Foto: Publicitātes foto

Šī gada 5. jūlijā Drustu luterāņu baznīcā ar restaurēto ērģeļu atklāšanas koncertu sāksies jau VIII Vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme". Tāpat svētku programmā ieskanēsies 2023. gadā restaurētās vienīgās Radziņa ērģeles Vijciemā.

Mūziķes Ilonas Birģeles izlolotais projekts priecēs klausītājus no Ugāles Kurzemē, Vijciema Vidzemē līdz pat Viļakas staltajam dievnamam Latgalē. Izcilu mākslinieku sniegumā varēs piedzīvot vēsturisko ērģeļu skanējumu kopā ar solistu balsīm, kā arī ļauties flautas un elektriskās ģitāras saspēlēm, portālu "Delfi" informē "Latvija – ērģeļu zeme" rīkotāju pārstāve Inese Libere.

Šovasar ir plānota krāšņa un daudzveidīga festivāla programma. Centrālo vietu Vēsturisko ērģeļu svētkos ieņems 2023. gadā restaurētās vienīgās Radziņa ērģeles Vijciemā, atjaunotā instrumenta atklāšanas koncerts Drustos un unikālais "Hammond" vēsturiskais instruments Liepājā. Svētki norisināsies arī Kandavā, Ugālē, Valmierā, Preiļos un Viļakā. Nozīmīga vieta tiks atvēlēta latviešu komponistu radītajai ērģeļmūzikai, jaundarbiem un komponistiem - jubilāriem - Rihardam Dubram, Jānim Lūsēnam. Izskanēs astoņi koncerti, muzicēs seši izcili ērģelnieki - Aigars Reinis, Ligita Sneibe, Ilona Birģele, Atis Andersons, Diāna Jaunzeme - Portnaja. Atbalstot Ukrainas mūziķus, koncertā Ugālē piedalīsies Ļvivas filharmonijas ērģelniece Nadija Veļičko.

Foto: Publicitātes foto

Vēsturisko ērģeļu svētku instrumenti ir izvēlēti apzināti, rūpīgi izvērtējot to unikalitāti un nozīmīgumu Latvijas Valsts kultūrvēsturiskajā aspektā. Katras ērģeles ir īpašas, katrām ir sava vēsture un stāsts, kuru pirms koncertiem ievadsarunā vai pēc koncertiem pie ērģelēm izstāstīs ērģelnieki un ērģeļmeistars Jānis Kalniņš. Ērģeles ir būvētas dažādos laika posmos, un katrā norises vietā tās ir radījusi cita ērģeļbūves firma vai ērģeļmeistars. Ir izraudzīti vadošo ērģeļbūves firmu un meistaru instrumenti – Kornēlijs Rāneuss, Frīgrihs Ladegasts (Vācija), brāļi Blombergi (Polija), Emils Martins (Latvia), P.C.O Hermann (Liepāja), Heriberts Kolbe (Latvija), Radziņš (Latvija), VEF Hammonds. Pat, ja instrumenti ir būvēti vienā laika periodā, tomēr meistaru rokraksti ērģeļu būvē ļoti atšķiras.

Katrai koncertprogrammai būs savs stāsts – tiks atskaņots bagātīgs un daudzveidīgs un, kā ierasts - ari mazliet eksperimentāls repertuārs. Katrā norises vietā instrumentu karalieni būs iespēja dzirdēt dialogā ar dažādiem sastāviem, tostarp VEF Hamonda vēsturisko instrumentu duelī ar stabuļu ērģelēm.

Vēsturisko ērģeļu svētki "Latvija – ērģeļu zeme" ir vienīgais notikums, kas tik plaši atspoguļo ērģeļmākslu reģionos, kā arī guvis ievērojamu atzinību un kļuvis par iemīļotu pasākumu, kuru ik gadu apmeklē plašs klausītāju loks, norāda Libere.

Foto: Publicitātes foto. Drustu baznīca

Latvija ir ne tikai skaistas dabas un izcilu personību, bet arī ērģeļu zeme. Mums ir izcilās Rīgas Doma baznīcas ērģeles, bet Latvija ir bagāta ar vēl vismaz 300 nozīmīgiem, vērtīgiem instrumentiem, kas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai. Ir nepieciešams izzināt un parādīt vēsturisko ērģeļu daudzveidību, krāšņumu un katra instrumenta īpašo skanējumu. Dažās baznīcās augstvērtīgs ērģeļmūzikas koncerts ir jaunums un liels notikums, tādēļ liela nozīme ir izglītošanai par ērģeļmākslu, izvēlēto repertuāru, tā atbilstību atskaņošanai dievnamā, kā arī instrumenta kopšanu un uzturēšanu. Tas ir misijas darbs vairāku gadu garumā.

Vēsturisko ērģeļu svētku "Latvija – ērģeļu zeme" programmā būs dzirdami dažādi koncerti:

5. jūlijs pulksten 19 Drustu luterāņu baznīca

Ērģeļu atklāšanas koncerts pēc restaurācijas - Aigars Reinis (ērģeles), Mārtiņš Zvīgulis (tenors)

6. jūlijs pulksten 18 Kandavas luterāņu baznīca

"Concerto barocco" - Diāna Jaunzeme-Portnaja (ērģeles), Nora Kalniņa (soprāns)

14. jūlijs pulksten 19 Vijciema luterāņu baznīca

"Ģitāra un ērģeles. Dialogi"- Ilona Birģele (ērģeles), Armands Alksnis (elektriskā ģitāra)

28. jūlijs pulksten 13 Valmieras Svētā Sīmaņa baznīca

"Dziesmas sirdij un priekam" - Ligita Sneibe, (Zviedrija/Latvija, ērģeles), Hokans Sundīns (Håkan Sundin, Zviedrija, flauta)

3. augusts pulksten 16 Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca

"Mūzika debesīm. CD prezentācijas koncerts" - Ilona Birģele (ērģeles), Ilze Grēvele-Skaraine (soprāns)

9. augusts pulksten 19 Liepājas Lutera baznīca

"Laikmetu saskarsme. Duelis" - Atis Andersons (HAMMOND ērģeles), Ilona Birģele (ērģeles)

Sadarbībā ar Kultūras biedrību "Spektrs"

16. augusts pulksten 19 Ugāles luterāņu baznīca

"Saucot uz mieru" - Nadija Veļičko (НАДІЯ ВЕЛИЧКО, Ukraina, ērģeles)

Ziedojumi no koncerta tiks virzīti profesionālo mūziķu atbalstam Ukrainā.

23. augusts pulksten 19 Preiļu Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas katoļu baznīca

Noslēguma koncerts - ērģeļu duets "Riga Organum Duo" - Ilona Birģele (ērģeles), Diāna Jaunzeme – Portnaja (ērģeles).

Ieeja koncertos par ziedojumiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!