Pasniegs 'Lielā Kristapa' balvas labākajām filmām un kinoprofesionāļiem
Foto: Publicitātes foto

Kinoteātrī "Splendid Palace", sestdien, 14. aprīlī notiks Latvijas Nacionālā kinofestivāla "Lielais Kristaps" (LK) noslēguma ceremonija, kurā piešķirs balvas labākajām filmām un kino profesionāļiem 23 nominācijās, portālu "Delfi" informē festivāla organizatori.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Balvu pasniegšanas ceremonija šogad būs izteikti muzikāla – to nodrošinās Kārlis Auzāns ar čellu trio "Melo-M" un nepieradinātā folka orķestris "Pingvīnu cirx". Noslēguma ceremoniju vadīs "Karaliskais improvizācijas teātris", savukārt galvenās balvas pasniegs tādi aktieri kā Elita Kļaviņa, Sandra Zvīgule, Regīna Razuma, Juris Žagars, Harijs Spanovskis, Gunārs Placēns un citi. Festivāla noslēgumu translēs arī tiešraidē LTV1 plkst. 21:15, toties svētdien apbalvotās filmas visas dienas garumā izrādīs "Splendid Palace".

Par godu festivāla 25. jubilejas reizei, Latvijas kino augstākais apbalvojums šogad ieguvis jaunu veidolu – ierastā bronzas statuete ir pārtapusi par mūsdienīgas formas tēlniecības mākslas darbu ar "Lielā Kristapa" siluetu. Balva vēstī, ka "Lielais Kristaps" vienlaicīgi ir logs uz pasauli, kā arī tilts, kas savieno divas realitātes – kino un ikdienišķo. Caur šo portālu mēs varam ielūkoties jaunākajās latviešu filmās, kas stāsta par mums, par ikdienu, par sabiedrības noskaņojumu, kā arī par fantāzijām un sapņiem. Vai filmas ir mūsu dzīves spogulis – jautā festivāla veidotāji. Balvas idejas autors ir mākslinieks Mārtiņš Milbrets, bet to bronzā atveidojis tēlnieks Kārlis Alainis.

Festivālam tika pieteiktas vairāk nekā 80 filmas, no kurām konkursā iekļuva 40. Pirmo reizi festivāla vēsturē kino darbus vērtē pēc jaunas divpakāpju sistēmas – sākumā darbus izskatīja un nominācijām izvirzīja kino profesionāļu organizācijas (Latvijas Kinoproducentu asociācija, Kinooperatoru ģilde, Filmu mākslinieku ģilde, FIPRESCI Latvija) un to veidotas ekspertu grupas. Katra grupa darbus vērtēja savā profesionālajā jomā, piemēram, režisori analizēja režiju un aktieru veikumu. Otrajā posmā, festivāla laikā, žūrija nosaka, kuras no ekspertu nominētajām filmām un kino profesionāļiem saņems galveno balvu.

Žūrija

"Lielā Kristapa" šīgada konkursa žūrijā darbojās: Ilona Bičevska (Latvijas Kinoproducentu asociācija), Jānis Putniņš, režisors, Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāvis, "Lielā Kristapa" laureāts, Regīna Razuma, teātra un kino aktrise, Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāve, Ivars Seleckis, režisors un operators, Eiropas Kino akadēmijas loceklis, Latvijas Kinematogrāfistu savienības valdes loceklis, Kaspars Braķis, operators, Latvijas Kinooperatoru ģildes pārstāvis, Askolds Saulītis, režisors, Latvijas Kinematogrāfistu savienības pārstāvis, Anita Uzulniece, kinokritiķe, starptautiskās kritiķu asociācijas FIPRESCI Latvijas pārstāve, Dāvis Stalts, Saeimas deputāts, Almers Ludviks, festivāla atbalstītāja "Rīgas Nami" valdes loceklis.

Nominācijas

Festivālā visvairāk nominētās filmas ir Arvīda Krieva "Dancis pa trim", Jevgeņija Paškēviča "Golfa straume zem ledus kalna", Jāņa Streiča "Rūdolfa mantojums" un Jura Poškus filma "Kolka Cool"– katrai no minētajām filmām ir nominācijas desmit kategorijās. Turpat līdzās ar septiņām nominācijām ir Gata Šmita filma "Seržanta Lapiņa atgriešanās". Visas šīs piecas filmas arī pretendē uz titulu "Labākā pilnmetrāžas spēlfilma", un to režisori izvirzīti nominācijai "Labākais spēlfilmu režisors".

"Labākajai īsmetrāžas spēlfilmai" nominēta scenārista Ivo Brieža un teātra režisores Māras Ķimeles debija kino "Filma", Ilzes Kungas - Melngailes "Gaismas zīmes", Unas Rozenbaumas pirmā īsmetrāžas spēlfilma "Logs", Elīnas Eihmanes "Gūtenmorgens un trešā acs", kā arī režisora Jāņa Vingra "Pēdējais Lāčplēsis".

"Lielā Kristapa" konkursā īpaši spēcīga ir dokumentālo filmu programma. Nominācijā "Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma" izvirzītas filmas "Dokumentālists" (Inese Kļava, Ivars Zviedris), "Homo@lv" (Kaspars Goba), "Pretrunīgā vēsture" (Ināra Kolmane) un "Versija Vera" (Ilona Brūvere). Savukārt par titulu "Labākais dokumentālās filmas režisors" sacentīsies Ilona Brūvere, Dzintra Geka, Inese Kļava un Ivars Zviedris, kā arī Zane Peneze, Sandijs Semjonovs un Ģirts Straustiņš par filmu "Astoņi pilnmēneši".

Uz godalgu "Labākā animācijas filma" pretendē filmas "Kā Brālītis Trusītis uzvarēja Lauvu" (Roze Stiebra), "Korrida" (Jānis Cimermanis), "Lote un Mēness akmens noslēpums" (Heiki Ernits, Janno Poldma), "Norīt krupi" (Jurģis Krāsons) un "Tārpiņš" (Nils Skapāns).

Sacenšoties kategorijā "Labākā debijas filma", festivāla konkursā pārliecinoši startēs arī jauni režisori – Dāvis Kaņepe ar filmu "Noklausīšanās", Pauls Ķesteris ar darbu "Personību veikals", Pēteris Noviks ar filmu "Skatu meklētājs", Līga Gaisa – "Spēle ar beigām", kā arī Reinis Pētersons ar animācijas filmu "Ursus".

Mūža balva

"Lielo Kristapu" par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā šogad saņems režisors un scenārists Aivars Freimanis, kurš veidojis filmas "Puika", "Ābols upē", "Dzīvīte", "Ligzda" un vairāk nekā 100 dokumentālās filmas un kinožurnālus.

Lielais Kristaps šogad notiek no 10. līdz 15. aprīlim Rīgā, bet citviet Latvijā filmas izrādīs līdz par jūnijam. Festivāla laikā ikviens var noskatīties iepriekšējos divarpus gadu laikā veidotās un pabeigtās latviešu filmas. LK mājvieta Rīgā ir kinoteātris "Splendid Palace", Rīgas Kino muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, Latvijas Dabas muzejs un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs.

Festivālu rīko "Latvijas Kinematogrāfistu Savienība" sadarbībā ar SIA "Rīgas Nami".

Foto: 'Lielā Kristapa 2012' atklāšana

Tags

Dāvis Stalts Harijs Spanovskis Juris Žagars Kaspars Goba Lielais Kristaps Melo-M Nils Skapāns
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form