Ar laikmetīgās mākslas izstādi atklās Latvijas simtgades pirmo notikumu Francijā
Foto: Attēls no Andreja Strokina darba izstādei

Sestdien, 13. janvārī, Parīzē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs atklās pirmo laikmetīgās mākslas cikla "Pārnēsājamās ainavas" izstādi, kas pievēršas trimdas mākslas procesu izpētei, portālu "Delfi" informē Latvijas Laikmetīgās mākslas centra pārstāve Marta Krivade.

Izstādē piedalās Latvijas un ārvalstu mākslinieki (-)auteur, Mersedesa Azpilicueta (Mercedes Azpilicueta), Ieva Balode, Jaīrs Barelli (Yaïr Barelli), Ieva Epnere, Barbara Gaile, Daiga Grantiņa, Mirjama Lefkovica (Myriam Lefkowitz), Metū Pereta (Mai-Thu Perret) un Andrejs Strokins.

Latvijas valsts simtgades programmas izstāde izgaismo līdz šim vēsturē nenovērtētu neparastu Latvijas trimdas 20. gadsimta personību – dejotāju un publicisti Aiju Bertrāni. Viņa kopā ar vīru, amerikāņu dejotāju un mākslinieku Raimondu Dunkanu (slavenās dejotājas Izadoras Dunkanes brāli), no 1920. līdz 1970. gadiem Parīzē vadīja alternatīvas izglītības telpu un komūnu "Akademia". Sapludinot kopā kapitālisma kritikā sakņotas idejas, vēlmi ikdienā izdzīvot Seno Grieķiju un Latvijai raksturīgo "dabisko" dzīvesveidu, "Akadēmijā" varēja apgūt dejas, mākslas un amatniecības kursus, tai bija sava galerija un izdevniecība un tur notika teātra un dejas iestudējumi. "Akademia" bija 20. gadsimta Parīzē ne tikai mākslinieciski un ideoloģiski jauns strāvojums, bet arī saikne ar Latvijas trimdas kopienu Parīzē – uz brīdi tās ēkā pat norisinājās Latvijas vēstniecības rīkotie pasākumi.

"Akadēmijai" bija pamanāma, taču neviennozīmīga loma Parīzes mākslas ekosistēmā. Līdzīgi citām 20. gadsimta sākuma kolektīvajām utopijām, "Akadēmija" nebija nedz īsti tās dalībnieku dzīvesvieta, nedz skola tās klasiskajā izpratnē. Drīzāk dažādu cilvēku kopiena, kas pulcējās ap Raimondu Dunkanu, viņa filozofiju un iesaistījās "Akadēmijas" aktivitātēs – dejā, mūzikā, aušanā, gleznošanā, diskusijās un lekcijās.

Ar laikmetīgās mākslas izstādi atklās Latvijas simtgades pirmo notikumu Francijā
Foto: Ieva Epnere, Zaļā skola, 2017, HD video

Izstāde "Akademia: Performing Life" ir par vēstures rakstīšanu, saaužot kopā faktus, pieņēmumus, atmiņas, interpretācijas un - pats svarīgākais – mūsdienu mākslinieku balsis. Latvijas un citu valstu mākslinieki savos darbos tiecas atklāt idejas, ko iemieso "Akadēmija" un Aijas Bertrānes dzīvesstāsts: alternatīvas esošajai izglītības sistēmai, kolektīvās utopijas, dažādas radošuma izpausmes un saikni starp mākslu un amatniecību. Tāpat izstāde vedina pārdomāt tādu komūnu kā Akadēmija pretrunīgos aspektus – piemēram, tās līdera personības kultu, kuru nekritiski atbalsta virkne sekotāju.

Izstāde notiek, Latvijas Laikmetīgās mākslas centram sadarbojoties ar mākslas un pētniecības centru "Bétonsalon" un "Villa Vassilieff". Tās kuratori ir Solvita Krese un Inga Lāce, pievienojoties Kamilai Šenē (Camille Chenais).

Izstāde no 13. janvāra līdz 23. martam aplūkojama "Villa Vassilieff". Adrese: Villa Vassilieff 21 avenue du Maine 75015, Parīze. Vairāk informācijas – mājaslapā.

Ar laikmetīgās mākslas izstādi atklās Latvijas simtgades pirmo notikumu Francijā
Foto: Aija Bertrāne ar skolēniem Akadēmijā, fotogrāfs Raimonds Dunkans

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projekts "Pārnēsājamās ainavas" pievēršas ar migrāciju saistītai identitātes maiņai, kas rodas, vienas kultūras iezīmēm pārklājoties ar citām un veidojot jaunas kombinācijas, un kalpo kā atsauce uz idealizētiem dzimtenes atmiņu tēliem, urbānās vides nospiedumiem vai spēcīgām politiskām pārliecībām, kas bieži vien pavada pašus emigrantus un ar migrāciju saistītās pārmaiņas.

Latvijas valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. gada līdz 2021. gadam, un to galvenais vēstījums ir "Es esmu Latvija", akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai. LLMC projekts "Pārnēsājamas ainavas" ir viena no Latvijas valsts simtgades svinību norisēm.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs Latvijas simtgade
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form