Fоtо: Publicitātes attēls

Nodibinājums "Nodibinājums Liepāja 2027" sadarbībā ar Liepājas Universitātes profesori Zandu Gūtmani un autoru komandu uzsākuši darbu pie mūsdienīga, populārzinātniska izdevuma "Liepāja. Kultūra. Atmiņa" par nozīmīgiem notikumiem un parādībām Liepājas kultūras atmiņā no 19. gadsimta beigām līdz 21. gadsimtam.

Izdevumu plānots izdot divās grāmatās 2025. gada rudenī, portālu "Delfi" informē nodibinājuma "Liepāja 2027" pārstāve Zita Lazdāne.

Izdevuma "Liepāja. Kultūra. Atmiņa" redaktore ir Dr. philol. Zanda Gūtmane, zinātniskie konsultanti - Dr. hist. Mārtiņš Mintaurs un Liepājas vēstures pētnieks Gunārs Silakaktiņš. Grāmatas nodaļas izstrādās vairāki kultūras, literatūras un vēstures pētnieki, izdevuma māksliniece – Ieva Vīriņa.

""Liepāja. Kultūra. Atmiņa" ir pirmais projekts, ko uzsākam realizēt no plašās Liepājas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 programmas. Šis izdevums gan mums pašiem, gan eiropiešiem būs kā skaists un spēcīgs simbols Liepājas bagātīgās un daudzšķautņainās kultūrvēstures izgaismošanai, sniedzot iespēju atklāt un ieraudzīt gan jaunas pilsētas nokrāsas un vēl nedzirdētus cilvēkstāstus, gan izcels vienojošos vēstures un kultūras elementus, kas mūs saista kopīgā eiropiešu saimē," sacīja Liepāja 2027 mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Izdevumā tiks atklāti Liepājas vēsturiskās un kolektīvās "atmiņas punkti" – vietas, notikumi, parādības, institūcijas, personības, kas bijuši būtiski Liepājas kā Eiropas pilsētas attīstībā un veidojuši Liepājas un tās iedzīvotāju identitāti. Grāmatā objektīvs vēsturisks skatījums un faktoloģisks materiāls tiks savienots ar literārām un mākslinieciskām interpretācijām, un individuāliem atmiņu stāstījumu elementiem, tādējādi atdzīvinot atsevišķus "atmiņas punktus" un padarot tos klātesošus mūsdienu kultūrā.

Pirmo grāmatu veidos vairākas sadaļas par laika periodu no 19. gadsimta līdz Otrajam pasaules karam, savukārt otrajā grāmatā tiks pētīta Liepāja pēc Otrā pasaules kara līdz pat mūsdienām.

Pirmajā grāmatā tiks izcelta Liepājas atvērtība pasaulei – Liepājas – Romnu dzelzceļa izveide, ostas attīstība, Karostas izbūve, kuģu satiksme uz Ņujorku, Londonu, Kopenhāgenu, straujā arhitektūras attīstība un jūgendsila izpausmes. Tāpat paredzēts raksturot kūrorta attīstību Liepājā, profesionālo kultūras institūciju veidošanos, pievērsties Liepājas nozīmei valstiskuma veidošanas ceļā un pētīt multikulturālās sabiedrības ietekmi uz mūsu pilsētas attīstību.

Otrajā grāmatā paredzēts atklāt Liepājas zaudējumus abu okupācijas režīmu ietekmē, pievēršoties deportācijām, holokaustam, emigrācijai no Liepājas 1944. gadā un čekas darbībai. Nodaļā "Rietumiem noslēgtā, Austrumiem atvērtā Liepāja" tiks pētīti padomju laika jaunieviesumi, bet nodaļā "Brīvības dzīsla aiz dzelzs priekškara" tiks aplūkotas visas tās norises, kas pakāpeniski veicinājušas Atmodas tuvošanos un nonākšanu līdz mūsdienu Liepājas identitātei.

Izdevumu plānots izdot latviešu un angļu valodās, tirāža – 5000 grāmatas. Grāmatas būs paredzētas gan kā reprezentatīva dāvana sadarbības partneriem un pilsētas viesiem, gan ikvienam pieejamas iegādei Latvijas grāmatnīcās un dažādās vietās Liepājā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !