Foto: Publicitātes attēli

Daugavpils teātrī jau pēc dažām dienām, 30. aprīlī pirmizrādi piedzīvos poļu dramaturga Slavomira Mrožeka "Emigranti", informē teātra pārstāvji.

Luga "Emigranti" ir Daugavpils teātra vēstures pirmsākums, jo tieši ar šo uzvedumu 1991.gadā tika atklāts teātris. Toreiz lugu uz lielās skatuves iestudēja režisors Nauris Klētnieks. Pēc 23 gadiem, aktualizējoties lugas tēmai, Slavomira Mrožeka darbs tiek iestudēts vēlreiz, Oļega Šapošņikova režijā.

Izrādes aktieru ansambli veido trīs mākslinieki - divi Daugavpils teātra aktieri un viesmākslinieks – ASV pilsonis, Džordžs Stīls.

Lai gan izrāde ir par emigrāciju, līdzjūtības pret emigrantiem, gluži kā lugā, te nebūs, uzsver izrādes radošā komanda. Šapošņikovs stāsta: "Izrādē par to neraudāsim, stāsts būs daudz dziļāks. Mrožeka luga ir tikpat augstvērtīga dramaturģija kā Čehova "Kaija".

Tā ir filozofiska un nedaudz ironiska, stāsta ne tikai par cilvēku kā personu, bet par cilvēci kopumā. Un šajā gadījumā emigrācija ir notikums, kas saasina tās problēmas, kas ir cilvēkiem. Tikai ekstremālā situācijā cilvēks īpaši spilgti parāda savas labās un sliktās īpašības."

Izrādes tapšanas procesā, radošā komanda daudz strādā arī ar lugas materiālu, pielāgojot to trīs varoņiem, nevis diviem, kā tas ir orģinālā. Kā, smejot atzīst režisors tad izrāde sākusies jau pirmajā mēģinājumā, jo aktieriem, tieši tāpat kā viņu varoņiem, ir bijis jāiemācās savā starpā saprasties un komunicēt. Aktieri piedzīvoja īstu integrēšanās procesu.

Iestudējums "Emigranti" ir īpašs arī ar to, ka tas ir pirmais iestudējums, kuru Šapošņikovs iestudē jau otro reizi. Pirmo reizi izrāde viņa režijā tika iestudēta pirms desmit gadiem Dailes teātrī un tika spēlēta piecus gadus.

Arī toreiz iestudējumā piedalījās aktieris, varētu pat teikt emigrants, Džordžs Stīls. Daloties iespaidos, viņš stāsta: "Es ar milzīgu prieku piekritu vēlreiz strādāt pie lomas, jo tāpat kā toreiz, pirms desmit gadiem, tāpat arī tagad, izjūtu lielu pagodinājumu piedalīties izrādē. Domāju, ka pēc izrādes apmeklēšanas skatītāji vēl ilgi par to domās. Tā nevar patikt vai nepatikt Vai nu tu saproti, vai nesaproti šo izrādi."

Radošā komanda uzsver, ka izrāde ir aktuāla un liks izdzīvot īpašu emocionālo pārdzīvojumu un sola, ka tās noskatīšanās atstās spēcīgu pēcgaršu. "Izrāde būs gaiša, bet smaga," rezumējot, saka Šapošņikovs.

Mrožeka "Emigranti" ir traģikomēdija jeb filozofisks farss. Pats lugas autors - absurdists un disidents. Pēc 23 gadiem teātris atgriežamies pie lugas aktuālās tēmas, taču jau ar pavisam citu pieredzi, kuru ir izdzīvojis ikviens Latvijas cilvēks - ar bēgšanas un emigrācijas pieredzi. Tieši tāpēc šo stāstu stāstīs trīs aktieri, kas radikāli atšķiras cits no cita - krievs, latvietis un tumšādainais amerikānis.

Pirmizrāde 30. aprīlī, bet tuvākās izrādes - 7. un 16.maijā

Biļetes - Daugavpils teātra kasē un internetā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!