Foto: Krists Luhaers
Ar mērķi sekmēt klimata pārmaiņas ierobežojošo pasākumu īstenošanu filmu servisa nozarē un padarīt Latviju par klimatneitrāla kino filmēšanas galamērķi, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP) un "Latvijas Filmu servisa producentu asociācijas" vadība parakstījusi sadarbības memorandu.

Kā informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Sabiedrisko attiecību nodaļa, VARAM darbu pie klimata pārmaiņu ierobežošanas ir noteikusi kā vienu no darba kārtības prioritātēm, apzinoties, ka klimata pārmaiņas neizbēgami ietekmēs visas nozares.

Tieši tāpēc VARAM sāk sadarbību ar Latvijas filmu nozari, atbalstot tās virzību uz klimatneitralitāti un klimatnoturīguma veicināšanu, kas ietver pasākumus gan energoefektivitātes, ilgtspējīgas enerģētikas, zaļo un viedo tehnoloģiju, kā arī videi draudzīga transporta jomā, gan sabiedrības informēšanā un izglītošanā.

Īstenojot ieceri, paredzams, ka tiks vairota filmu nozares izaugsme un palielināta eksporta kapacitāte, ņemot vērā arvien pieaugušo interesi par videi draudzīgu risinājumu pieejamību no ārvalstu filmu ražotājiem. Klimatam draudzīgu filmu servisa pakalpojumu pieejamība var veidoties kā nozīmīga industrijas daļa tautsaimniecībā un vairot Latvijas atpazīstamību starptautiski.

"Klimata jautājumu risināšana, līdz ar Eiropas Savienības izvirzītajiem mērķiem ceļā uz klimatneitralitāti, ļauj secināt, ka videi draudzīgu risinājumu ieviešana būs nepieciešamība ikvienā nozarē, tostarp kino nozarē, kur jau šobrīd šis ir aktuāls jautājums," norāda Plešs.

Viņaprāt, parakstītais memorands ir apliecinājums ciešai sadarbībai ar filmu nozari un pirmais solis ceļā uz pārmaiņām.

Abas puses vienojušās par izlēmīgu rīcību kino un filmu nozares virzībai uz klimatneitralitātes sasniegšanu un klimatnoturīguma veicināšanu, ņemot vērā nozares specifiku un iespējas. Tāpat plānota risinājumu un pasākumu identificēšana visaptverošu energoefektivitātes, ilgtspējīgas enerģētikas, zaļo un viedo tehnoloģiju, kā arī resursefektīva un videi draudzīga transporta jomā.

Pasākumu īstenošana paredz arī esošās infrastruktūras modernizēšanu vai jaunas infrastruktūras izveidi, ņemot vērā ilgtspējīgas būvniecības un zaļā publiskā iepirkuma prasības un nosacījumus.

VARAM apņēmusies veikt novērtējumu, identificējot aspektus klimatnoturīga un klimatneitrāla filmu servisa pakalpojumu ieviešanai Latvijā, tai skaitā izvērtējot potenciālo siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājuma apjomu un pasākumu izmaksu efektivitāti.

Savukārt "Latvijas Filmu servisa producentu asociācija", parakstot memorandu, apņemas ieviest ilgtspējīgus, uz klimatnoturīgumu un klimatneitralitāti vērstus risinājumus, piemēram, mainīt pārvietošanās paradumus un palielināt resursefektīvu un videi draudzīgu transportlīdzekļu veidu lietošanu filmu servisa nozarē, sniegt konsultatīvo atbalstu par infrastruktūras atjaunošanu vai būvniecību, t.sk. teritorijas labiekārtošanu.

Tāpat plānots organizēt sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumus, lai nodrošinātu ikviena iedzīvotāja izpratni un ieinteresētību virzībā uz klimatneitralitāti.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!