Atklās lielformāta skaņas skulptūru 'Daudzskanis'
Foto: Publicitātes foto

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā, Kupola zālē piektajā stāvā 14. septembrī atklās "Purvīša balvas" laureātu Annas Salmanes, Kriša Salmaņa un Kristapa Pētersona veidoto lielformāta skaņas skulptūru "Daudzskanis". Skulptūra LNMM būs aplūkojama no 15. septembra līdz 21. oktobrim, portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Mākslinieku trio Anna Salmane, Krišs Salmanis un Kristaps Pētersons ir viena no retajām multižanriskajām parādībām Latvijas aktuālās mākslas ainā. Šīs kopas projektu zīmīgākais raksturlielums ir vizuāli minimālistisks un konceptuāls tēls, kura emocionālās un intelektuālās būtības izteicējs, instruments ir skaņa. 2017. gadā grupa ieguva Purvīša balvu par darbu "Dziesma", kas aicina pārskatīt 20. gadsimtā nostiprināto nacionālo vērtību sistēmu un liek skatītājam atbildēt uz jautājumu – vai tā atbilst arī 21. gadsimtam?

Lielformāta skaņas skulptūra "Daudzskanis" radīta īpaši Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Kupola zālei. Šī objekta inspirācijas avots ir britu astrofiziķa Freda Hoila (Fred Hoyle) zinātniskās fantastikas romāns "Melnais mākonis"* (1957), kur uzmanības centrā ir jēdziens "saprašanās". Vēstījuma sižetiskā attīstība apliecina, ka tieši tā ir izšķirīgi svarīga. "Daudzskaņa" autori uzsver, ka reālajā pasaulē "saprašanos bieži sarežģī kultūras, izglītības, pieredzes, individuālā rakstura, dzimtes un dzīves posma īpatnības. Pilnīga saprašanās ir reti sasniedzama, bet tiek nepārtraukti pieprasīta. Izvirzot saprašanos par nepieciešamību, atšķirīgi viedokļi izraisa rūgtumu. Mainot skatpunktu un atšķirīgumu pieņemot par pamatstāvokli, cieņpilna nesaprašanās atbrīvo un bagātina."

"Daudzskanis" ir mehānisks lielizmēra stabuļu instruments. Dzirdama četrbalsīga polimetrija stingrā stilā. Katra stabule te spēlē savā ritmā, taktsmērā, tempā un augstumā. Dažādās skaņu rindas jaucas un pārklājas, sekojot unikālajam algoritmam. Tomēr ikviena ciklā ir mirklis, kad to trajektorijas satiekas.

Izstādi "Daudzskanis", kas ir "Purvīša balvas" speciālprojekts, realizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar kultūras projektu aģentūru "INDIE", mākslas un kultūras portālu "Arterritory.com". Skulptūras radīšanu konsultējis mākslinieks Oskars Poikāns, bet to izgatavojis Oskars Plataiskalns ("Dizaina darbnīca").

Tags

Anna Salmane Kristaps Pētersons Krišs Salmanis Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Purvīša balva

Comment Form