Foto: Elena Kononova
Pagājušajā nedēļā, 20. augustā, Andrejsalā tika atklāta otrā Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA2), šoreiz piedāvājot izstādi ar nosaukumu un devīzi "viss reizē zied", turklāt sniedzot iespēju apmeklētājiem mākslas darbus aplūkot tajās Rīgas ostas teritorijas daļās, kas ikdienā ir plašākai publikai slēgtas.

Izstāde "viss reizē zied" ir iekārtota 200 000 kvadrātmetru lielā Rīgas industriālās ostas teritorijā, tajā aplūkojami 65 indivuālu dalībnieku un deviņu kolektīvu realizēti projekti, turklāt apmeklētāji varēs kļūt par pilnmetrāžas mākslas filmas uzņemšanas lieciniekiem. RIBOCA2 izstādes kuratore ir Rebeka Lamarša-Vadela.

Covid-19 pandēmijas ierobežojumu dēļ izstāde no šā gada pavasara ir pārcelta uz rudeni un būs aplūkojama tikai vienu mēnesi – līdz 13. septembrim. Taču visu norises laiku tā tiks papildināta ar publisko programmu pasākumiem, aicinot izstādes apmeklētājus nodoties pārdomu raisošām sarunām un lekcijām, iesaistīties gan praktiskās, gan meditatīvās meistardarbnīcās un atklājumu pilnās RIBOCA2 mākslas vēstnešu vadītās tūrēs. Šonedēļ izstādi bagātinās Timura Si-Cjiņa un Eiverijas Gordones lekcijas, Senioru sarunas, Bridžitas Polkas meistardarbnīcas un praktiskas nodarbības "Augnīcā".

Šīs nedēļas publiskās programmas pasākumu sarakstu aizsāk RIBOCA2 mākslinieka Timura Si-Cjiņa lekcija trešdien, 26. augustā, pulksten 18.30. Kā raksta izstādes veidotāji, mākslinieka daiļradei raksturīgas "zīmolotas ekosistēmas un 3D printētu skulptūru instalācijas, gaismas kastes un virtuālā realitāte, caur šiem darbiem meklējot domāšanas veidu, kas sniegtos tālāk par antropocentrisku duālismu — labais un ļaunais, prāts un ķermenis, matērija un dvēsele —, kas atrodas Rietumu apziņas centrā." Biennāles izstādē Si-Cjiņs kontekstualizē jaunas, sekulāras ticības projektu "New Peace (Jaunais miers)", aplūkojot Latvijas pagāniskās tradīcijas un to mantojumu. Lekcijas laikā mākslinieks iedziļināsies ne tikai RIBOCA2 izstādītā darba konceptā, bet arī aplūkos jautājumus, kas raksturīgi viņa mākslas praksei kopumā, aizskarot tādas tēmas kā mūsdienu filosofija, kultūras attīstība un izziņas dinamika.

Ceturtdien, 27. augusta pēcpusdienā, pulksten 14.00 uz diskusiju aicināti seniori. Organizējot RIBOCA Senioru sarunas, Izglītības programmas veidotāji vēlas aktualizēt nepieciešamību pēc stereotipu, kas saistās ar laikmetīgo mākslu un tās izvēlēto auditoriju, pārvērtēšanu – laikmetīgās mākslas praksēs veidoto mākslas darbu saturs nav aktuāls tikai jaunākajām paaudzēm. Neuzsverot kādas paaudzes pārākumu, katra izstādes apmeklētāja pieredze un viedoklis var kļūt par katalizatoru dažādu mūsdienu jautājumu risināšanai un sabiedrībā aktīvi pārstāvētu viedokļu izvērtēšanai. Taču, ņemot vērā, ka RIBOCA2 iecere ir pievērsties pārdomām par mūsu apdzīvotās pasaules galu un iespējām uzcelt jaunu, šī tēma īpaši aktualizējas sarunās ar vecāka gada gājuma sabiedrības pārstāvjiem, kas, savā dzīvē jau piedzīvojuši veselu sistēmas sabrukšanu un savā ziņā "jaunas pasaules" radīšanu. Šāda pieredze un atmiņas par pārmaiņu laikiem ir vērtīgas tālākas diskusijas veidošanai par to, kā mainās pasaules redzējums un indivīda attiecības ar vidi, ienākot krasām izmaiņām ikdienas dzīvē. Nesteidzīgā ritmā iepazīstot izstādītos darbus un iegrimstot Andrejsalas atmosfēriskajā vidē, mājīgā gaisotnē pie tējas tases un cepumiem pēc izstādes aplūkošanas diskusijas dalībniekiem būs iespēja dalīties ar redzēto, kavējoties savā pieredzē un raisot kopējas pārdomas caur dažādu viedokļu atspoguļojumu.

Ņemot vērā ierobežoto dalībnieku skaitu, organizatori lūdz reģistrēties, rakstot uz dalībnieku education@rigabiennial.com vai zvanot pa tālr.+371 2020 6323. Pensionāriem ieeja brīva, uzrādot pensionāra apliecību.

Turpinot RIBOCA2 tiešsaistes publiskās programmas aicinājumu paraudzīties uz cilvēka dzīvi un klātbūtni uz šīs planētas, 27. augusta vakaru pulksten 19.00 noslēgs socioloģes Eiverijas Gordones tiešsaistes lekcija "Spoku apsēstas nākotnes ‒ utopiskās robežzonas". Kalifornijas Universitātes (Santabarbara) socioloģijas profesore un Londonas Universitātes Bērkbeka Jurisprudences augstskolas viesprofesore, kā arī vairāku grāmatu un publikāciju autore, Eiverija Gordone uzskata, ka spokošanās norāda uz kāda sociālās vardarbības akta nodarītu zaudējumu vai pāridarījumu pagātnē vai tagadnē. Šī lekcija, kuras uzmanības centrā ir Vilkābeles arhīva saturs, aicinās pakavēties pārdomās par utopiskajām robežzonām, kurās dominē bēgšana, maronāža jeb autonomas izbēgušo vergu kopienas, klaidonība, kareivju dezertēšana un citas, bieži vien skaidri nenolasāmas patvēruma meklējumu, pretošanās un alternatīvu dzīvesveidu formas.

Līdzsvara izjūtu pieredzēt klātienē un pārbaudīt savus spēkus akmeņu skulptūru balansēšanā būs iespēja RIBOCA2 dalībnieces Bridžetas Polkas vadītajā meistarklasē "Meklējot līdzsvaru", kas notiks piektdien, 28. augustā, pulksten 15.00. Bridžeta Polka pazīstama ar izdedžu bluķu, ķieģeļu un dabisku akmeņu balansēšanu, veidojot īslaicīgas skulptūras, kuras kopā satur tikai neiedomājami trausla līdzsvara spēks. Atklājot ne tikai šķietami neiespējamo akmeņu skulptūru tehnisko procesu, Polka iepazīstinās dalībniekus arī ar tā meditatīvo nozīmi un kā akmeņu balansēšana palīdz pieredzēt pilnīgu mieru, klusumu um fokusēšanos. Meistardabnīca notiks angļu valodā, taču tulkojums latviešu un krievu valodās tiks nodrošināts pēc nepieciešamības. Ierobežota dalībnieku skaita dēļ organizatori lūdz reģistrēties šeit.

Svētdien, 30. augustā, nedēļu noslēgs kārtējā "Pēdējās tīrīšanas diena", kas notiks sadarbībā ar "Augnīcu", kurā RIBOCA2 apmeklētāji arī izstādes darba laikā laipni aicināti uzkavēties, relaksēties un pastrādāt dārzā ‒ vai nu sekojot uz vietas atrodamajiem norādījumiem, vai klausot savai intuīcijai. Dārzā visu biennāles laiku būs brīvi pieejama pašapkalpošanās tējnīca, arī svaigi garšaugi, tomāti, āboli un citi labumi (ierobežotos daudzumos). Šoreiz "Augnīcā" no pulksten 13.00 līdz 18.00 būs iespējams uzzināt vairāk par "zero waste" balkona dārza iekopšanu, gūt ieskatu daudzveidīgo un viengadīgo augu pasaulē, kā arī piedalīties mezglošanas un aušanas meistardarbnīcā.

Sekojot RIBOCA mākslas vēstnešiem, ikvienam izstādes apmeklētājam ir iespēja bez maksas piedalīties kādā no publiskajām tūrēm, lai kopā atklātu laikmetīgās mākslas apvāršņus un iepazītu tās starpdisciplināro dabu. Tūres pieejamas no otrdienas līdz piektdienai pulksten 17.00, savukārt brīvdienās iespējams izvēlēties sev ērtāko laiku – pulksten 13.00 vai 17.00; nepieciešama derīga izstādes biļete.

Jau ziņots, ka izstāde "viss reizē zied" notiek Andrejsalā no 20. augusta līdz 13. septembrim. RIBOCA2 projektu veido izstāde, kas risināta kā daudzslāņaina, vēstījumu piesātināta pieredze, un tā noslēgsies ar pilnmetrāžas filmu. Kuratores Rebekas Lamaršas-Vadelas un līdzrežisora Dāvja Sīmaņa veidotā filma savu pirmizrādi piedzīvos 2021. gada sākumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!