Foto: Publicitātes foto
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja "Dauderu" nodaļā, Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā no 12. aprīļa būs apskatāma stikla mākslinieces Andas Munkevicas un stikla dizaina studijas "AM studio" vitrāžu un stikla skulptūru izstāde "Attēla gaisma".

Kā "Delfi" informē Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pārstāvji, istādes atklāšanas pasākums plānots 12. aprīlī pulksten 16.

Anda Munkevica ir Latvijas vadošā stikla māksliniece, kura ar stiklu strādā vairāk nekā trīsdesmit gadu. "Stikls – tā ir iemiesojusies gaisma. Gaisma, kas iekapsulēta materiālā. Vertikālā gaisma, kas atver vārtus iekšējai dimensijai un bezgalībai." saka māksliniece, kura teicami pārzina stikla apstrādes tehnikas un tehnoloģijas. Viņas darbiem raksturīgs monumentāls vēriens, tie ir arī vizuāli krāšņi. Tajos ietvertais simbolisms un emocionalitāte liek domāt par lielajiem jautājumiem un meklēt uz tiem atbildes, raksta izstādes veidotāji.

Foto: Publicitātes foto

Izstādē "Attēla gaisma" eksponētas pēdējos gados tapušās lielformāta vitrāžas un stikla skulptūru kompozīcijas, kurām papildus dimensiju piešķir "Dauderu" Lielā salona grezno 19. gs. beigu griestu atspulgi un gaismas staru projekcijas. Saruna starp vēsturisko un mūsdienīgo te risinās arī tādēļ, ka "Dauderu" namā saglabājušās vairākas vēl 19. gadsimta beigās darinātās vēsturiskās vitrāžas. Divas no tām – ar stilizētiem augu motīviem – ir redzamas logos pie centrālās ieejas, savukārt nama kāpņutelpas logu vitrāžās attēloti meža dzīvnieki – lapsa un stirna. Domājams, ka sākotnēji visos sešos kāpņutelpas logos bijušas vitrīnas, kas laika gaitā zudušas. Vēsturiskās vitrāžas namā saglabājušās arī citās telpās.

Anda Munkevica ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas un dizaina nodaļu profesora Teņa Graša jun. un Arnolda Vilberga vadībā (BA, 1998), Bruno Strautiņa vadībā (MA 2001); 2021. gadā ieguvusi otru maģistra grādu – tēlniecībā. Izšķiroša nozīme mākslinieces radošajā izaugsmē bijusi studijām ārzemēs. 20. gadsimta 90. gadu beigās viņa papildinājusies ASV – Īstleikas Stikla studijā un Prata Vizuāli plastisko mākslu centrā, kā arī Deila Čihuli dibinātajā Pilčuka Stikla skolā.

Kopā ar dzīvesbiedru Valentīnu Elstu Munkevica Latvijā ir nodibinājusi Stikla mākslas un dizaina studiju "AM studio", kuru vada nu jau divdesmit otro gadu. No nelielas darbnīcas tā kļuvusi par unikālu uzņēmumu, kurā tiek izpildīti īpaši sarežģīti un oriģināli pasūtījumi arhitektūras, būvniecības un interjera dizaina jomā.

Autore sarīkojusi 21 personālizstādi Latvijā un ārzemēs, piedalījusies vairāk nekā 60 grupu izstādēs, festivālos, biennālēs un simpozijos vairāk nekā 20 pasaules valstīs. Viņas mākslas darbi atrodas Latvijas, Beļģijas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas, Krievijas, Ķīnas un ASV muzejos, kā arī dažādu organizāciju, institūciju un privātajās kolekcijās visā pasaulē.

"Kāpēc stikls? Es strādāju, dzīvoju un domāju šajā materiālā. Tas vienlaicīgi ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains. Materiāls, kas nepiedod kļūdas. Tas paņem laiku, spēku, sviedrus un asaras, pretī dodot prieku, svētku un neaprakstāmas laimes sajūtu. Izmantoju šo materiālu, lai atklātu domu un sajūtu telpu, tās iekšējo struktūru un būtību, iepludinātu tajā gaismu," tā Anda Munkevica raksturo savu noturīgo interesi par stiklu.

Izstāde "Dauderos" būs apskatāma līdz šā gada 18. jūnijam.

Šogad paredzēta arī mākslas zinātnieces Ilonas Auderes lekcija par "Dauderu" nama vēsturiskajām vitrāžām, par tās norises laiku muzejs paziņos atsevišķi.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!