Foto: LETA

Rīgā Jāņu svinēšana, siera siešana, ugunskuru kuršana un līgošana līdz pat rīta gaismai notiks Mežaparkā un pilsētas pakalnos – Džegužkalnā un Grīziņkalnā.

Jāņi Mežaparkā

Tiem, kas vēlas dejot līdz pat rīta gaismai, svinēšana jāplāno Mežaparka Zaļajā teātrī. Tur 23. jūnijā no pulksten 20 līdz pat saullēktam norisināsies Jāņu vakara pasākums "Rīgas zaļumballe," kur kaut ko sev tīkamu atradīs ikvienas paaudzes pārstāvji.

Svētkus ar tautiskām melodijām ieskandinās etnogrupa "Ogas" un "Stiprās sievas". No pulksten 21 klausītājus un skatītājus priecēs apvienība "Vintāža", bet par roka sadaļu zaļumballē rūpēsies Atis Ieviņš ar pavadošo grupu. Savukārt, ap pusnakti uz skatuves kāps Ingus Ulmanis un grupa "Lādezers".

Vēlāk uz skatuves kāps tautā mīlētie mākslinieki Intars Busulis un "Abonementa orķestris", bet tūlīt pēc pulksten 2, kad pamalē jau sāks parādīties rīta gaisma, nāks grupa "Mazais princis", kuras muzicēšanas galvenais vadmotīvs ir mīlestība. Pašā Jāņu nakts noslēgumā svinētāji sauli sagaidīs kopā ar šlāgergrupu "Roja" no Kurzemes. Gada īsāko nakti kopā ar līgotājiem pavadīs pasākuma vadītāji - apvienība "GraBulis" - aktieri Andris Bulis un Gints Grāvelis.

Jāņi Dzegužkalnā

Jaunus un vecus līgotājus 23. jūnijā no pulksten 20 gaidīs arī senākā Jāņu tradīciju vieta - Dzegužkalns. Dzegužkalns ir augstākais Rīgas kalns un tradicionāli senākā Jāņu svinību vieta, kura vēstures avotos kā rīdzinieku līgošanas vieta minēta jau 18. gadsimtā.

Pasākumā "Tradicionālie Jāņi Dzegužkalnā" viss notiks kā senāk, un rīdziniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja apgūt latviešu kultūras tradicionālās vērtības un ieražas: vainagu pīšanu, zīlēšanu, līgošanu un aplīgošanu, uguns svētīšanu, Jāņu godināšanu, saules pavadīšanu un sagaidīšanu. Īpaša vieta Dzegužkalnā tiks ierādīta Jāņuguns iedegšanas rituālam, latviešu rotaļām un dančiem.

Svētku svinētāji varēs baudīt daudzveidīgu Jāņu programmu, kurā latviešu tradicionālā mūzika skanēs dažādu populāru folkloras, postfolkloras grupu un izpildītāju aranžējumos. Svētkos piedalīsies Liepājas aktrišu folkloras apvienība "Atštaukas", kapela "Karikste", postfolkloras grupa "Iļģi" un "Rīgas danču klubs", muzikālā apvienība "Rahu the Fool" un folkroka grupa "Jaunais Jāņu orķestris".

Neizpaliks arī tradicionālie pasākuma vadītāji - Jāņu māte un Jāņu tēvs -"Skandinieku" ilggadējā dalībniece un pasākumu vadītāja Zoja Heimrāte un folkloras grupas "Vilki" vadītājs un aktieris Edgars Lipors, kas aktīvi iesaistīs publiku dažādās svētku norisēs.

Jāņi Grīziņkalnā

Tiem, kas negrib doties tālu prom no pilsētas centra, jādodas uz līgošanu Grīziņkalnā. Grīziņkalns arī šogad gaidīs ciemos Rīgas Jāņu bērnus, aicinot gada īsāko nakti pavadīt kopā. Tā būs iespēja baudīt dabas klātbūtni un saulgriežu maģiju pašā pilsētas centrā - pasākumā, kurā apvienojas tradicionālais un mūsdienīgais.

Jāņu bērnus Grīziņkalnā sagaidīs Marta Lovisa Jančevska un Kaspars Zvīgulis, kur jau no pulksten 20 norisināsies Jāņu rotaļas, vainagu vīšana, tradīciju apgūšana un aktīvas Līgo spēles visai ģimenei. Drosmīgākie kulināri uz zālienā izvietota lielā trejkāja varēs gatavot tradicionālo Jāņu sieru.

Tāpat pasākuma laikā pļavā norisināsies aktīvas spēles dažāda vecuma dalībniekiem - pakavu mešana mērķī, ķekatu gājiens, Līgo atmiņas spēle un citas aktivitātes. Kopā ar folkloras kopu "Kokle" lieli un mazi varēs apgūt dažādas Jāņu rotaļas, dančus, mācīties Līgo dziesmas un izzināt Jāņu nakts ticējumus, bet Elza Rozentāle un etno rokgrupa visus ievedīs etno mūzikas skaņās.

No pulksten 22.20 notiks Jāņu ugunskura iedegšana, bet pēc tās uz skatuves kāps māsas Dimantas ar programmu "Celies, Jāņu diena!" Pēc pusnakts uz skatuves tiks aicināta muzikālā apvienība "Viedais fonogrāfs", bet ap pulksten 2 visi tiks aicināti uz Grīziņkalna balli kopā ar grupu "The Originals" Ap pulksten 3.40 Līgo ballītes stafeti pārņems DJ Kaspars Zaviļeiskis, kurš kopā ar līgotājiem sagaidīs pirmos saules starus.

Plašāku informāciju par visiem ielīgošanas un Jāņu pasākumiem un to norises programmu meklējiet mājaslapā vasara.riga.lv, kā arī sekojiet līdzi Rīgas domes sociālo tīklu lapās "Rīga" un "Rīgā notiek". Visi pasākumi ir bez maksas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!