Foto: DELFI
Cilvēkam, kurš dzīvo ar propagandu un saka lietas, ko Lietuvas sabiedrība neatbalsta, nevajadzētu būt valsts pasei, kas saņemta kā privilēģija, otrdien, 14. novembrī, paziņoja Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte, komentējot situāciju ar Krievijas balerīnu Ilzi Liepu (attēlā), kuras tēvs ir latviešu baletdejotājs Māris Liepa.

Tā kā Liepa, kas ir Krievijas un Lietuvas dubultpilsone, paudusi atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā un diktatoram Vladimiram Putinam, Lietuvas varasiestādes ir sākušas procedūru, lai atņemtu balerīnai Lietuvas pilsonību, kas viņai piešķirta par īpašiem nopelniem.

Šimonīte žurnālistiem norādīja, ka Lietuvas pase starptautiski tiek uzskatīta par "vērtīgu pasi, labu pasi", tādēļ ir jāizvērtē, vai cilvēks, kurš Lietuvas pilsonību ieguvis nevis piedzimstot, bet citu iemeslu dēļ, patiešām "var būt šīs pases turētājs, var to izmantot un varbūt saņemt zināmas privilēģijas pasaulē", vienlaikus izsakoties vai rīkojoties pretrunā ne tikai ar Lietuvas oficiālo pozīciju, bet, "visticamāk, arī pretrunā ar visas sabiedrības pozīciju par to, kas notiek Ukrainā".

Lietuvas valdības vadītāja par nožēlojamu nosauca situāciju, kad mākslas pārstāvji, kuriem, viņasprāt, savā būtībā vajadzētu iedziļināties lietās, nespēj izprast propagandu un dzīvo ar to, "vainojot upuri par to, kas ar viņu tiek darīts noziedzīgā veidā".

Viņa uzsvēra, ka, lai gan ir Lietuvas pilsoņi, kuri arī domā un runā līdzīgi, viņu situācija atšķiras ar to, ka tā ir viņu vienīgā pilsonība, kas iegūta piedzimstot, nevis kā privilēģija.

"Bet gadījumos, kad šī pilsonība tiek piešķirta kā sava veida privilēģija, es domāju, ka institūcijām, kuras saskaņā ar likumu ir pilnvarotas izskatīt šādu jautājumu, noteikti ir tiesības to izskatīt," paziņoja Šimonīte.

Lietuvas sabiedriskā televīzija vēstīja, ka intervijā Krievijas propagandistiskajam "YouTube" kanālam "Empatija Manuči" ("Эмпатия Манучи") Liepa nosodīja Baltijas valstu rīcību un atbalstīja Putina sākto karu Ukrainā.

Baletdejotāja intervijā sacīja, ka viņai neesot šaubu par Putina teikto.

"Man nav nekādu šaubu par to, ko saka mūsu prezidents. Lai gan tieši no otras puses teic, ka mēs esam apstulbināti un ka Kremlis mums ir aizmiglojis smadzenes. Bet tā ir katra cilvēka lieta un katra cilvēka izvēle. Man šķiet, ka tikai tagad mēs visi beidzot lieliski un precīzi saprotam, ka tā ir (..) mūsu dziļāko vērtību konfrontācija. Diemžēl Ukraina ir kļuvusi par maiņas monētu (..), bet mums nav citas izejas," teica Liepa, paskaidrojot, kāpēc viņa atbalsta "īpašo militāro operāciju", kā Krievijas propaganda dēvē iebrukumu Ukrainā.

"Man ir ļoti kauns par tām [Baltijas valstīm] un ļoti skumji. (..) Mēs ļoti labi saprotam, ka diemžēl tauta kļūst par ķīlnieku nelielai cilvēku grupai. Mums ir bezgala paveicies, ka mums ir tāds līderis kā Vladimirs Vladimirovičs Putins, kurš kalpo savai tēvzemei, ir uzticīgs savam pienākumam," jautāta par padomju pieminekļu nojaukšanu un krievu kultūras ierobežošanu Baltijas valstīs, sacīja Liepa.

Pēc šiem izteikumiem Iekšlietu ministrija deva rīkojumu Migrācijas departamentam sākt procedūru, lai atņemtu balerīnai Lietuvas pilsonību.

Māris Liepa ir dzimis Latvijā, taču padomju laikā savu karjeru veidoja galvenokārt Maskavā. Ilze Liepa, kas dzimusi Māra Liepas laulībā ar krievu aktrisi Margaritu Žigunovu, ir Krievijas pilsone. 2000. gadā viņai izņēmuma kārtā tika piešķirta Lietuvas pilsonība par to, ka viņa vairāk nekā desmit gadus dejojusi kopā ar lietuviešu baletdejotāju Petru Skirmantu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!