Foto: Arhīva foto

Naktī no 3. uz 4. jūliju mūžībā devies pianists un koncertmeistars Mārtiņš Zilberts, informē viņa piederīgie.

Mārtiņš Zilberts (08.12.1977.–04.07.2024) bija pianists, kura profesionālo darbību droši var saukt par teju visaptverošu. Kā solists viņš ir vairākkārt uzstājies ar Latvijas Nacionālās Operas un Baleta (LNOB) orķestri, kā arī Jelgavas un Ventspils kamerorķestriem. Viņš sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO) un kamerorķestri "Sinfonietta Rīga". Kā viens no visaktīvāk koncertējošiem pianistiem – koncertmeistariem Latvijā – Mārtiņš Zilberts bija daudzu patstāvīgu kamermūzikas projektu dalībnieks un dibinātājs. To lokā jāmin LNSO klaviertrio, kā arī ansambļi "Brokastis četratā", "Undertango" u. c., kas atskaņo mūziku no klasikas līdz pat "crossover" žanram.

2020. gadā Mārtiņš Zilberts tika nominēts valsts augstākajam apbalvojumam mūzikā – Lielajai mūzikas balvai 2019 par izcilu darbu kameransamblī, savukārt 2018. gadā viņš saņēma Latvijas Nacionālās operas fonda balvu par izcilu sniegumu gada garumā.

Neatņemama pianista darbības sfēra bija regulāra sadarbība ar daudziem dziedātājiem solistiem, viņu vidū bijuši Inga Kalna, Liene Kinča, Kristīne Opolais, Aleksandrs Antoņenko, Egils Siliņš, Asmika Grigorjana (Asmik Grigorian), Irēne Teorina (Irene Theorin), Andreass Bauers Kanabass (Andreas Bauer Kanabas).

Koncertdzīve, uzstājoties kā solistam ar orķestri vai kamermūzikas žanrā, no regulāriem priekšnesumiem Lielajā Ģildē, Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī un citviet Latvijā Mārtiņu Zilbertu aizveda arī līdz koncertiem Eiropā, Japānā, Islandē un Kanādā.

Jau kopš 2008. gada Mārtiņš Zilberts bija LNOB galvenais solistu koncertmeistars. Viņš nenogurstoši turpināja dalīties ar savām zināšanām, esot kameransambļa un klavierpavadījuma katedras docents JVLMA (2008), kur strādāja jau kopš 1999. gada.

Latvijas Radio fonotēkā glabājas daudzi Mārtiņa Zilberta ieskaņojumi – solopriekšnesumos, kamermūzikas ierakstos sadarbībā ar vokālistiem un instrumentālistiem.

Mārtiņš Zilberts ir dzimis Rīgā, Latvijā, pianistu Lolitas Detlavas (Puķes) un Venta Zilberta ģimenē. Mācījies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Ilzes Juriksones. Ar izcilību 2000. gadā absolvējis profesora Arņa Zandmaņa klasi JVLMA. Savukārt maģistra grādu Mārtiņš Zilberts 2002. gadā ieguvis kameransambļa specialitātē, absolvējot profesores Guntas Rasas (Sproģes) klasi.

Mārtiņš Zilberts bija precējies ar LNSO čellisti Daci Zālīti-Zilberti.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!