Foto: Publicitātes attēls

Ziemeļkurzemes pilsētā Rojā notiekošajā kino, mākslas un mūzikas festivāla "RojaL" galveno balvu šogad saņēma lietuviešu režisora Ronalda Tomaševiča īsfilma "Pēdējā reize", portālu "Delfi" informēja festivāla rīkotāji.

Devītais kino, mākslas un mūzikas festivāls "RojaL" norisinājās Rojā no 28. līdz 30. jūlijam. Kino programma šogad noritēja Itālijas kino noskaņās, un "RojaL" apmeklētāji varēja noskatīties gan Paolo Dženovēzes filmu "Pilnīgi svešinieki", gan Stefāni Čipāni filmu bērniem "Mans brālis - supervaronis!", gan Federiko Fellīni melnbalto šedevru "Astoņarpus".

Vairākos brīvdabas kinoteātros "RojaL" izrādīja pēdējos gados Latvijā tapušās filmas: Ivara Zviedra dokumentālo filmu "Uz neredzīti, Brasa!" Elzas Gaujas debiju režisores amatā - dokumentālo filmu "Tikmēr Lucavsalā", Matīsa Kažas komēdiju "Ūdens garša" un vesternu "Wild East. Kur vedīs ceļš", Laura un Mārča Ābeļu dokumentālo filmu "Mierjemā", kā arī Laura un Raita Ābeļu spēlfilmu "Nemierīgie prāti".

Kurzemes pirmizrādi piedzīvoja Aika Karapetjana jaunākā filma "Sema ceļojumi", un "RojaL" demonstrēja arī Itālijas un Latvijas kopražojuma Alesandro Rosellīni dokumentālo filmu "Es piedzimu Rosellīni".

Starptautiskā konkursa, kurā šogad piedalījās filmas no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Polijas, darbus vērtēja kino zinātniece Zane Balčus, kino režisors Aiks Karapetjans un poļu aktieris Bogdans Graciks. Par labāko filmu žūrija atzina lietuviešu režisora Rinalda Tomaševiča īsfilmu "Pēdējā reize", kurā, kā uzsvēra žūrija, "skarba personiskā pieredze transformēta spēcīgā mākslas darbā. Izvēloties filmas tēmai atbilstošu stilistisko risinājumu, radīts īpaši pārliecinošs varoņu un vides portretējums. Režisoram ļoti prasmīgi izdevies veikt aktieru atlasi, radot atmiņā paliekošus, apstākļu un raksturu sadursmē esošus tēlus."

Žūrijas īpašā balva tika režisorei Rūtai Znotiņai par filmu "Sāc visu no jauna" ar Kasparu Znotiņu galvenajā lomā. Citējot žūriju, šī balva ir "atzinība jaunai režisorei par vēlmi strādāt sarežģītā un retāk izmantotā žanrā. Tā rezultātā tapis atraktīvs darbs, kurā humors mijas ar pārdomām par drosmi, sapņiem un spēju uzdrošināties. Filma parāda autoru spēju eksperimentēt un būt drosmīgiem, pētot mākslas un dzīves sarežģītos līkločus."

Skatītāju balvu saņēma Justīne Silakaktiņa par filmu "Sintēze", kas ieskatās mākslinieču tandēma Skuja Braden ikdienā un darbu tapšanas procesā pirms abu došanās uz Venēcijas biennāli. Skuja Braden (mākslinieces Ingūna Skuja un Melisa Breidena) izstāde "Vizionāra aprūpe" apskatāma Rojas tūrisma informācijas centrā.

"RojaL" laikā atklāja arī kostīmmākslinieces Sandras Silas izstādi "Kostīmi kadrā", tikmēr Rojas pilsētvidi papildinājis jauns objekts - no 35 Rojā izgatavotu kuģu nosaukumiem un to kapteiņu vārdiem kaligrāfiski izveidots kuģa tēls "Rojas burinieks", ko radījušas mākslinieces Anta Ūsiņa, Kristiāna Jansone un Zane Valbaka. Rojas iedzīvotāji un pilsētas viesi varēja novērtēt arī Envijas skulptūru "Morandi: Gods būt" un Daiņa Kārkluvalka fotogrāfiju izstādi "Ārzemes".

Vismazākie kinoskatītāji varēja noskatīties leļļu animācijas studijā "Animācijas brigāde" tapušās īsfilmas "Dusmukule" un "Cūkas laime" (režisore Dace Rīdūze), "Eži un lielpilsēta" (režisors Ēvalds Lācis) un "Meža sargi" (režisors Māris Brinkmanis), kā arī uzzināt, kā top leļļu filmas. Meistarklasi bērniem vadīja arī Andris Vikainis.

Augstvērtīgu muzikālu baudījumu nodrošināja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu kvintets un akordeonists Artūrs Noviks koncertā "Kopā ar tango", bet 2022. gada "RojaL" noslēguma vakars Rojas pludmalē izskanēja ar "Boogie Trio" spēlētajām kompozīcijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!