Foto: DELFI
Līdz "Positivus" festivāla startam vairs netiek skaitītas dienas, bet gan stundas – tā ir nedēļas nogale, kuru atceroties, droši vien daudzi vēlāk pārlaiž ziemas tumšos vakarus un veldzējas vasarā gūtajos piedzīvojumos un muzikālajos atradumos.

Tomēr, lai cik liela izklaide būtu festivāls, tas reizē ir arī smags darbs, jo īpaši mūzikas gardēžiem. Tāpēc jau laikus atzīmējiet tos muzikālos mirkļus, ko noteikti negribat palaist garām. Nelielai iedvesmai esam sagatavojuši "Delfi maģīša" "Positivus" speciālizlaidumu, ar 15, mūsuprāt, interesantākajiem vārdiem no šī gada festivāla piedāvājuma.

Skaidra lieta, ka jāauro līdzi "Under neon loneliness ...motorcycle emptiness..." vai "...everybody's changing/And I don't feel the same...""Manic Street Preachers" un "Keane" koncertos. Obligāti jātur pie rokas kabatlakats kaut kur pūlī pie Demjena Raisa. Jābūt gataviem kaut kur Salacgrīvas priedēs sastapt King Charles, vai vai jūrā peldēties līdzās daiļajām grupas "Sus Dungo" jaunkundzēm. Tomēr, ja nav īsti pārliecības, kurā brīdī vēl noteikti jābūt pie skatuves un, ko nedrīkst palaist garām, iespējams, noderēs šis mazais ceļvedis.

'Mācītājs on Acid'

Klaida latviešu grupa, kas pašmāju pagrīdes mūzikas mīļotāju vidū ieguvusi teju vai kulta statusu. Turklāt, lai arī grupas līderis Kristaps Krēsliņš jau vairākus gadus dzīvo Latvijā un saimnieku savā krogā "Aptieka", "Mācītājs on Acid" Latvijā nav koncertējusi kopš 1993. gada.

"BOOM! Pašā vasaras viducītī, pēc 11 gadu prombūtnes, Latvijas gaisu brauc pabojāt romantiski psihodēliskie grandžeri "Mācītājs on Acid"! Jāatdzīst, ka ievērības cienīga ir ne tikai vīru uzticība Latvijai(viņi kaut kādi Amerikas latvieši), bet viņi arī prot šarmēt publiku ar teatrālo uzvedumu uz skatuves," šādu paziņojumu Latvijas mediji saņēma jūnija sākumā.

Šovasar būs piektā reize kopš 1991.gada MOA dibināšanās, kad šie hipiji atgriežas Latvijā. Aprīļa beigās grupa tikās Filadelfijā, lai ierakstītu trīs jaunas dziesmas - "Čuguna bizness", "Krūmiņkundze" un "Megafons". Šīs dziesmas kopā ar vecajām MOA emozinģēm skanēs šīs vasaras festivalos un uzstāšanās festivālā "Positivus" būs pirmais koncerts šajā "Mācītājs on Acid" Latvijas turnejā.

'Mācītājs on Acid' uzstāšanās 22. jūlijā plkst.1:30 uz "I Love You" skatuves

'The Vaccines'

Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, to var teikt arī par šo Londonas kvartetu ''The Vaccines'', kas šobrīd ir viens no aktuālākajiem un pieprasītākajiem jaunās rokmūzikas kolektīviem.

Pagājušogad izdevuši savu debijas ierakstu, kurš ticis pie daudzu kritiķu atzinības, veiksmīgi aizvadījuši koncertus dažādos mūzikas festivālos un tagad ir pienācis laiks, kad arī "Positivus" apmeklētājiem būs iespēja skatīt vaigā šo enerģisko kolektīvu.

Savā skanējumā puiši veiksmīgi apvieno postpanka un britroka žanra estētiku. Raupjas ģitāru partijas, aktīvi bungu ritmi un diezgan primitīvas, taču ļoti iedarbīgas melodijas piepilda lielāko daļu grupas skaņdarbu. Runājot par to, ko mēs varētu sagaidīt no šīs četrotnes koncerta, skaidrs ir fakts, ka būs karsti, skaļi un ikviens klausītājs varēs novērtēt ''The Vaccines'' vienkāršo, patieso un viennozīmīgi spēcīgo skatuves harismu. Tieši tas, kas vajadzīgs šajā saulainajā vasarā!

"The Vaccines" uzstāšanās 21. jūlijā plkst. 21:00 uz TELE2 skatuves

'Wild Beasts'

Izsmalcinātu, gaisīgu sajūtu piepildītu koncertu "Positivus" apmeklētājiem piedāvās mazpilsētas Kendelas puišu kolektīvs ''Wild Beasts''.

Šis kvartets vairāku gadu laikā ir noslīpējis savu oriģinālo stilu un ar katru jaunu ierakstu ir pilnveidojuši savu skanējumu. Svarīgs ir fakts, ka šis kolektīvs ir vienmēr bijis neatkarīgs un spējis iet laikam cauri saglabājot savu īpatnību, vienkāršību un patiesumu.

Muzikāli ''Wild Beasts'' skaņdarbi ir piepildīti ar atmosfēriskām ģitāru partijām, interesantiem, āfrikāniski moderniem bungu ritmiem un, protams, abu vokālistu savstarpējo saskaņu. Dziedāšanas maniere un balss tembri puišiem ir patiesi atšķirīgi - Toma Fleminga samtainais bass, kurš bieži vien sasaucas ar ''Antony and the Johnsons'' vokālo līniju un Heidena Torpa kolorītais falsets.

"Wild Beasts" uzstāšanās 21. jūlijā, plkst.20:00 uz Nordea skatuves.

'Deskalighters'

Sakiet, bez ska nav ballītes, bez"Voiceka" nav ballītes? Un pašmāju grupa "Voiceks Voiska" kopš pagājušā gada vasaras ni un ni? Viss nav gluži tā kā tas izskatās. Daļa "Voiceka" dalībnieku izveidojuši grupu " Deskalighters" un, protams, labākajās ska tradīcijās gatavi nokausēt ikvienu dejotāju līdz absolūtam pagurumam.

Vai izskanēs Latvijas ska pionieru leģendārās dziesmas par Ludi, vai Kamieli vārdā Rasta, solīt nevar, bet to, ka ska nevaid miris un "Deskalighters" jau pašā festivāla pirmās dienas sākumā liks trūkties tavām melnbalti rūtotajām deju kedām varm apsolīt par visiem 100 procentiem.

'Niki and The Dove'

Festivāla pirmajā dienā mums būs iespēja baudīt smalku Skandināvijas šarmu, kas strāvos no jaunā Zviedrijas elektropopa kolektīva "Niki and The Dove".

Grupas pavisam svaigais debijas albums ''Instinct'' strauji ieguvis daudzu kritiķu un klausītāju mīlestību. Iemesls? Pavisam vienkāršs, grupa ir atradusi veiksmīgu ceļu, kurš savij kopā gan mūsdienīgu, gan senāku laiku elektroniskās popmūzikas žanra elementus un to visu iekļāvuši patiesi veiksmīgos un saturiski interesantos skaņdarbos, kuri paliek klausītāja atmiņā jau ar pirmo noklausīšanās reizi.

''Niki and The Dove'' skanējums balstās uz dažādu elektronisku skaņu un ritmu pavadījuma, kuram pāri plūst vokālistes Malinas Dālstromas savdabīgā balss tembra melodijas. Šis koncerts liks jums aizmirsties un ļauties brīnišķīgai atmosfērai Salacgrīvas skaistajā jūras piekrastē.

"Niki and the Dove" uzstāšanās 20. jūlijā, plkst.20:45 uz TELE2 skatuves.

SBTRKT

Rotājies ar āfrikanisku sejas masku mūziķis Ārons Džeroms jeb projekts SBTRKT būs viens no iespaidīgākajiem festivāla viesiem.

Tieši šis mākslinieks pagājušogad laida klajā vienu no spēcīgākajiem elektroniskās mūzikas žanra albumiem. Skanējuma ziņā SBTRKT savos skaņdarbos lieliski apvieno gan RnB, hip-hop, jungle un dabstep žanra iezīmes, radot krāsainas skaņu sienas, kuras papildinātas ar bagātīgiem ritma zīmējumiem.

Atšķirībā no daudziem citiem šī žanra pārstāvjiem, kuri savos koncertos ir slēpušies aiz lieliem skaļruņu, pulšu stāviem un praktiski radot sajūtu, ka atrodies vienkāršā diskotēkā, šis kolorītais mākslinieks spēj piedāvāt aizraujošas dzīvās performances, kurās pats sēdies pie bungām un ar talantīgā britu dziedātāja un taustiņinstrumentālista Sampha palīdzību teicami izpilda šī projekta lieliskās oriģinālkompozīcijas.

SBTRKT uzstāšanās 21. jūlijā, plkst.19:15 uz TELE2 skatuves.

'Friendly Fires'

Kā vieni no galvenajiem festivāla viesiem tiek stādīti priekšā Hertfordšīras discopunk trijotne ''Friendly Fires'', kuri savā pastāvēšanas laikā jau ir stabili sevi ierindojuši starp labākajiem jaunās paaudzes kolektīviem.

Spēcīgs debijas ieraksts, kurš bija piesātināts ar patiesi veiksmīgiem singliem kā ''Paris'', ''Jump in the Pool'', ''Skeleton Boy'' ļāva šiem puišiem strauji kļūt atpazīstamiem arī ārpus Anglijas robežām. Šobrīd ar savu otro studijas ierakstu ''Pala'' bagāžā, grupa turpina priecēt klausītājus lielākajos mūzikas festivālos un šovasar paviesosies ari pie mums, Salacgrīva.

Viennozīmīgi, šis enerģiskais trio dos iespēju visiem ļauties saulaini karstos deju ritmos un sagādās patiesi kvalitatīvu muzikālo baudījumu.

'Friendly Fires' uzstāšanās 20. jūlijā, plkst.23:30 uz TELE2 skatuves.

Lucy Rose

Ar sirsnīgu, patiesu un izjustu priekšnesumu festivāla apmeklētājus priecēs jaunā, indī mūzikas žanra uzlecošā zvaigzne, britu solo māksliniece Lūsija Rouza.

Trausla vienkāršība, maigums un mierpilna noskaņa piepilda lielāko daļu dziedātājas skaņdarbu. Kaut arī Lūsijas debijas albums vēl ir tapšanas stadijā, talantīgā māksliniece ar savām elegantajām melodijām un brīnišķīgo balss tembru jau ir paguvusi sevi pierādīt dažādos koncertos, festivālos un akustiskās ierakstu sesijās, tādējādi iegūstot daudzu klausītāju mīlestību.

Viennozīmīgi, šis koncerts ļaus jums ievilkt elpu no festivāla skaļajiem priekšnesumiem un izbaudīt skaistu noskaņu pasauli, kuru spēs radīt šī vienkāršā meitene no Londonas.

Lūsijas Rouzas uzstāšanās 20. jūlijā plkst.18:30 uz TELE2 skatuves.

'Vondelpark'

Noslēpumainais Londonas elektroniskā indipopa trio ''Vondelpark'' šovasar "Positivus" festivāla apmeklētajiem piedāvās izbaudīt atmosfērisku ceļojumu sava sapņainajā skaņu pasaulē.

Līdz šim grupas bagāžā ir divi nelieli EP izdevumi, kurus augsti novērtējuši daudzi mūzikas kritiķi, liekot lielas cerības uz šī kolektīva turpmāko karjeru. Šīs daudzsološās trijotnes mūzika ir tikpat relaksējoša un mierīga kā Vondelparks Amsterdamas centrā, no kura arī puiši ir aizguvuši savu grupas nosaukumu.

Kaut arī ierakstā ''Vondelpark'' izklausās pietiekami elektroniski, savos koncertos ar dzīvajiem instrumentiem viņi spēj radīt to pašu skanējuma efektu un kopējo baudījumu. Viennozīmīgi, viens no koncertiem, kuru iesaku nepalaist garām.

'Skyforger'

Šogad lielās skatuves mākslinieku gods ticis divām pašmāju grupām – šobrīd zenītā esošajiem "Instrumentiem" un līdz šim "Positivus" skatuves grīdu nebaudījušajiem "Skyforger" vīriem.

To, kā Shipsi un Reynsi pārsteigs festivāla apmeklētājus, aptuveni varam nojaust – abi mākslinieki ar visdažādākajām galvas rotām un pavadoņu svītu uzstājušies festivālā jau iepriekš. Turklāt šajā reizē vizuāli sagaidāms līdzīgs priekšnesums kā ziemā "Arēnā Rīga".

Savukārt "Skyforger" festivālā "Positivus" būs absolūts jaunums. To kā rūdītie, daudz un dažādu publiku redzējušie Latvijas pagan metal grandi tiks galā ar "Positivus" audiotoriju noteikti būs visnotaļ interesanti paskatīties. Turklāt grupu noteikti ir vērts redzēt, jo "Skyforger" Latvijā koncertē salīdzinoši reti un sava žanra paraugs ne tikai Baltijā, bet arī krietni plašākos ūdeņos.

To, ko domā fīrers par "Skyforger" uzstāšanās laiku, droši vien jau kaut kur globālajā tīmeklī esat redzējuši. Tāpēc par spīti – jābūt visiem!

"Skyforger" uzstāšanās 21. jūlijā uz Tele 2 skatuves plkst.14:45

'2:54'

Māsu Hannas un Koletes Turlovu duets "2:54" līdz šim "Positivus" mākslinieku vidū bijis salīdzinoši maz izcelts. Taču, ļoti iespējams, šis varētu kļūt par vienu no izsmalcinātākajiem festivāla koncertiem.

Lai gan abu māsu kopprojekts pastāv vien nepilnus divus gadus, tā debijas albums "2:54" jau ir spoži novērtēts dažādos respektablos indie un popmūzikas izdevumos.

Lai raksturotu jaunus māksliniekus, allaž pieņemts tos ar kādu salīdzināt, tad lūdzu – viņās ir kaut kas no Džarbo (ex "Swans") nolemtības, kaut kas no Elizabetes Freizeres (ex "Cocteau Twins") trausluma un kaut kas no viņu īru "māsu" Šineidas O'Konoras un Doloresas O'Riordanas asinīm.

'2:54' uzstāšanās 20. jūlijā plkst.20:00 uz Nordea skatuves.

'Ewert and the Two Dragons'

Kaimiņzemes Igaunijas jaunās, uzlecošās zvaigznes, kas var lepoties ar faktu, ka atrodas Latvijas neatkarīgās izdevniecības "I Love You Records" paspārnē.

Par savu albumu "Good Man Down" grupa"Ewert and the Two Dragons" šogad saņēma piecas Igaunijas mūzikas gada balvas un šobrīd pamatoti dēvējama par spožāko mūsu kaimiņu muzikālo pērli, kas mērķtiecīgi un nu jau arī diezgan strauji bruģē ceļu uz panākumu Olimpu Ziemeļvalstīs un, droši vien arī citur.

"Ewert and the Two Dragons" jau vairākkārt uzstājusies gan "Positivus" festivālā, koncertzālē "Palladium" gan citviet. Grupa kopumā ir labi zināma Latvijas klausītājiem un kāpēc gan to nepaklausīties arī šajā reize?

"Ewert and the Two Dragons" uzstāšanās 21. jūlijā uz Tele 2 skatuves plkst.17:45

Jamie N Commons

Ar veca vīra dzīves pieredzi un viedumu skan Jamie'n'Commons balss, lai gan jaunajam cilvēkam ir vien 23 gadi. Pieverot acis, varētu domāt, ka uz skatuves atrodas kāds no Toma Veitsa vai Džonija Keša laikabiedriem.

Blūza un country noir noskaņās tiek stāstīti jaunam cilvēkam neraksturīgi stāsti - par Dieva sodu, reliģiju, sātana apsēstību un degšanu elles liesmās. Kā nereti izteikušies kritiķi, viņš aizsāk jaunu blūza ēru un mums ir iespēja būt tā lieciniekiem klātienē.

Jamie N Commons uzstāšanās 21. jūlijā, plkst.17:00 uz Nordea skatuves.

Mimicry

Kādi izskatās hipsteri pie kaimiņiem? Aizejiet festivālā uz igauņu dueta "Mimicry" koncertu.

Eklektiska elektronika un jaudīgs izpildījums, apmēram tā varētu raksturot mūsu kaimiņu mūziķus. Ja tev patīk "Sleigh Bells" vai "We Have Band", tad noteikti jutīsies kā zivs ūdenī arī šajā koncertā.

"Mimicry" uzstāšanās 21.jūlijā, plkst.00:45 uz "I Love You" skatuves.

'The Sound Poets'

Gandrīz droši – šis ir nākamo gadu lielo skatuvju vārds. Hītu "Kalniem pāri", "Emīlija", un citu dziesmu autori "The Sound Poets" kopš pagājušā gada "Positivus" piedzīvojuši daudz, tāpēc, paredzams, uz skatuves kāps ar daudz lielāku pašpārliecinātību kā jebkad agrāk.

Šos puišus šovasar uz lielām skatuvēm vēl redzēsim, bet vai tik tuvu un personiski kā nelielajā "I Love You" teltī "Positivus" festivālā?

"The Sound Poets" uzstāšanās 21. jūlijā, plkst.22:00 uz "I Love You" skatuves.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!