No 6. aprīļa līdz 15. jūnijam jau 17. reizi norisināsies LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra "Splendid Palace" rīkotais kinolektorijs "Tas, ko tu nedrīksti nezināt", kas šoreiz skatītājus aicinās iepazīties ar filmām, ko ārzemēs veidojuši Latvijā dzimuši vai latviešu izcelsmes kino darbinieki.

Kā "Delfi" informē kinolektorija rīkotāja Agnese Logina, sešos seansos tiks izrādītas dažādu periodu un žanru filmas, kas dos iespēju runāt gan par Latvijas, gan par kino vēsturi. Pirms katras filmas kāda pazīstama lektora ievadvārdi.

2022. gada kinolektorija programmā ir darbi, ko veidojuši latviešu izcelsmes vai Latvijā dzimuši kino režisori, scenāristi, producenti, kuru darbība pamatā saistīta ar ārvalstīm, un viņu dzīvesstāsti un darbi atšķir vairākas varbūt nezināmas Latvijas vēstures lapaspuses. Programmas veidošanā ir saglabāts līdzsvars starp autoriem, kas kino skatītājiem Rīgā jau varētu būt zināmi, un tiem, kas daudziem būs jaunatklājums.

Pirmais seanss norisināsies trešdien, 6. aprīlī, pulksten 19 kinoteātrī "Splendid Palace". Kinolektorija jauno sezonu atklās Johannesa (jeb Jāņa) Gūtera mēmā filma "Klusuma tornis" (1925), kas tapusi Veimāras republikā. Gūters savu profesionālo dzīvi iesācis Latvijā, taču ir labāk pazīstams Vācijā, kur ieskaitīts Vācijas kino pamatlicēju kārtā. "Klusuma tornis" ir mēmā melodrāma par sievieti, kuru tēvs tur ieslēgtu augstā tornī. Viņa izglābj tuvumā avarējušu dēkaini, un šis notikums izmaina viņu abu dzīves. Šī ir pagaidām vienīgā Gūtera režisētā filma, kas ir restaurēta. Filmu ievadīs kino teorētiķa un režisora Dāvja Sīmaņa lekcija.

20. aprīlī būs iespējams noskatīties vācu LGBTQ+ kino pioniera un Rīgā dzimušā Rozas fon Praunheima filmu "Zudušo dvēseļu pilsēta" (1983), kas pievēršas seksualitātes izpausmju pētīšanai Berlīnē 1980. gadu sākumā. Pirms filmas būs kino publicista un kuratora Žulijena Nuhuma Kulibali lekcija.

3. maijā kinolektorija programmu turpinās animācijas īsfilmu seanss, kurā būs iespējams noskatīties Signes Baumanes, Anetes Meleces, Dainas Krūmiņš, Rasas Strautmanes un Anetes Brūveres veidotās filmas, kas tapušas laika posmā no 1960. gadiem līdz mūsdienām. Šajā seansā iekļautas gan tematiski, gan stilistiski dažādas filmas, ieskaitot darbus, kas savas drosmīgās tēmas dēļ nebūtu varējuši tapt Latvijā. Pirms filmas – animācijas ekspertes un kuratores Annas Začas lekcija.

Savukārt 18. maijā būs Somijas melodrāmas žanra pamatlicēja Teuvo Tulio filmas "Mīlestības krusts'' (1946) seanss. Šī filma ir klasiska melodrāma ar sociālās kritikas elementiem. Bākas uzrauga meita tiek aizvilināta uz pilsētu un pavesta, tā novedot viņu pie prostitūtas aroda, un īsta mīlestība ir vienlaikus viņas glābiņš un posts. Par filmu runās režisore un rakstniece Kristīne Želve.

Turpinājumā 1. jūnijā būs iespējams noskatīties Borisa Ingstera veidoto "Svešinieku trešajā stāvā" (1940), kas kino vēsturē iegājusi kā pirmā film noir filma. Rīgā dzimušais režisors un scenārists Boriss Ingsters (Boriss Azarhs) savu vārdu vēsturē ierakstījis ar režijas debiju, krimināldrāmu par topošu reportieri, kurš ir liecinieks slepkavības lietā un īsi pēc tiesas noslēgšanās pats tiek apsūdzēts līdzīgā noziegumā. Filma tiks izrādīta 35 mm formātā. Filmu saglabājusi Kongresa bibliotēka (Library of Congress). Par filmu runās kino zinātniece un film noir pētniece Dita Rietuma.

Kinolektorija noslēgums gaidāms 15. jūnijā, un šobrīd tas ir pārsteiguma seanss, taču skaidrs ir viens – noslēgums būs krāšņs, sola Logina.

Visi seansi norisināsies kinoteātrī "Splendid Palace" (Elizabetes 61, Rīga), seansu sākums – pulksten 19, noslēdzošais seanss 15. jūnijā norisināsies āra kino "Splendid Garden", seansa sākuma laiks – pulksten 22.30.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !