Foto: Publicitātes foto

Atceroties un novērtējot multimediju mākslinieka Hardija Lediņa (1955-2004) ieguldījumu Latvijas kultūrā, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs 2015. gadu pasludina par Hardija Lediņa gadu.

Lai atzīmētu Latvijas avangarda mūzikas un mākslas klasiķa 60. jubileju, LMC sadarbosies ar dažādu radošo jomu pārstāvjiem un Hardija Lediņa laika biedriem, visa gada garumā rīkojot virkni kultūras pasākumu, kas akcentēs leģendārā mākslinieka daudzpusīgās darbības svarīgākos pieturas punktus.

Par "multimediju patriarhu" dēvētais Hardijs Lediņš bija neordināra personība, kas Latvijas mākslas ainā ienāca 70. gadu beigās. Viņš izveidoja un spēcīgi iedvesmoja plašu alternatīvās kultūras lauku, sekojot līdzi aktuālākajām pasaules laikmetīgās kultūras norisēm un savdabīgā veidā tās integrējot Latvijas mākslinieciskajā vidē.

Kopā ar saviem domubiedriem Hardijs Lediņš radīja mūzikas ierakstus, performances, akcijas un intervences, kas atklāj tiem laikiem inovatīvu un nebijušu izteiksmes valodu.

Kā nozīmīgākās var minēt Nebijušu sajūtu restaurācijas darbnīcas (NSRD) aktivitātes un jau par leģendu kļuvušos Bolderājas gājienus, izstādi "Vējš vītolos", performanci "Dr. Enesera binokulāro deju kursi" Salaspils Botāniskajā dārzā, Aptuvenās mākslas izstādes, kā arī "Starptautisko telefonkoncertu", kurā mūzika tika atskaņota vienlaicīgi no sešām pasaules pilsētām, operu "Rolstein on the beach" u.c.

Hardijs Lediņš ir viens no spilgtākajiem ietekmju avotiem arī nākamajām mākslinieku paaudzēm – atsaucoties uz viņa radošo mantojumu joprojām tiek interpretēta Lediņa mūzika, tēlu sistēma un vizuālā valoda, kā arī turpināta Bolderājas gājienu tradīcija.

Atzīmējot šo jubilejas gadu, LMC vēlas pievērst plašāku sabiedrības uzmanību viņa unikālajai personībai un uzsvērt Hardija Lediņa lomu Latvijas kultūrā, pielīdzinot to kanonizētām kultūras vērtībām.

22. janvārī notiks Hardija Lediņa gada atklāšanas pasākums, kura ietvaros ar literārajiem lasījumiem mūzikas veikalā "Upe" tiks atvērta "Hardija Ledinņa kafejnīca", kā arī mūzikas klubā "Nabaklab" notiks dažādas muzikālās performances.

Turpmāko gada programmu veidos slavenāko NSRD performanču rekonstrukcijas, piemēram, Bolderājas gājiens, "Binokulāro deju kursi" Botāniskajā dārzā, Hardijam Lediņam tiks veltītas vairākas laikmetīgās mākslas izstādes, dokumentālā filma, literārie lasījumi, diskotēkas-lektoriji, multimediālas performances, koncerti, ekspedīcijas un akcijas Rīgas vietās un apkaimēs, kas bija nozīmīgas mākslinieka dzīvē.

Hardija Lediņa gada pasākumi tiks apkopoti un publicēti izdevumā, ko papildinās viņa laikabiedru stāsti.

Pasākumu programmu producē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, pasākuma kuratores – Solvita Krese un Diāna Popova. Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs jau ilgāku laiku nodarbojas ar Hardija Lediņa radošā mantojuma pētniecību.

LMC pārziņā atrodas Hardija Lediņa arhīvs, 2005. gadā tika izdota Hardija Lediņa un Jura Boiko grāmata " ZUN", 2009. gadā Rīgas mākslas telpas Intro zālē tika veidota izstāde "Laika gars un vietas atmosfēra", kas atklāja Hardija Lediņa kā arhitekta pozīciju. Vairāki viņa darbi ir iekļauti dažādās LMC organizētajās grupu izstādēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!