Foto: Publicitātes foto

Ceturtdien, 4. jūlijā, Latvijas Banka izlaidīs kolekcijas monētu "Bērnu prieki", kas ir veltījums rakstnieka Viļa Plūdoņa 150 gadu jubilejai un attēlo divus ikvienam pazīstamus un iecienītus bērnu dzejoļus – "Zaķīšu pirtiņu" un "Rūķīšus un Mežaveci" –, portālu "Delfi" informē Latvijas Bankas pārstāvji.

Viļa Plūdoņa bērnu dzeja sakņojas latviešu folklorā. Rakstnieks bērnībā klausījās vecāsmātes stāstītās pasakas un tautasdziesmas, ko vēlāk ietērpa saistošā dzejas valodā, attēlojot bērnu dzīvesprieku un Latvijas dabas skaistumu.

Monētas grafiskā dizaina autore ir pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anna Vaivare, kas Plūdoņa daiļradei veltītajā monētā iekļāvusi dzejoļus "Rūķīši un Mežavecis" (1913) un "Zaķīšu pirtiņa" (1915). No pirmā dzejoļa māksliniece izvēlējusies atveidot meža rūķu pikošanos, kad sagaidīts pirmais sniegs, otrais dzejolis attēlo zaķu mazgāšanos pirtī. Monētas plastiskā veidojuma autore ir pieredzējusī māksliniece Ligita Franckeviča.

Latviešu literatūras klasiķis Vilis Lejnieks (1874–1940), kuru plašāk pazīstam kā Vili Plūdoni, rakstniecības gaitu sākumā pieņēma pseidonīmu Plūdons, ko nostiprināja par savu uzvārdu. To viņš aizguva no dzejnieka Ausekļa izveidotā latviešu dievību saraksta, kurā Plūdons minēts kā ūdeņu dievs.

Vilis Plūdons dzimis Zemgalē, bērnību un vēlāk vasaras pavadījis skaistās Mēmeles tiešā tuvumā un mežu ielokā. Zemgales lauki, māju apkaime un apkārt esošie meži viņam bijuši ļoti mīļi, un tie daudz apdzejoti viņa darbos. Plūdonim patika rakstīt, atrodoties dabā – starp kokiem un ūdeņiem.

Kolekcijas monētas iegāde būs iespējama tikai tīmekļvietnē e-monetas.lv no 4. jūlija plkst. 12.00. Monētas cena – 75.00 eiro, iegādes limits vienai personai – 4 monētas. Monētas tirāža ir 4000 eksemplāru. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē "Koninklijke Nederlandse Munt."

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!