Foto: Krista Dzudzilo. Skats no Valmieras teātra izrādes "Jāzeps un viņa brāļi"

Trešdien, 19. jūnijā, Latvijas Teātra darbinieku savienība (LTDS) sadarbībā ar Kultūras ministriju un Borisa un Ināras Teterevu fondu preses konferencē paziņoja 2023./2024. gada sezonas Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" nominantus 14 kategorijās.

Šī gada ceremonija, kas kā ierasts notiks 23. novembrī, tiks aizvadīta atjaunotajā Valmieras teātrī, kas plašākai publikai durvis vērs šoruden. "Spēlmaņu nakts" balvas – "Skatuves naglas" – tiks pasniegtas 31. reizi.

Valmieras teātris savā simtgades sezonā ir "Spēlmaņu nakts" līderis. Valmieras teātrī tapušais Ineses Mičules iestudējums "Jāzeps un viņa brāļi" kopumā nominēts deviņās dažādās kategorijās, tai skaitā "Gada lielās formas izrāde", bet Reiņa Suhanova "Pazudušais dēls" saņēmis septiņas nominācijas, tai skaitā "Gada mazās formas izrāde". Abu šo iestudējumu autori pretendē arī uz "Labākā režisora" titulu. Tāpat "Spēlmaņu nakts" balvai kategorijā "Gada izrāde bērniem un pusaudžiem" ir nominēta Valmieras vasaras teātra festivālā tapusī "Es arī te, kas man ir jādara", ko veidojušas Endīne Bērziņa un Sabīne Alise Ozoliņa.

Otra nominācijām bagātākā izrāde ir Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra "Vecās dāmas vizīte", kas kopumā uz "Spēlmaņu nakts" balvām pretendē astoņās kategorijās. Iestudējums pretendē uz balvu arī vienā no galvenajām kategorijām "Gada lielās formas izrāde", bet tās autore Indra Roga – uz gada labākās režisores titulu.

Preses konferenci vadīja LTDS valdes priekšsēdētājs Ojārs Rubenis, kurš akcentēja, ka bez atbalstītāju ieguldījuma ceremoniju noorganizēt būtu ļoti grūti. Viņš pateicās 2023./2024. gada "Spēlmaņu nakts" žūrijas komisijas locekļiem – žūrijas komisijas priekšsēdētājam, teātra kritiķim, laikraksta "Diena" žurnālistam Atim Rozentālam, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniecei, teātra kritiķei Kitijai Balcarei, teātra kritiķei un interneta žurnāla "Satori" redaktorei Annai Andersonei, teātra zinātniecei Evitai Mamajai, teātra un dejas kritiķei Ditai Jonītei, teātra režisorei un pedagoģei Mārai Ķimelei un teātra režisoram un pedagogam Jurim Rijniekam.

Ņemot vērā lielo dramaturģijas jaundarbu pienesumu Latvijas teātros šajā sezonā, kas ir vērtējama kā ļoti pozitīva tendence, pretendenti nominācijā "Gada jaundarbs dramaturģijā" tiks paziņoti rudenī. Ir nepieciešams ilgāks laiks, lai kvalitatīvi izvērtētu visas lugas, tāpēc žūrija tam veltīs laiku vasarā, pauda Rubenis.

Preses konferencē tika nosaukts arī nākamās (2024./2025. gada) sezonas "Spēlmaņu nakts" žūrijas komisijas sastāvs: Zane Radzobe, Henrieta Verhoustinska, Ieva Rodiņa, Ilze Kļaviņa, Guna Zeltiņa, Ingrīda Vilkārse, Herberts Laukšteins, Sandra Krastiņa, Tomass Pildegovičs.

"Spēlmaņu nakts" 2023./2024. gada sezonas nominanti.

Gada mazās formas izrāde

"Gaišās naktis" (Liepājas teātris, režisore Kristīne Brīniņa)
"Maigā vara" (Latvijas Nacionālais teātris, režisors Matīss Kaža)
"Milžu cīņas" (Jaunais Rīgas teātris, režisore Marija Linarte)
"Monstera Deliciosa" (Ģertrūdes ielas teātris, alternatīvais kamermūzikas festivāls "Sansusī", Real Life Company (Igaunija), Paides teātris (Igaunija), režisore Barbara Lehtna)
"Pazudušais dēls" (Valmieras drāmas teātris, režisors Reinis Suhanovs)

Gada lielās formas izrāde

"Jāzeps un viņa brāļi" (Valmieras drāmas teātris, režisore Inese Mičule)
"Latviešu raķetes" (Liepājas teātris, režisors Regnārs Vaivars, režisora asistents Mārtiņš Kalita)
"Melnais gulbis" (Jaunais Rīgas teātris, režisors Alvis Hermanis)
"Spīdolas nakts" (Dailes teātris, režisors Viesturs Kairišs)
"Vecās dāmas vizīte" (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, režisore Indra Roga)

Gada izrāde bērniem un/vai pusaudžiem

"Ahilleja papēdis" (Liepājas Leļļu teātris, režisore Anta Priedīte)
"Bilžu vakars ar Sprīdīti" (Jaunais Rīgas teātris, režisors Jēkabs Nīmanis)
"Es arī te, kas man ir jādara" (Izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, Valmieras drāmas teātris, režisore Endīne Bērziņa, līdzrežisore Sabīne Alise Ozoliņa)
"Ērces" (Teātra trupa Kvadrifrons, režisore Paula Pļavniece)
"Sibīrijas haiku" (Latvijas Leļļu teātris, režisors Valters Sīlis)

Gada režisors

Alvis Hermanis ("Melnais gulbis", Jaunais Rīgas teātris)
Viesturs Kairišs ("Spīdolas nakts", Dailes teātris)
Inese Mičule ("Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Indra Roga ("Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
Valters Sīlis ("Sibīrijas haiku", Latvijas Leļļu teātris)
Reinis Suhanovs ("Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)
Regnārs Vaivars ("Latviešu raķetes", Liepājas teātris)

Gada aktrise

Dana Bjorka (Klāra Cahanasjana izrādē "Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
Inese Kučinska (Emīlija (Berta) izrādē "Svešā āda", Liepājas teātris)
Ilze Ķuzule-Skrastiņa (Lomas izrādē "Visas viņas", Dailes teātris)
Māra Mennika (Roplainiete izrādē "Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)
Ieva Segliņa (Margarita izrādē "Meistars un Margarita", Dailes teātris)

Gada aktieris

Maksims Busels (Eižens Finks iestudējumā "Sfinksa", Producentu grupa 7)
Mārtiņš Kalita (Rolands Upatnieks izrādē "Latviešu raķetes", Liepājas teātris)
Arturs Krūzkops (Rainis izrādē "Spīdolas nakts", Dailes teātris)
Mārtiņš Meiers (Jāzeps izrādē "Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Kaspars Znotiņš (Dostojevskis/Miškins izrādē "Melnais gulbis", Jaunais Rīgas teātris)

Gada aktrise otrā plāna lomā

Baiba Broka (Lizaveta Jepančina izrādē "Melnais gulbis", Jaunais Rīgas teātris)
Jana Čivžele (Pamāte izrādē "Bilžu vakars ar Sprīdīti", Jaunais Rīgas teātris)
Evija Krūze (Māte izrādē "Ugunsseja", Latvijas Nacionālais teātris)
Inese Pudža (Asnate izrādē "Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Elīna Vāne (Aža izrādē "Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)

Gada aktieris otrā plāna lomā

Volodimirs Gorislavecs (Birģermeistars izrādē "Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
Rihards Jakovels (Jūda izrādē "Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Ivars Krasts (Džeksons izrādē "Pelikāni un vīnogas", Jaunais Rīgas teātris)
Kārlis Reijers (Mihails Čehovs izrādē "Pīters Pens. Sindroms", Latvijas Nacionālais teātris)
Artūrs Skrastiņš (Poncijs Pilāts izrādē "Meistars un Margarita", Dailes teātris)

Gada jaunais skatuves mākslinieks

Aksels Aizkalns (Jāzeps izrādē "Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Kārlis Artejevs (Andris izrādē "Gaišās naktis", Liepājas teātris)
Endīne Bērziņa (Režija izrādei "Es arī te, kas man ir jādara", izrāde tapusi Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros, Valmieras drāmas teātris)
Kārlis Ērglis (Maikls Alīns izrādē "Ziloņa dziesma", Liepājas teātris)
Matīss Kaža (Režija izrādē "Maigā vara", Latvijas Nacionālais teātris)
Adriāns Toms Kulpe (Scenogrāfija izrādē "Ugunsseja", Latvijas Nacionālais teātris)
Krišjānis Strods (Krustiņš izrādē "Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)
Madara Viļčuka (Elizabete, Roza izrādē "Wintera stāsts", Dailes teātris)

Gada scenogrāfs

Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo ("Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Ieva Jurjāne ("Spīdolas nakts", Dailes teātris)
Valters Kristbergs ("Latviešu raķetes", Liepājas teātris)
Reinis Suhanovs ("Spēlēju, dancoju", Latvijas Nacionālais teātris)
Mārtiņš Vilkārsis ("Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

Gada kostīmu mākslinieks

Jana Čivžele ("Melnais gulbis", Jaunais Rīgas teātris)
Anna Heinrihsone ("Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)
Agnese Kaupere ("Patakoļako un teātra visums", Liepājas teātris)
Kate Krolle, Reinis Bērziņš ("Ērces", teātra trupa Kvadrifrons)
Ilze Vītoliņa, Dmitrijs Krimovs ("Pīters Pens. Sindroms", Latvijas Nacionālais teātris)

Gada gaismu vai video mākslinieks

Kristijons Dirse (Video izrādē "Kā kļūt nelaimīgam?", Latvijas Nacionālais teātris)
Mārtiņš Feldmanis (Gaisma izrādē "Latviešu raķetes", Liepājas teātris)
Aleksandrs Grebņevs, LGC (Video izrādē "Maigā vara", Latvijas Nacionālais teātris)
Oskars Pauliņš (Gaisma izrādē "Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
Ene-Līsa Sempere, Tīts Ojaso (Video izrādē "Meistars un Margarita", Dailes teātris)

Gada horeogrāfs vai kustību mākslinieks

Elīna Gediņa ("Spēlēju, dancoju", Latvijas Nacionālais teātris)
Linda Mīļā ("Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)
Jiri Naels ("Meistars un Margarita", Dailes teātris)
Inga Raudinga ("Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)

Gada jaundarbs mūzikā

Līva Blūma ("Monstera Deliciosa", Ģertrūdes ielas teātris, alternatīvais kamermūzikas festivāls "Sansusī", Real Life Company (Igaunija), Paides teātris (Igaunija))
Kārlis Lācis ("Vecās dāmas vizīte", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
Edgars Mākens ("Marats/ Sads", Latvijas Nacionālais teātris)
Jēkabs Nīmanis ("Pazudušais dēls", Valmieras drāmas teātris)
Rihards Zaļupe ("Jāzeps un viņa brāļi", Valmieras drāmas teātris)

Gada jaundarbs dramaturģijā

Nominanti tiks paziņoti 2024. gada rudenī.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!