Foto: Publicitātes foto
Japāņu dzejniece Konno Mari Latvijā lasa Edvarta Virzas dzejprozu japāniski un piedāvā klausīties latviešu tautas melodijas, atskaņotas uz japāņu bambusa flautas shinobue.

Septembrī Dzejas dienu pasākumos Saldū un Rīgā japāņu dzejniece Konno Mari lasīs dzeju no sava trīsvalodu dzejas krājuma "Zvaigžņveida sniega kristāls" (2010), ka arī jaunāku dzeju, kas sarakstīta pēc cunami un kodolspēkstacijas katastrofas Japānā 2011. gadā.

Dzejas lasījumus šajos pasākumos papildinās japāņu bambusa flautas shinobue meistaru Akihiro Haras un Keiko Haras atskaņotās oriģinālmelodijas, kā arī latviešu tautas mūzikas aranžējumi. Konno Mari dzeju un Edvarta Virzas dzejprozu pasākumos latviski lasīs Randa Medne. Koncertu vizuāli papildinās Kaspara Putriņa veidotais video darbs un laikmetīgā deja Antras Austriņas-Seņkānes un Litas Mickēvičas izpildījumā.

"Sniegs ir vienojošais motīvs šim kultūru satikšanās pasākumam – Konno Mari dzejā sniegs un ūdens parādās kā dabas skaistākās formas un vienlaikus kā ļoti ietilpīgi simboli, kas raksturo dabu un cilvēka vietu tajā, un līdzīgu funkciju sniega un ziemas tēli pilda arī Edvarta Virzas dzejprozā "Straumēni".

Konno Mari ir atdzejojusi "Straumēnu" fragmentus japāņu valodā un mūsdienu japāņu dzejnieces satikšanās ar Edvarta Virzas dzeju nav nejauša – mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu ziņā to var nosaukt par pretstatu tikšanos. Konno Mari raksta par aktuālām laikmeta problēmām senā un tradicionālā japāņu dzejas formā tanka, savukārt Virza bija latviešu dzejas modernists, kura izcilākais darbs veltīts tradicionālās lauku sētas gadskārtu rituma aprakstam," stāsta pasākumu organizatori.

Pagājušā gada oktobrī Japānā Konno Mari organizējusi divus koncertus ar nosaukumu "Zvaigžņveida sniega kristāls: bambusa flautas un dzejas atbalsošanās", kuros bija apvienota mūzika un dzeja japāņu, angļu un latviešu valodās. Šo Konno Mari ieceri palīdzējuši īstenot minētie mūziķi Akihiro Hara un Keiko Hara, kā arī austrāliešu dzejniece Ameilja Fīldena (Amelia Fielden) un latviešu māksliniece Randa Medne.

Pasākumi Latvijā:

  • 6. septembrī plkst. 18 - "Zvaigžņveida sniega kristāls – bambusa flautu un dzejas atbalsošanās" Saldus Mūzikas un mākslas skolā;
  • 7. septembrī plkst. 20 - "Durvis zvaigžņveida" Baltās nakts festivāla ietvaros Rīgas Mākslas telpā;

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!