30 aizraujošas bildes par pasaules bagātību un Latvijas vietu tajā
Kas ir IKP?
$
Lai arī kritiķi pamatoti iebildīs, ka aplami ir valstu un to pilsoņu sasniegumus mērīt tikai caur turības prizmu, tomēr reti kurš noliegs, ka absolūtā vairumā gadījumu, lai aplūkotu, kura valsts "izgāžas", bet kura "vinnē", tiek lietots jēdziens "iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju pēc pirktspējas paritātes". Šis rādītājs ir pamatā gan apgalvojumiem par "Latviju, kas kuļas pa Eiropas apakšgalu", gan par "Ķīnas izaugsmi", gan par "Āfrikas bezcerību" un desmitiem citos gadījumos, kad jārunā vienkārši par tautsaimniecība procesiem pašu mājās, mūsu reģionā un pasaulē vispār. Tāpēc vienkāršības labad pieņemsim, ka no visiem ne līdz galam perfektajiem rādītājiem šis tomēr ir vislabākais.

Tā nu žurnālists Ingus Bērziņš, sociologs Pēteris Nalivaiko un māksliniece Natālija Šindikova salika galvas kopā un pēc vairāku nedēļu rūpīga darba "Delfi Plus" lasītājam piedāvā visādus raibus faktus par to, ko uzzinām, ja dažādos griezumos preparē IKP uz iedzīvotāju pēc pirktspējas paritātes (ko vienkāršības labad šī stāsta laikā sauksim par IKP – piekasīgāku lasītāju lūdzam jau laikus atvainot).

Stāsts sastāvēs no trim sērijām "Kā eiropietis ar eiropieti stīvējas", "Vai latvietis ir īsts nabadziņš" un "Raibie fakti par brīnišķīgo pasauli", un tajā kopumā būs 30 bildes, kuras apskatot, mēs ceram, jūs iesauksities kā reiz Ilfs un Petrovs "Divpadsmit krēslos": "Kāda plaša dzīve, pilna degsmes, kaislību un domu, raugās uz mums no statistikas tabulām!"

Vienīgi otrās sērijas trešajā un desmitajā attēlā izmantots cits rādītājs – "parastais" IKP uz vienu iedzīvotāju. Mums tik ļoti gribējās parādīt lasītājam šos datus, ka nācās veikt izņēmumus, jo pēc pirktspējas paritātes datu par Latvijas pilsētām un reģioniem nebija pieejami.
%