Foto: Publicitātes foto

Svētdien, 11. augustā, Līgatnē, radošajā kvartālā "Zeit", notiks pirmais rakstīšanai veltīts festivāls "Rakstivāls", kas būs unikāls, vienas dienas festivāls, kāds nav bijis ne Baltijā, ne Ziemeļeiropā, portālu "Delfi" informē tā rīkotāji. "Rakstīšanas, teksta, vēstījuma izprašana ir izšķiroši svarīga propagandas laikmetā, kad ātri uztverama digitālā informācija prevalē pār teksta kritisku analīzi," viņi uzsver. "Festivālā tiks runāts arī par mākslīgā intelekta ietekmi."

"Raksta no bērnudārznieka līdz prezidenta kancelejai un Nobela prēmijai. Rakstīt var ikviens. Tā ir visdemokrātiskākā radošās izpausmes forma. Mēs visi ikdienā rakstām, bieži pat to neapzinoties. Festivālā izcili rakstnieki un dažādu jomu profesionāļi stāstīs par rakstīšanu, bet darbnīcās būs iespēja ķerties klāt atklāto paņēmienu izmēģināšanai praktiski. Speciālas darbnīcas būs arī bērniem, kā arī terapeitiskās rakstības darbnīcas pašdziedinošai pieredzei. Rakstīšana ir un nav pamatprasme – tā tāda ir, jo ir viena no pirmajām, ko apgūstam. Taču tās tālākais potenciāls lielākoties paliek neatklāts. Tāpat kā tikai retais apzinās, ka peld tekstu jūrā un ka rakstītajam vārdam ir milzīga ietekme ne tikai uz izglītību, mākslu, bet identitāti un nacionālo drošību," saka viena no festivāla iniciatoriem un organizatoriem, rakstniece Inga Žolude.

Foto: Publicitātes attēli

Profesionāļi aplūkos rakstniecību ne tikai kā māksliniecisku izpausmi, bet pievērsīsies visdažādākajiem rakstīšanas aspektiem, tostarp par rakstīto valodu kā valodas ilgtspējas priekšnoteikumu un nacionālās kultūras un identitātes pamatu; pedagoģijas un psiholoģijas jomas pārstāvji aktualizēs rakstīšanas nozīmi bērna attīstībā un rakstīšanas iemaņu veicināšanu dažāda vecuma bērnu mērķauditorijā, tajā skaitā pusaudžiem; rakstīšana kā garīga, terapeitiska prakse un pašterapijas veids, kā arī rakstītais teksts ikdienā, publiskajā telpā, kā instruments dažādās profesijās, piemēram, žurnālistika, reklāmas joma, sabiedrisko attiecību jomas un citu profesiju pārstāvju ikdienā.

Katrā tēmā plānotas attiecīgo jomu profesionāļu prezentācijas. Paralēli notiks virkne meistardarbnīcu, lasījumi, "Rakstivāla" noslēgumā plānots koncerts un radošo darbnīcu rezultātu lasījumi.

Festivālā ar prezentācijām un runām uzstāsies: Māra Zālīte, Nora Ikstena, Andris Akmentiņš, Ivars Šteinbergs, Edgars Šubrovskis, Aiva Rozenberga, Sanita Martena, Anda Baklāne, Valts Ernštreits, Rudīte Kalpiņa, Ērika Bērziņa, Nils Sakss Konstantinovs, Inga Bitēna un citi. Darbnīcas savukārt vadīts Luīze Pastore, Māra Upmane-Holšteine, Indra Sproģe, Haralds Matulis, Iveta Harija meita, Ivonna Zīle, Laura Lapiņa u. c.

Tēmu ietvaros tiks vadītas arī praktiskās rakstīšanas darbnīcas attiecīgajai mērķauditorijai, piemēram, plānota darbnīca bērniem, dziesmu tekstu rakstītājiem, terapeitiskā teksta darbnīca un starpdisciplināras teksta, vizuālās mākslas un kustības darbnīcas. Plānots arī koprakstīšanas aplis, rakstnieku iedvesmota ekskursija Līgatnē, grāmatu galds un citas aktivitātes.

Ieeja festivālā būs bez maksas. "Rakstivālu" organizē biedrība "Pilsoniskās iniciatīvas centrs" sadarbībā ar radošo kvartālu "Zeit". Festivālu atbalsta fonds "AUGT", Valsts kultūrkapitāla fonds u. c.

Vairāk informācijas par festivālu pieejama mājaslapā rakstivals.lv.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!