Foto: PUblicitātes attēls

Rīgas Motormuzejā no 27. jūnija līdz 25.a ugustam būs skatāma mākslinieces Ilzes Helgelandes gleznu izstāde "Nostalģija".

2021. gadā Ilzes Helgelandes darbs "Dio Nostalgia" tika izstādīts Londonas mākslas biennālē. Par izstādi Latvijā māksliniece Ilze Helgelande saka: "Turpinot iesākto tēmu, nu jau esmu radījusi veselu "Nostalģijas" darbu sēriju. Rīgas Motormuzejā būs izstādīti četrpadsmit darbi, kas liek aizdomāties par ātri ritošo laiku, tehnoloģiju lielajām pārmaiņām un attīstību. Mana jaunākā gleznu sērija ir par ikdienas triviālām lietām, kuras mēs šajā laikā un laikmetā pamazām aizmirstam. Šie darbi atspoguļo aizejošo laiku, atgādinot par tehnoloģijām un lietām, kas agrāk bija būtiskas un atradās gandrīz katra cilvēka mājās. Tagad tās ir tikai slāņainas atmiņas, kas asociējas ar vecāko paaudzi un bērnības atmiņām."

Ilze Helgelande apguvusi dažādu veidu stāstniecību, studējusi gan aktiermākslu, gan grafisko dizainu un strādājusi par televīzijas korespondenti, taču viņas lielākā mīlestība ir glezniecība. Pēc Sanfrancisko Mākslas akadēmijas (Academy of Art University) absolvēšanas 2018. gadā māksliniece pilnībā nodevusies glezniecībai. Māksliniece dzīvo un strādā Norvēģijā, uzturot ciešu saikni ar Latviju. Ilze Helgelande: "Es teiktu, ka manis radītā māksla ir laikmetīga un romantiska. Joprojām esmu uzticīga akadēmiskajām tehnikām mākslā un eļļas glezniecībai, taču vienlaikus esmu atvērta jauniem izaicinājumiem un iespējām. Man patīk izaicināt arī skatītājus, atstājot viņiem vietu iztēlei, lai pabeigtu gleznā iesākto tēmu."

Foto: Ilze Helgelande, Dio Nostalgia

Ilzi Helgelandi kā gleznotāju iedvesmo laika netveramība, par ko uzskatāmi atgādina tehnoloģiju attīstība. Nemitīgajā laika skrējienā daudzi kādreiz cildināti un cienīti tehnoloģiju brīnumi pamazām aiziet otrajā plānā, ko aizēno jaunāku, ātrāku un efektīvāku inovāciju mirdzums. Priekšmeti, kas tikai pirms dažām desmitgadēm sabiedrībā tika vērtēti kā neatņemama sadzīves sastāvdaļa un pat luksusa preces, tagad mētājas bēniņos un lūžņu kaudzēs. Relikvijas ir piesātinātas ar sava laikmeta būtību, glabā stāstus un atmiņas, kas runā par cilvēces progresa pārejošo dabu un rūgti saldo laika ritējumu. Šīs ierīces nebija tikai rīki, bet arī simboli, kas liecināja par dzīvesveidu, saziņu un izklaidi. Gleznu sērijā Nostalģija māksliniece atgriež šos priekšmetus dzīvē uz audekla. Palielinātās klusās dabas šķiet mainījušas formu, pārslāņojušās ar dažādiem rakursiem un toņkārtām, šķietami apzīmējot to, ka arī mūsu atmiņas par šiem priekšmetiem paliek neskaidras. Ilze Helgelande gleznās izmanto caurspīdīgas krāsu shēmas un abstraktas ģeometriskas formas. Objekti uz audekla šķiet nedaudz maldinoši un netverami tāpat kā mūsu atmiņas par tiem. Vērojot gleznas, ir iespēja uz mirkli atgriezties atmiņās un izvērtēt pagājušā laika sadzīvi retrospektīvā.

Izstādes atklāšana plānota 27. jūnijā pulksten 17 Rīgas Motormuzeja 0. stāva zālē. Rīgas Motormuzejs apmeklējumam atvērts no otrdienas līdz svētdienai, no pulksten 10 līdz 18. Pirmdienās muzejs ir slēgts.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!