Fоtо: Publicitātes attēli
No 2021. gada 11. decembra līdz 2022. gada 30. janvārim Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā skatāma izstāde "Iekāres objekti". Kā "Delfi" informē organizatori, izstāde iekārtota "kiča noskaņās" un apvieno laikmetīgās mākslas un amatniecības darbus, kā arī aicina padomāt par lietām, kuras vēlamies iegūt.

Izstādē skatāmie Pauļa Liepas un Martas Veinbergas darbi vēsta par patēriņa kultūru un lietām, kuras iegūstam, jaunas iekāres dzīti. Pauļa Liepas darbi ir atsauces uz trokšņaino interneta vidi un tajā notiekošo saziņu caur dialogu logiem jeb runas burbuļiem, simboliem un elementiem. Martas Veinbergas darbi fiksē mājsaimniecības ikdienas lietas, darbu tapšanā izmantojot veikalu akciju uzlīmes.

Apjomīgu izstādes daļu veido Sabiles un Talsu novada amatnieku darbi. Tie ir priekšmeti, kurus ikdienas lietošanai radījuši sava aroda meistari un kuri tomēr nav zaudējuši savu unikālo raksturu, pildot ne vien praktiskas, bet arī estētiskas funkcijas, droši iekļaujoties iekāres objektu kategorijā.

Izstāde iekārtota, domājot par kiču un kempu. Kičs kā bezgaumība ir ticis nopelts par mīlestību pret efektīgu dekorativitāti. Tai pat laikā tā sakāpinājums jeb kemps ir bijis augstu novērtēts kā īpašs jūtīgums pret samākslotību un pārspīlējumu.

"Iekāri ierasts saistīt ar savstarpējām cilvēciskām dziņām un seksualitāti. Taču mēs iekārojam arī lietas un patēriņa preces. Lai kāds būtu vēlmju objekts, iekāre darbojas līdz iegūšanas brīdim – spēcīgā tieksme nereti pāriet līdz ar vēlamā iegūšanu, un viss sākas no jauna – rodas jauns iekāres objekts. Īpaši šis process novērojams gadu mijā – līdz ar Melno piektdienu atlaidēm novembra beigās, dāvanu iepirkuma drudzi Ziemassvētkos un noslēdzošiem Jaunā gada sagaidīšanas salūtiem," vēsta izstādes veidotāji.

"Ideja izstādei "Iekāres objekti" jeb mākslas un amatniecības simbiozei ar kiča piedevu tapa, staigājot pa Sabili un domāju par pilsētu – kādu iespaidu tā rada un ko piedāvā viesiem. Prātā nāca kolorītais Kurzemes Šveices sauklis un lepošanās ar vīndarīšanas tradīcijām. Ejot pa centrālo ielu, uzkrītoši bija divi publiskās telpas elementi – sabiedrības ikdienas atspulgs salmu leļļu parkā un Jāņa Anmaņa sienas gleznojums ar pasaules mākslas šedevru kolāžām. Uz šo krāšņo piemēru fona vēsturiskā apbūve un koka ēkas šķita kā plecus ierāvuši, pelēcīgi seno laiku liecinieki. Sapratu, ka kičs ir Sabiles iezīme un to vajadzētu izspēlēt topošajā izstādē," stāsta kuratore Līga Lindenbauma.

Izstādes dalībnieki: Marta Veinberga, Paulis Liepa, Ciparnīca "Talsi Ceramics", Harijs Jaunzems, Ina Valtere, Jānis Rozentāls, Mārīte Alksniņa, "StoneHill". Pauļa Liepas darbi izstādes vajadzībām deponēti no Zuzānu kolekcijas.

Izstāde skatāma "zaļajā režīmā" Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrā, Strautu ielā 4, Sabilē: trešdiena – sestdiena 10-17, svētdiena 11-16.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !