Foto: LETA

Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA), Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, SIA "Rīgas nami" valdes priekšsēdētāja Inga Cerbule un valdes loceklis Uldis Rakstiņš 3. augustā elektroniski parakstījuši nodomu protokolu Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta īstenošanai Rīgas Kongresu nama un tam piegulošo īpašumu teritorijā, portālu "Delfi" informē Kultūras ministras (KM) pārst;ave Lita Kokale.

Nodomu protokolā paredzēts finansējums un pozīcijas starptautiskā metu konkursa sagatavošanai un norisei 490 622,48 eiro apmērā. Darbs pie metu konkursa sagatavošanas ir uzsākts; konkursu paredzēts izsludināt šī gada rudenī.

Līdz ar nodoma protokola noslēgšanu KM arī apņēmusies sagatavot valsts budžeta līdzekļu pieprasījumu starptautiskā metu konkursa norisei un iesaistīties tā dokumentācijas izstrādē, nodrošināt KM un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes kompetencē esošo nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai nepieciešamo atzinumu u.c. ar to saistīto dokumentu sagatavošanu, projekta attīstībai nepieciešamo normatīvo aktu projektu un Ministru kabineta lēmumu projektu sagatavošanu un iesniegšanu valdībā, nodrošināt likumprojekta izstrādi par nacionālās koncertzāles projekta īstenošanu, uzturēt aktuālu nacionālās koncertzāles telpu programmu, sadarbojoties ar nacionālās koncertzāles nākotnes rezidentiem, un iesaistīties projekta īstenošanas uzraudzības procesā, kā arī pēc nacionālās koncertzāles projekta pabeigšanas un objekta nodošanas ekspluatācijā uzraudzīt nomas līguma noslēgšanu ar koncertzāles pamatnomniekiem.

Savukārt Rīgas dome, parakstot nodoma protokolu, apņēmusies nodrošināt Nacionālās koncertzāles projekta īstenošanas vadību: sadarbībā ar Latvijas Arhitektu savienību (LAS) organizēt starptautisku metu konkursu par nacionālās koncertzāles būvniecības ieceri un sarunu procedūru ar metu konkursa uzvarētāju būvprojekta izstrādei, sadarbībā ar LAS organizēt projektēšanas uzdevuma un tehnikās specifikācijas izstrādi, balstoties uz nacionālās koncertzāles telpu programmu, ko ir izstrādājusi KM sadarbībā ar nacionālās koncertzāles nākotnes rezidentiem. Tāpat tā apņemas veikt visas tehniskās darbības nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai nepieciešamā nekustamā īpašuma formēšanā un izveidošanā, atsavināt Kongresu namu no SIA "Rīgas nami" par labu pašvaldībai atbilstoši izstrādātajam projekta risinājumam, kas atbalstīts valdībā, kā arī noslēgt ilgtermiņa nomas līgumu ar KM norādītajiem nacionālās koncertzāles pamatnomniekiem.

Savukārt SIA "Rīgas nami" līdz Kongresu nama atsavināšanai par labu pašvaldībai apņemas nodrošināt nodomu protokola parakstītājus ar tās rīcībā esošo informāciju un dokumentiem par līdz šim veiktajām izpētēm, projektēšanas darbiem u.c., rezervēt Rīgas Kongresu namu Nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai, sadarboties ar Rīgas domi tehnisko darbību veikšanā saistībā ar nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai nepieciešamā nekustamā īpašuma formēšanu un izveidošanu.

Tāpat nodomu protokolā paredzēts, ka starptautiskā metu konkursa norises un būvprojekta izstrādes laikā Rīgas Kongresu nams tiks izmantots kā Latvija Nacionālā simfoniskā orķestra mēģinājumu norises vieta, noslēdzot telpu nomas līgumu ar SIA "Rīgas nami."

Par Nacionālās koncertzāles būvprojektam nepieciešamo finansējuma apjomu un finansējuma kārtību nodomu protokola parakstītāji vienosies atsevišķi pēc starptautiskā metu konkursa iepirkuma rezultātu noskaidrošanas – 12 mēnešu laikā pēc projektēšanas darbu pabeigšanas atbilstošs tiesību akts tiks virzīts izskatīšanai valdībā (prioritārais modelis – Rīgas dome īsteno būvniecības ieceri ar aizņēmumu Valsts kasē).

Jau ziņots, ka šī gada 8. martā valdība lēma atbalstīt KM priekšlikumu par piemērotāko no Latvijas Arhitektu savienības izraudzītajām vietām Nacionālās akustiskās koncertzāles novietnei Rīgas centrā izraudzīties Rīgas Kongresu namu. Savukārt 25. maijā, Rīgas domes sēdē pieņemts lēmums par pašvaldības un KM sadarbību Nacionālās koncertzāles projekta īstenošanā, koncertzāles projektu īstenojot Rīgas Kongresu namā. 5. jūlija valdības sēdē apstiprinātais, KM izstrādātais Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta īstenošanas modelis ietver starptautiska metu konkursa izsludināšanu, būvprojekta izstrādi un būvniecību, paveicot to līdz 2029. gadam.

Nacionālās akustiskās koncertzāles projekts tiek attīstīts, pamatojoties uz Valdības rīcības plāna Deklarācijas par Artura Krišjāņa Kariņa vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību īstenošanai minēto uzdevumu – "Uzsākt nacionālās koncertzāles projekta īstenošanu," kā arī, ņemot vērā Ministru kabineta 2019. gada 5. novembra sēdes protokollēmumā doto uzdevumu nacionālās koncertzāles projekta turpmākai īstenošanai.

Kā lēmusi valdība, Nacionālās koncertzāles projekta īstenošanai tiek izveidota tā īstenošanas uzraudzības padome, kas sastāv no KM, Rīgas domes Īpašuma departamenta, SIA "Rīgas nami," LAS, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Latvijas Koncertu deleģētiem locekļiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!