Foto: Publicitātes foto

Kā ik vasaru, Valmiermuižā aicina uz brīvdabas kino vakariem, kuros baudīt Latvijas kino meistardarbus, kā arī izzināt filmu veidošanas aizkulises, tapšanu un aktuālās tēmas, tiekoties ar filmu un dažādu organizāciju pārstāvjiem.

Pasāumu cikls tiks atklāts 27. jūnijā pulksten 21 ar jauniešu komēdiju "Tizlenes", kā arī tikšanos ar režisori Martu Elīnu Martinsoni un jaunatnes darbinieku, Valmieras jauniešu mājas pārstāvi Eduardu Liepiņu-Melni. Filmas galvenās varones – trīs 9. klases skolnieces Sarmīte, Sveta un Katrīna – ir nolēmušas radikāli mainīt savu dzīvi un no klases apsmietākajām "tizlenēm" pārvērsties par populārākajām meitenēm. Iedvesmojoties no filmām un seriāliem, viņas nolemj, ka vienīgā iespēja to panākt ir – ierasties izlaidumā ar klases krutākajiem čaļiem.

11. jūlijā pulksten 21 gaidāma dokumentālā filma "Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks" un tikšanās ar režisori Annu Viduleju, kā arī nevalstiskās organizācijas pārstāvi. Režisors un operators Juris Podnieks bieži mēdza atkārtot, ka pirms nokļūsim ellē vai paradīzē, pie tiem "lielajiem vārtiem" – ikvienam režisoram būs jānoskatās savas filmas un jāatbild par tām. Ir tapusi filma gluži kā saruna pirms bezgalības, kas balstīta Podnieka rakstītajās dienasgrāmatās un intervijās. Viņš ir viens no spožākajiem latviešu dokumentālā kino saimes pārstāvjiem – sava ceļa gājējs, kurš tieši un skaudri spēja runāt par laiku, sabiedrību, indivīdu un nāciju.

25. jūlijā pulksten 21 tiks rādīta spēlfilma "Mana brīvība", būs tikšanās ar režisori Ilzi Kungu-Melgaili un politiķi, kultūras darbinieci Daci Melbārdi. Filma ir balstīta uz vēsturiskiem notikumiem, kas vēsta par pagājušā gadsimta 80. gadu beigām Latvijā, kad gaisā jaušamas pārmaiņu vēsmas. Galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča, filmā Alīcija. Brīvdomīgā, sabiedriski aktīvā un harismātiskā poļu izcelsmes trīsdesmitgadniece tikko laimīgi apprecējusies ar divdesmit gadus vecāku, konservatīvu matemātikas profesoru. Ignorējot vīra bažas, viņa, tuvu draugu un līdzgaitnieku mudināta, aktīvi iesaistās Tautas frontes darbībā un kandidē uz Augstākās Padomes deputāta amatu, taču sasniegumi nes līdzi arī sarežģījumus.

8. augustā pulksten 21 programmā būs dokumentālā filma "Viss būs labi" un tikšanās ar režisoru Staņislavu Tokalovu, kā arī biedrības "Cerības pakāpiens" pārstāvi Viktoriju Brjuņinu. Tokalovs ieved skatītāju savu tuvinieku – Latvijas krievvalodīgo kopienas – ikdienā Purvciemā četru gadu garumā. Kopā ar operatoru un līdzscenāristu Valdi Celmiņu režisors ir radījis godīgu dokumentālo tuvplānu – tā savā ziņā ir "ideāla vēsturiska melodrāma" par viņa dzimtu, Latvijas etnisko sašķeltību un krievvalodīgās sabiedrības piederību pēdējos 30 gadus. Bez apsolījumiem, ka "viss būs labi", tā šķetina valstiski nozīmīgus jautājumus par integrāciju, vēsturisko atmiņu, propagandu un identitāšu karu. To, kas kartē mūsu apziņu un izvēles.

22. augustā pulksten 21 rādīs dokumentālo filmu "Hekabes jautājums", būs tikšanās ar režisoru Pēteri Krilovu un nevalstiskās organizācijas pārstāvi. Filma – pētījums par cilvēkiem tik nepieciešamo un tik devalvēto jēdzienu – par līdzjūtību. Senā Hekabe, Trojas ķēniņa Priama sieva un Hektora māte, iegājusi kultūrvēsturē ne sava nelaimīgā, bet varonīgā likteņa dēļ, bet tāpēc, ka nevienam par viņu nav nekādas daļas. "Hekabe" ir jau pat sugasvārds, kas apzīmē tos, par kuriem mums nav nekādas daļas. Kamēr nepienāk vajadzība iejusties viņu ādā un uzzināt, "kas Hekabei sāp". Kā vieni no galvenajiem filmas varoņiem ir mūziķis Rolands Ūdris ar ģimeni.

Brīvdabas kino vakaros dalība ir bez maksas. Organizatori iesaka ņemt līdzi pledus, lai filmas baudīšana būtu tīkamāka. Līdzās esošajā Valmiermuižas alus tirgotavā būs iespējams iegādāties uzkodas un spirdzinājumus.

Valmiermuiža atrodas Valmieras novada Valmieras pagastā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!