Foto: Raimonds Birkenfelds

Ar latviešu strēlnieku godināšanas un Lāčplēša Kara ordeņa piešķiršanas epizodi kino pilsētā "Cinevilla" sestdien, 6. aprīlī, noslēgusies kara drāmas "Dvēseļu putenis" filmēšana. Filmas scenārija pamatā – Aleksandra Grīna tāda paša nosaukuma romāns.

Filmu noslēdzošās ainas uzņemšanas laukumu apmeklēja un filmēšanas dalībniekus uzrunāja arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis un aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

"Mūsu nācijai nav jārada mīti par pagātni, ja tajā ir tāda varonība, ko pirms simts gadiem demonstrēja latviešu strēlnieki un pirmie Latvijas armijas pulki. Mums ir jāizstāsta patiesība, kas nekad netiks aizmirsta. Pērn apritēja simts gadi mūsu valstij un visa pasaule svinēja simto gadadienu kopš Pirmā pasaules kara beigām. Tas bija karš, kurš nojauca vecās robežas, lai mēs paši varētu noteikt savas robežas, un pasludināt savu valsti. Šī filma būs stāsts par to, kā mēs veidojām savu valsti, kā aizstāvējām savu brīvību un darījām to kopā. Kopā mums arī jāturpina veidot savu valsti. Paldies visai radošajai komandai, visiem aktieriem un ikvienam no trim tūkstošiem brīvprātīgo. Esmu pārliecināts, ka šī filma ieņems nozīmīgu lomu Latvijas kinomākslā, jo tas būs patiess stāsts par mūsu valsti, mūsu cilvēkiem, mūsu varoņiem," uzrunā teica Raimonds Vējonis.

Augstākais Latvijas militārais apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis – tika radīts 1919. gada 11. novembrī par godu bermontiešu sakaušanai Daugavas krastos un Rīgas atbrīvošanai. Lāčplēša Kara ordenis ir pirmais Latvijas valsts apbalvojums.

Pirmā apbalvošanas ceremonija notika gadu pēc Torņakalna atbrīvošanas – 1920. gada 11. novembrī Esplanādē. Ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušajiem latviešu strēlniekiem un ārzemniekiem, godinot viņu devumu Latvijas neatkarības izcīnīšanā.

Jau ziņots, ka filmas "Dvēseļu putenis" pirmizrāde plānota 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc Brīvības cīņām.

Tajā lomas atveido aktieri Vilis Daudziņš, Ivars Krasts un Gatis Gāga, Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa, Raimonds Celms, Jēkabs Reinis, Ieva Florence un citi. Galvenajā lomā – Oto Brantevics.

Projekta komandu veido 90 kino profesionāļi no Latvijas un ārvalstīm - režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, Rīgā dzimušais scenārists un Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, komponiste Lolita Ritmanis, Gunita Groša, mākslinieks Juris Žukovskis, kostīmu māksliniece Sandra Sila, grima māksliniece Dzintra Bijubena, studija "Kultfilma" u.c.

Līdz šim jau uzņemti tādi nozīmīgi filmas kadri kā strēlnieku iesaukšana un treniņnometnes, bēgļu gaitas, Slokas kauja un Ziemassvētku kaujas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!