Foto: Publicitātātes foto

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) izsludinājusi koncertzāles "Lielā ģilde" restaurācijas un pārbūves darbu projektē-būvē iepirkumu, portālu "Delfi" informē VNĪ pārstāvji.

Līguma ietvaros plānots papildināt jau izstrādāto būvprojektu, paredzot energoefektivitātes pasākumus – logu restaurāciju un jumta siltināšanu virs Lielās zāles, kā arī īstenot jau izstrādāto būvprojektu. Projekta rezultātā tiks uzlabota ēkas energoefektivitāte samazinot primārās enerģijas patēriņu par vismaz 20%, pārbūvēta Lielā zāle, palielinot tās kapacitāti un uzlabojot akustiku, kā arī ēka tiks pielāgota cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, norāda VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Projekta mērķis ir saglabāt un attīstīt nozīmīgu kultūras mantojumu – valsts nozīmes arhitektūras pieminekli Lielo ģildi, izveidojot Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vajadzībām piemērotu infrastruktūru. Pārbūves un restaurācijas laikā plānots pilnībā saglabāt ēkas autentiskumu, respektējot oriģinālo materiālu, tehnoloģiju un vēsturisko būvniecības paņēmienu lietojumu, kā arī uzlabot energoefektivitāti.

Iepirkumā izsludināto darbu veikšanai būvkomersanti var pieteikties līdz 2023. gada 12. decembrim elektroniskajā iepirkumu sistēmā eis.gov.lv.

"Lielā ģilde nav tikai ēka – tā ir mūsu kultūras identitātes atspoguļojums, ko mēs cenšamies padarīt pieejamu visiem. Mūsu mērķis nav tikai ēkas fiziskās uzlabošanas aspekti, bet arī tās pieejamība dažādām auditorijām. Restaurācijas un pārbūves projekta rezultātā ne tikai atjaunosim ēkas vēsturisko autentiskumu, bet arī radīsim jaunas iespējas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām piedalīties kultūras notikumos. Tas ir solis uz priekšu, nodrošinot mūsu kultūras mantojuma pieejamību visiem, neskatoties uz iespējām vai ierobežojumiem," norāda J. Gavrilova.

Projekta ietvaros tiks radīti jauni kultūras pakalpojumi: koncertzālē "Lielā ģilde" notiekošie pasākumi būs pieejami cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo īpaši vājdzirdīgajiem klausītājiem, koncertzālē notiekošos koncertus un pasākumus būs iespējams profesionāli ierakstīt, padarot tos pieejamus visplašākajai sabiedrībai un saglabāt nākamajām paaudzēm, koncertzāles jaunais aprīkojums ļaus papildināt tur notiekošo pasākumu klāstu ar populāro mūziku, piemēram, kora vai džeza koncertiem.

Lielās ģildes attīstības projekta realizācijā kopumā plānots ieguldīt ap 14 miljoniem eiro, ko Kultūras ministrija piesaistījusi Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 1.2. reformu un investīciju virziena "Energoefektivitātes uzlabošana" 1.2.1.4.i. investīcijas "Energoefektivitātes uzlabošana valsts sektora ēkās, t. sk. vēsturiskajās ēkās"; un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Vietējās teritorijas integrētās sociālās, ekonomiskās un vides attīstības un kultūras mantojuma, tūrisma un drošības veicināšana pilsētu funkcionālajās teritorijās" 5.1.1.5. pasākuma "Unikāla Eiropas mēroga kultūras mantojuma atjaunošana, lai veicinātu to piekļūstamību, attīstot kultūras pakalpojumus" programmu ietvaros.

Lielā ģilde ir viena no vecākajām un interesantākajām Rīgas ēkām, te atrodas viena no senākajām un skaistākajām Rīgas koncertzālēm. Ēka ir XIV gs. kultūrvēsturisks piemineklis. Laika gaitā nams ticis vairākkārt paplašināts. Ārējo izskatu visbūtiskāk mainīja barokālās fasādes izbūve 1697. gadā, bet iekštelpas pārveidotas vairākas reizes, piemērojoties nama dažādajām funkcijām. Šodien Lielā ģilde ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mājvieta. Ņemot vērā ēkas īpašo statusu, lai saglabātu kultūras mantojumu un ēkas arhitektonisko vērtību, tās atjaunošanas procesam ir īpašas prasības, un tam jānotiek sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!