Atklās vērienīgu izcilā latviešu modernista Romana Sutas izstādi
Foto: Romans Suta "Pašportrets ar pīpi"

Godinot izcilo latviešu mākslinieku Romanu Sutu viņa 121. dzimšanas dienā, 28. aprīlī Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) atklās projektu "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula", kas norisināsies divos muzeja departamentos – LNMM galvenajā ēkā un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, portālu "Delfi" informē LNMM pārstāvji.

Piektdien, 28. aprīlī, svinīgais pasākums sāksies plkst. 16.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, kur ekspozīcija Lielajā zālē piedāvās apmeklētājiem plašāk uzzināt par Romana Sutas idejām, eksperimentiem un paliekošo mantojumu dizaina un lietišķās mākslas jomā.

Plkst. 17.00 no Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja uz Latvijas Nacionālo mākslas muzeju izstādes viesus pavadīs teatrāla procesija ar ormani, mūziķu un aktieru piedalīšanos, kas ļaus atdzīvoties Romana Sutas mākslas darbiem Rīgas ielās. Gājienam visi pulcēsies pie DMDM ēkas Skārņu ielā, tad ies pa Kaļķu ielu, apstāsies pie "Laimas" pulksteņa un gar Brīvības pieminekli virzīsies tālāk pa Raiņa bulvāri līdz viesnīcai "Rīdzene", pēc Kalpaka bulvāra šķērsošanas apstāsies pie Raiņa pieminekļa un beidzot nonāks pie LNMM ēkas Rozentāla laukumā.

Pieturu vietās procesijas dalībniekus sagaidīs aktieru grupas, kas attēlos īsas intermēdijas. Tajās tiks apspēlēti Romana Sutas mākslas darbu sižeti – ainas no Rīgas 20. gadsimta 20.–30. gadu dzīves. Autora daiļrades personāžos iejutīsies Latvijas Kultūras akadēmijas studenti. Procesijas priekšgalā būs ormanis ar ekipāžu – Romana Sutas darbu iemīļotais tēls. Ekipāžā brauks pats maestro – Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis – ar akordeonu un spēlēs skaņdarbus, kas piepildīs pilsētas ielas, sekmējot pacilātu svētku noskaņojumu.

Teatrāla procesija norisināsies sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa teātra muzeju.

Plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā izstāžu zālē tiks atklāta otra ekspozīcijas sadaļa, kas iepazīstinās ar Romana Sutas darbību stājmākslas un scenogrāfijas nozarē, ļaujot tuvāk iepazīt arī paša mākslinieka neparasto personību – harizmātisku, temperamentīgu, aizrautīgu, pretrunīgu.

Atklās vērienīgu izcilā latviešu modernista Romana Sutas izstādi
Foto: Romas Suta ap 1913. – 1915. gadu

Atklāšanas dienā izstādes viesiem tiks dāvināta iespēja pašiem pirmajiem izmēģināt sadarbībā ar zīmolu "TAADA.AADA" īpaši radītu īslaicīgo mini tetovējumu, kas tapis, iedvesmojoties no Romana Sutas darbnīcā "Baltars" apgleznotā porcelāna šķīvja "Kāzas" (1927). Tetovējumā izmantots fragments ar dejojošu pāri, ko Suta bieži attēloja arī citos mākslas darbos, variējot par seno latviešu kāzu tēmu.

Romans Suta (1896–1944) ir viena no modernisma laikmeta centrālajām figūrām Latvijā – unikāla radošā personība, kuras erudīcija, neordināra spriestspēja, mākslinieciskais talants un neizsīkstošais entuziasms pārsteidza laikabiedrus. Mākslinieka jubilejas izstāde "Romans Suta – 120. Universālā mākslas formula" notiks paralēli Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) izstāžu zālēs. Ar šīm divām saistītajām ekspozīcijām muzejs vēlas jaunā gaismā akcentēt Romanu Sutu kā daudzšķautnainu sava laikmeta un jaunās Latvijas valsts personību, atklāt meistaru ne tikai kā gleznotāju un grafiķi, mākslas teorētiķi un pedagogu, bet arī kā vienu no tiem, kas veidoja Latvijas dizaina pamatus.

Romana Sutas daiļrades pilna retrospekcija ir 2017. gada centrālais notikums LNMM plānoto pasākumu programmā. Izstāde būs apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā no 29. aprīļa līdz 18. jūnijam, LNMM galvenajā ēkā – no 29. aprīļa līdz 9. jūlijam.

Izstādes kuratores – Nataļja Jevsejeva, Inese Baranovska un Dace Ļaviņa.

Source

DELFI Kultūra

Tags

Ainārs Ančevskis Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Romans Suta
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Comment Form