Fоtо: Publicitātes foto

Būvniecības darbi jaunajā Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) ekspozīcijas mājvietā, Vecrīgas namā Mārstaļu ielā 6, tuvojas noslēgumam, portālu "Delfi" informē VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VAS).

Ēka atguvusi savu agrāko spozmi un patlaban notiek inženiersistēmu iestatīšana un ēkas gatavošana nodošanai ekspluatācijā, lai muzejs jau vasarā varētu saņemt nama atslēgas un uzsākt ekspozīcijas ierīkošanu, vēsta VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Jaunajā RMM mājvietā pabeigti visi iekšdarbi, kosmētiskie un restaurācijas darbi, tai skaitā rūpīgi piestrādāts pie detaļām – iekštelpu sienu zīmējumu un greznā ar rokoko detaļām veidotā centrālā ieejas portāla restaurācijas. Iepriekš veikto demontāžas darbu laikā nams ir atbrīvots no nevērtīgiem uzslāņojumiem un pēdējās desmitgadēs izbūvētajām liekajām starpsienām, iegūstot nepieciešamās telpu aprises.

Fоtо: Arturs Vanags

"Lielākos būvniecības izaicinājumus, pielāgojot vēsturisko namu muzeja vajadzībām, esam pārvarējuši. Kopumā paveikti vairāk nekā 90% darbu. Patlaban notiek vēsturiskā nama gatavošana nodošanai ekspluatācijā un ēkā uzstādīto sistēmu iestatīšana, regulēšana un testēšana," norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

RMM ekspozīcijas "Prokastinācija un radīšana" objektu un ar to saistīto tehnoloģisko risinājumu izgatavošanu un uzstādīšanu veidos personu apvienība SIA "Solavi" un SIA "AD Production", ar kuriem VNĪ rīkotā atklātā konkursa rezultātā noslēgts līgums par summu 1,68 miljoni eiro (bez PVN). Ekspozīcijas objektu sagatavošanai un ražošanai atvēlēti seši mēneši. Plānots, ka tās uzstādīšana atjaunotajās RMM telpās varētu sākties 2024. gada augustā, kad tiks pabeigti būvdarbi. Savukārt apmeklētājiem atjaunotais muzejs durvis vērs 2025. gadā, kas būs īpašs gads muzejam, jo tiks svinēta arī RMM simtgade.

"Muzeja ekspozīcijas saturs un šeit piedāvātā īpašā apmeklējuma pieredze veidos jaunu un ēkas dzīvesstāstu turpinošu kultūras virsslāni. Ēkas rekonstrukcijas laikā atklātās artefaktu liecības no Rīgas pirmiedzīvotāju lībiešu 12.-13. gadsimta dzīves ikdienas, ēkas arhitektoniskie uzslāņojumi gadsimtu un īpašnieku maiņās, kā arī šodienas laikabiedru atmiņās dzīvie nostāsti par namu kā brīvdomīgu mākslinieku iecienītu galeriju un kafejnīcu 20. gadsimta deviņdesmitajos – šis viss veido gan īpašu auru, gan uzliek profesionālus izaicinājumus, kuros ne tikai sadzīvot ar vēsturi, bet dot tai iespēju kļūt par vienu no mūsdienīgas muzeja ekspozīcijas uztveršanas maņām," atklāj RMM direktore Iveta Ruskule.

Fоtо: Arturs Vanags

Mūsdienīgā ekspozīcija ar dažādām instalācijām un runājošiem objektiem muzeja apmeklētājiem ļaus ne tikai novērtēt kultūras mantojumu, bet arī doties neaizmirstamā klātbūtnes piedzīvojumā un pašiem gūt iedvesmu radīšanai. Stāstot par latviešu rakstnieku un mūziķu personībām, 100 epizodēs izgaismosies radošuma cilvēciskie aspekti, par kuriem maz vai nemaz nav rakstīts klasiskos pētniecības avotos: radīšanas rituāli, iedvesmas avoti, aizraušanās un dažādas iemīļotas ikdienas nodarbes, kas aizved pie neatkārtojamiem, ģeniāliem, izciliem, radošiem darbiem. Ekspozīcijas saturs tapis ciešā RMM mākslas ekspertu sadarbībā ar rakstnieci Noru Ikstenu, mākslinieci Annu Heinrihsoni, radošo direktori Unu Rozenbaumu, mūziķi Sigvardu Kļavu. Radošiem pasākumiem papildus būs pieejams labiekārtots pagalms, kuru rotās restaurēti kādreizējie Helēnas Heinrihsones gleznojumi.

Ēka Mārstaļu ielā 6 ir izcils baroka – klasicisma laikmeta vecpilsētas apbūves piemineklis. Tās plānojums ir saglabājies no 1905. gada, ir vēl dzīvi mūru fragmenti no 17. gs., koka kāpnes pārstāv 19. gs. beigu amatniecības skolu, jumta konstrukcija ir tapusi 17. gs. Ēkas galvenās fasādes kompozīcija ir saglabājusies kopš 1823. gada. Galvenais akcents ir greznais ar rokoko detaļām veidotais portāls – 18. gs. valsts nozīmes mākslas piemineklis, kas atrodas ēkas galvenās fasādes centrālajā daļā. Tāpat līdz mūsdienām saglabājies galvenās fasādes pirmā stāva veidojums, kas pārbūvēts 1905. gadā pēc prominentā Rīgas arhitekta Vilhelma Bokslāfa projekta. Rīgas vēstures detaļas ir nojaušamas arī nama bēniņos, kur pēc rekonstrukcijas apmeklētājiem tiks atvērta pasākumu telpa ar atsegtām vēsturiskajām koka konstrukcijām no milzīgām brusām. Rekonstrukcijas darbu laikā atklāti arī vairāki iepriekš nezināmi sienu gleznojumi, savukārt lifta šahtas izbūvei paredzētajā telpā tika atklāts pilnīgi neskarts kultūras slānis ar astoņām dažādām kārtām un unikālas liecības par Rīgas pirmsākumiem. Vērtīgākie no atradumiem ir nodoti Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam.

Vēsturiskā nama atjaunošanas darbus saskaņā ar "Arhitektu birojs Krasts" projektu kopš 2021. gada vasaras veic AS "UPB". Projekta kopējais budžets – 5,59 miljoni eiro.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !