lieliem kokiem aizaugušās vietās.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
5
Ziema – nakts dzīvnieku laiks. Decembris, kā zināms, ir laiks, kad dienas ir visīsākās. Likumsakarīgi, ka nakts dzīvniekiem tagad klājas labāk, jo barības meklēšanai laika ir daudz, turpretim dienas kustoņiem tā var nepietikt. Tieši tāpēc arvien biežāk un lielākā skaitā barību diņģējošie putniņi parādās pie cilvēku mitekļiem. Pārsvarā pie ļaužu mājām ciemojas lielās zīlītes un zilzīlītes, manāmi arī zvirbuļi un baloži.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
6
Ne tikai naktīs, bet arī gaišajā dienas periodā tālākus pārgājienus, ieminot uzkrītošas takas, regulāri veic tumsas dzīvnieki – meža cūkas. Kā nekā tām pašlaik ir riesta laiks! Citi pārnadži, ja vien tos neiztramda cilvēki vai vilki, pārsvarā tālākos klejojumos nedodas.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
7
Ziemas miegs. Dziļā ziemas miegā jau kopš rudens guļ baltkrūtainais ezis un brūnkrūtainais ezis, visi susuri jeb miega peles (dārza susuris, meža susuris, lielais susuris, mazais jeb lazdu susuris) un tie sikspārņi, kuri neaizlido uz siltajām zemēm – brūnais garausainis, ziemeļu sikspārnis, platausainais sikspārnis, bārdainais naktssikspārnis, dīķu naktssikspārnis un citi. Pusmiegā ziema būtu jāpavada āpšiem, jenotsuņiem un lāčiem, taču pēdu nospiedumi liecina, ka jenotsuņi joprojām nav īsti devušies ziemas guļā un arī daļa āpšu vēl joprojām ir samērā aktīvi. Tie reizēm izlien no midzeņiem, lai sameklētu ko ēdamu.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
8
Bebri dzīvo ģimenēs. Savdabīgas un ne ar ko citu nesajaucamas pēdas tagad atstāj bebri. Šis ir laiks, kad lielākā daļa bebru dzīvo ģimenēs - trīs bebru paaudzes dzīvo vienkopus – vecāki un pēdējie divi metieni.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
9
Bebri pašlaik ir itin rosīgi. Tumšajā diennakts laikā to var dzirdēt, gaišajā  var apskatīt šīs rosības rezultātu – svaigi iebradātas takas, nograuztus, apgrauztus, sagarinātus kokus un zarus.  Arī bebru galvenie dabiskie ienaidnieki – vilki tagad dzīvo baros, ja vien mednieki tos nav krietni iztramdījuši, izklīdinājuši vai apšāvuši.
AS "Latvijas valsts meži"


Meža zvēru dzīve ziemā
10
Kas notiek zem ledus? Izņemot zivis un nēģus, visi mugurkaulnieki, kuru ķermeņa temperatūra ir atkarīga no apkārtējās vides, proti, abinieki, rāpuļi, jau labu laiku nekustīgi pavada ziemas slēptuvēs. Tas gan neattiecas uz parastajām vardēm, kuras ir vienīgie abinieki, kas saglabā zināmu aktivitāti arī ziemā, pavadot to zem ūdens.
Julita Kluša
Katram savu svētku egli Katram savu svētku egli   (1)
Svētku rotājumu un dāvanu darbnīca no dabīgiem materiāliem pavisam mazajiem Svētku rotājumu un dāvanu darbnīca no dabīgiem materiāliem pavisam mazajiem  
Kā noformēt svētku galdu, izmantojot koku un citus dabas materiālus Kā noformēt svētku galdu, izmantojot koku un citus dabas materiālus  
Ārpus mājas aktivitātes kopā ar maziem bērniem ziemā Ārpus mājas aktivitātes kopā ar maziem bērniem ziemā  
Pievienot komentāru
Komentāri
Komentēšana atļauta tikai reģistrētiem lietotājiem!
Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem
Lasīt komentārus Lasīt komentārus
Pievienojies sekotājiem, lai nepalaistu garām visu interesanto, trendīgo un drosmīgo.
Es jau esmu lietas kursā, paldies par atgādinājumu.