Lietuvas ĀM tomēr neatrod tiesisko pamatojumu Lobodas iekļaušanai 'persona non grata'
Foto: Māris Morkāns

Lietuvas Ārlietu ministrija (ĀM) tomēr nav atradusi tiesisko pamatojumu, lai iekļautu nevēlamo personu sarakstā Krievijā populāro ukraiņu dziedātāju Svitlanu Lobodu, kura pašlaik dzīvo Latvijā un plāno koncertturneju Lietuvas lielākajās pilsētās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā piektdien žurnālistiem Viļņā teica Lietuvas ārlietu ministra vietnieks Mants Adomēns, procedūra Lobodas iekļaušanai nevēlamo personu sarakstā tika sākta "trešdien, kad Lietuvas sabiedrībā radās jautājumi par ukraiņu dziedātājas Lobodas, kurai nav viennozīmīga reputācija, gaidāmajiem koncertiem Lietuvā".

"Ārlietu ministrija vērsās pie saviem partneriem Ukrainā ar lūgumu sniegt vērtējumu dziedātājas publiskajiem paziņojumiem un pozīcijai Krievijas agresijas kontekstā. Pirmās saņemtās ziņas liecināja, ka var būt pamats iekļaut viņu nevēlamo personu sarakstā," sacīja Adomēns.

"Pēc juridisko faktu izpētes kļuva skaidrs, ka nav nekāda objektīva pamatojuma vai objektīvu datu, kas liecinātu, ka atbilstoši Lietuvā spēkā esošajiem likumiem viņa var tikt iekļauta nevēlamo personu sarakstā. (..) Tā kā mēs esam tiesiska valsts, jautājums vēl tiek izskatīts, tiek vākti materiāli, pēc jaunas informācijas saņemšanas var tikt pieņemts cits lēmums, tomēr šobrīd pamata citam lēmumam nav," uzsvēra viceministrs.

Viņš piebilda, ka lēmumu ietekmējis arī tas, ka kļuvis zināms, ka martā Loboda izslēgta no Ukrainā nevēlamo personu saraksta.

To, ka Loboda iekļauta nevēlamo personu sarakstā, ceturtdien ziņu aģentūrai BNS teica Lietuvas ārlietu ministra Gabrieļus Landsberģa preses pārstāve Paulīna Levickīte.

"Pēc konsultācijām ar mūsu partneriem Ukrainā mēs pievienojam dziedātāju "persona non grata" sarakstam," viņa sacīja.

Lobodai, kas ir viena no pēdējo gadu Krievijā populārākajām dziedātājām, novembra beigās un decembra sākumā plānoti četri koncerti Panevežā, Šauļos, Klaipēdā un Viļņā.

Lietuvas sabiedriskā raidorganizācija LRT ziņoja, ka dziedātāja aktīvi turpināja uzstāties Krievijā arī pēc Krimas okupācijas 2014.gadā, turklāt 2015.gadā uzstājās 9.maija pasākumā, kurā tika svinēta Padomju Savienības uzvara Otrajā pasaules karā.

Lietuvas kultūras ministrs Simons Kairis BNS ceturtdien sacīja, ka riskus radot dziedātājas iepriekšējā pozīcija attiecībā uz Krieviju.

Kairis arī apgalvoja, ka atsevišķi pasākumu organizatori atcēluši Lobodas plānotos koncertus Latvijā un aicinājuši kolēģus Lietuvā darīt tāpat, jo viņiem radušās šaubas par dziedātājas pozīciju attiecībā uz Krievijas agresiju.

Loboda koncertturnejas laikā oktobra beigās uzstājās Tallinā, ir devusies uz ASV, Moldovu un citām valstīm, bet informācija viņas profilā sociālajā tīklā "Instagram" liecina, ka viņai plānotas uzstāšanās ne tikai Lietuvā, bet arī Armēnijā, Čehijā, Izraēlā, Kiprā, Uzbekistānā un Vācijā. Izziņojot turneju, viņa uzsvēra, ka daļa ieņēmumu tiks ziedoti viņas dzimtās Irpiņas atjaunošanai.

Pirms koncerta Tallinā viņa Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR teica, ka, 24.februārī sākoties karam, nekavējoties izņēmusi bērnus no skolas Maskavā un atstājusi ilgi veidotu dzīvi un karjeru ar stabiliem ienākumiem.

Loboda pauda apņēmību sniegt pēc iespējas vairāk koncertu, lai iegūtu līdzekļus, kurus varētu novirzīt palīdzībai Ukrainai.

Dziedātāja dzimusi 1982.gadā Irpiņā, viņa 2009.gadā pārstāvēja Ukrainu Eirovīzijas dziesmu konkursā.

Latvijas ĀM uz jautājumu, vai arī Latvija plāno iekļaut Lobodu valstij nevēlamo personu sarakstā, ceturtdien norādīja, ka atbilstoši ierastajai praksei ĀM nekomentē šī saraksta veidošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.